Emitowana seria została zrealizowana w 1983 roku. Animacja jest produkcji belgijsko-francusko-amerykańskiej. Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że bajka nie była dubbingowana. Bohaterem był tytułowy Lucky Luke, kowboj podróżujący po Dzikim Zachodzie i walczący z bandytami. Głównym i często pojawiającym się przeciwnikiem byli bracia Daltonowie. Pierwowzorem animacji był komiks z 1946 roku. Do dziś pamiętam melodię z anime (bang, bang, Lucky Luke) oraz kowboja jeżdżącego na białym, gadającym koniu o imieniu Wesołek. Często też pojawiał się Drapichrust, pocieszny pies z ogromnym nosem. Odcinek nr 1 oraz intro - kliknij tutaj. Zdaje się, że na cda są też inne odcinki pierwszego sezonu.
Głównym bohaterem był książę Eternii - Adam, który po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia "Na potęgę posępnego Czerepu... Mocy przybywaj!" (po angielsku: By the power of Gryskull. I have the power) stawał się potężnym He-manem, a jego tchórzliwy tygrys kotem bojowym. W nowych przygodach Adam przeniósł się do przyszłości (niestety nie pamiętam, czy z kotem) na planetę Primus (przybyli po niego dwaj posłańcy, którzy początkowo myśleli, iż owym bohaterem jest... Szkieletor) i tam wraz ze Strażnikami bronił jej przed zagrażającym złem i... Szkieletorem, który podążył śladami swojego wroga. Intro możecie znaleźć klikając tutaj. Z kolei pierwszy odcinek w wersji angielskiej - kliknij tutaj
Nie ukrywam, że pierwsza wersja bardziej mi się podobała (także wizualnie, jakoś ten nowy He-man wydawał mi się z wyglądu... dziwny), dlatego też, choć oglądałem nowe przygody, pamiętam z nich mniej niż z pierwszej serii. I, co rzadkość, wydaje mi się, że ten serial nie był dubbingowany.
To jedna z tych bajek, których nie pamiętam, choć kota jak przez mgłę kojarzę... Serial ma 130 odcinków i jest produkcji francuskiej. Głównymi bohaterami była para zwierzaków - pies Pif i kot Herkules. Wspomniana parka co prawda przyjaźniła się, ale i rywalizowała ze sobą, dokuczała sobie i robiła sobie kawały - gdy np. jeden z nich jechał na wakacje, drugi robił wszystko, by utrudnić mu wypoczynek. Głosów głównym bohaterom udzielili Rafał Kowalski i Artur Kaczmarski (który zdaje się też był w późniejszym czasie Bobem Budowniczym). Jeden z odcinków wraz z openingiem - kliknij tutaj.
Przyznam, że zupełnie nie kojarzę tego anime, dlatego też opis nie pochodzi ode mnie, a ze znalezionych informacji. Serial, jak wiele innych, to znany nam od wieków konflikt dobra ze złem. Tytułowy Starcom to statek kosmiczny, na pokładzie którego walkę z tzw. Imperium Mroku toczą trzej generałowie o jakże oryginalnych imionach: John, Paul i James. Pod drugiego z wymienionych głos podkładał Cezary Pazura (pozostali dwaj to Jacek Bursztynowicz i Zbigniew Borek. Gościnnie pojawiał się także Krzysztof Ibisz, a raczej jego głos...)
Podobno w USA animacja zyskała słabe recenzje i dlatego wyprodukowano tylko 13 odcinków (w 1987 roku). Jeśli kiedykolwiek będę miał czas i znajdę ów serial, z ciekawości zerknę i ocenię, czy rzeczywiście jest tak zły, jak uważano w USA, czy tak fajny, jak uważają niektórzy nasi internauci. I jeszcze jedna informacja - podobno dwójka emitowała odcinki w przypadkowej kolejności, co... wcale by mnie nie zdziwiło, bo nasze stacje nie zawsze trzymały się chronologii, zwłaszcza, jeśli odcinki nie były powiązane akcją...
Główną bohaterką jest Sara, córka angielskiego oficera, która trafiła do domu pani Minchin, gdzie jest traktowana jak księżniczka. Gdy jednak rodzice dziewczynki umierają, z księżniczki staje się służącą i sprzątaczką. W trudnych i ciężkich chwilach życia wspierają ją przyjaciele. O losach i przygodach głównej bohaterki opowiada animacja. Głosu Sarze udzieliła Barbara Marszałek. Intro i fragmenty serialu - kliknij tutaj.
Łukasz sprawdzałem wiki stara telewizja i według niej Nowe Przygody He Mana zostały wyemitowane w całości. A co do Lucky Luke też został wyemitowany w całości na chomikuj są odcinki 1 serii część z z 1 emisji z 1991r a reszta z 2 emisji z 1997r, a druga seria była emitowana w całości na tvp regionalnej są też na chomikuj odcinki z drugiej serii dostępne. Emitowany był z Lektorem obydwie serie z tym, że Pierwsza emisja (1991-1992), lektor na szwedzkim i angielskim dubbingu Tekst polski: Barbara Włodarek
OdpowiedzUsuńCzytał: Jan Suzin
a Druga Emisja Druga emisja (1997), lektor na angielskim dubbingu
Opracowanie: Telewizja Polska
Tekst: Maciej Guzdek na podstawie tłumaczenia Jacka Gałązki
Czytał:
Jan Czernielewski (odc. 1-25)
Krzysztof Mielańczuk (odc. 26)
2 Seria Druga seria (1991)
Opracowanie wersji polskiej: Telewizja Polska S.A. – oddział w Gdańsku
Tłumaczenie:
Małgorzata Krystek,
Monika Wyględowska,
Hanna Trzos
Czytał: Jacek Labijak
Dane z wikipedi.
Ok. W takim razie poproszę o informację, gdzie owe zagubione odcinki (kiedy) się pojawiły.
UsuńZwłaszcza He-man (w terminie emisji - jeśli licząc tylko po jednym odcinku wspomnianego dnia wyjdzie ok. 55, nie 65 odcinków)
W przypadku Lucky Luke'a też nie wyszłoby 26, jeśli liczylibyśmy po jednym odcinku w każdy piątek (zabrakłoby piątku) - więc też chętnie dowiem się, gdzie brakujący/e i kiedy we wspomnianych latach (1991-92) były emitowane.
Co do lucky Luke ostatnim wyemitowanym odcinkiem był 25 podczas 1 emisji https://staratelewizja.fandom.com/pl/wiki/28_lutego_1992 od 6 marca 1993 zaczęła się już emisja Herkulesa i Pifa, druga emisja lucky lukea zawierała już wszystkie odcinki. A co do He Mana ostatni odcinek wyemitowano https://staratelewizja.fandom.com/pl/wiki/14_stycznia_1993 było by wcześniej o 2 czwartki ale w grudniu 1992 na święta puścili w 2 czwartki new kids on the block 2 odcinki zamiast He Mana.
OdpowiedzUsuńPomyliłeś/aś lata - New Kids leciało w 1991 roku, co spowodowało, że ubył kolejny odcinek Lucky Luke'a (27 grudnia 1991) - a więc 24 odcinki wychodzą z wyliczeń.
UsuńSam He-man zaś zakończył się zaś albo 4 lutego, albo 11 lutego. Wikia, którą podajesz, co prawda daje w programie, iż He-man emitowany był także 11 lutego, ale za to tydzień później mamy już drugi odcinek "Życia w Zoo"... Dlatego w treści nie wpisałem konkretnej daty.
Poza tym anime nie pojawiło się w wigilię 1992, ani też (chyba - piszę z pamięci) w Sylwestra 1992. Czyli jakby nie patrzeć - wychodzi 52-54 odcinki.
Czyli w wersji z Janem Suzinem wyemitowano 25 odcinków 1 emisja w 2 emisja w 97r zawierała już całość czyli 26 odcinków
OdpowiedzUsuńA mnie wyszło z wyliczeń że he man w całości poszedł liczyłem od emisji 33 odcinka z 11 czerwca 1992 https://staratelewizja.fandom.com/pl/wiki/11_czerwca_1992. Policz i napisz ile ci wyszło a do lucky luke zasługerowalem się tym https://staratelewizja.fandom.com/pl/search?mobile-app=false&query=Lucky%20Luke%20serial%20animowany jak przewiniesz w dół zobaczysz, że 22 odcinek był wyemitowany 7 lutego 1992 14 lutego 23 odcinek sprawdziłem https://staratelewizja.fandom.com/pl/wiki/14_lutego_1992 oraz podane tam są daty 21 luty i 28 luty ci by dawało 21 luty 24 odcinek i 28 luty 25 odcinek
OdpowiedzUsuńTo, że w czerwcu była emisja 33 odcinka nie świadczy o tym, że He-man poszedł w całości. Przecież nikt nie twierdzi, że pominiętą ostatnich 11-13 odcinków, ale że w ogóle tyle odcinków zostało pominiętych. Równie dobrze mogło zostać pominiętych np. 12 odcinków początkowych, albo 12 wybranych (np. 8, 12, 14, 16, 28, itp.). Przecież od stycznia (data premiery) do czerwca (data 33 odcinka, o którym piszesz) nie mogło zostać wyemitowanych 33 odcinki, bo nawet tylu tygodni nie było (pierwsze pół roku to 26 tygodni). Albo więc odcinki były puszczane też w inny dzień (czego nie udało mi się znaleźć i potwierdzić, więc raczej niemożliwe), albo pominięte zostały odcinki początkowe (może były np. wcześniej emitowane w innym paśmie lub... w wieczorynce, albo... gazeta, na której oparła się wikia wprowadziła w błąd, co do numeru odcinka).
UsuńPodobnie rzecz się ma z Lucky Luke. Nie możesz wyliczeń opierać na tym, że ktoś podał taki, a nie inny odcinek danego dnia.
Podam prosty przykład, który pamięta doskonale. W anime "Czarodziejka z księżyca" Polsat nie emitował odcinków nr 45 i 46 (a potem coś w okolicy 135 też nie). Gdybyś więc zerknął do programu i zaczął liczyć od odcinka np. 145, to wyszłoby ci, że Polsat emitował wszystkie odcinki, co oczywiście prawdą by nie było...
Jeśli chcesz więc dokładnie sprawdzać, licz od emisji pierwszego odcinka
Wydaje mi się, że jakoś w ferie puszczali dzień w dzień.
UsuńBędę sprawdzał i weryfikował od 1 odcinka
UsuńCapitan Skullet super czekamy na informacje :)
UsuńAle new kids on the block puszczono 2 odcinki świąteczne w grudniu 92 i to w 2 czwartki zamiast he mana
OdpowiedzUsuńZwracam honor. Były i w 1991 i w 1992
UsuńMasz rację tylko w TVP wiedzą ile odcinków wyemitowali o ile pamiętają, mogło być też tak jak w przypadku batmana odcinki 1 serii emitowali nie pokolei i mogły się odcinki zagubić. Tak samo dziwi mnie, że tvp2 nie zdubingowała wszystkich odcinków bajki diplodo tylko 12 z 21 co nimi kierowało kto wie.
OdpowiedzUsuńA i to tylko na wiki opieram bo ja rocznik 91 jestem, ale się zainteresowałem co było dawniej emitowane oraz ile odcinków poszło. Miło takie rzeczy wspominać super twoja robota podziwiam :)
OdpowiedzUsuńŁukasz coś nowego tobie udało się zweryfikować w liczbie wyemitowanych odcinków he mana i lucky luke ?
OdpowiedzUsuńJeśli coś nowego ustalę, to nieco zmodyfikowany zostanie wpis...
UsuńSpoko super :)
OdpowiedzUsuńCoś czuję, że TVP na szybko kupowała te serie animowane i brak przez to nie, których odcinków bo nie spytali owszystkie odcinki
OdpowiedzUsuńDzięki :). A Lucky Luke i odcinek Złoto dla Daltonów na propsie, bo Ejwrel i Rintindamp wymiatali :).
OdpowiedzUsuńStarcom lubiłem bardzo,polecam fanom star Wars. Szkoda ,że tak mało odcinków
OdpowiedzUsuńLucky Luke nie był dubbingowany tylko lektorowany czytany podczas 1 emisji przez Jacka Suzina
OdpowiedzUsuńStarcom był fajny, bo mimo bycia SF wydawał się być tym nieco bardziej realistycznym SF, jeśli 8-latek może mówić o realizmie produkcji. Dziś obawiam się, ze jego siła tkwi w nostalgii.
OdpowiedzUsuń