Na dobry początek czerwca proponuję kolejną wspomnieniową część dotyczącą seriali. Dziś dziesiąta część poświęcona serialom, które w przeszłości, a więc w latach dziewięćdziesiątych, pojawiały się w Polsacie. W przygotowaniu kolejne części - w przeszłości bowiem Polsat emitował dużo "normalnych" seriali. Od dłuższego czasu jednak seriale zostały zastąpione przez paradokumenty.
Grom w raju. Nie oglądałem, więc posłużę się znalezionymi informacjami, jeśli chodzi o fabułę. Dwaj byli żołnierze marynarki wojennej zbudowali super-nowoczesną łódź o nazwie "Grom", którą planowali sprzedać (i zarobić spore pieniądze). Nikt nie był jednak zainteresowany jej kupnem. Panowie wykorzystują więc sprzęt do tego, by zacząć zarabiać pieniądze (i spłacić zaciągnięty kredyt na budowę), a jednocześnie walczą z przestępczością. Jeden z bohaterów musi się zmierzyć także z innym zadaniem - wychowywaniem pasierbicy... W rolach głównych zagrali Hulk Hogan i Chris Lemmon.
Amerykański serial powstał w latach 1993-94. Nakręcono w sumie 22 odcinki (wszystkie zostały wyemitowane w Polsce). Oryginalny tytuł: "Thunder in paradise". W Polsacie miał premierę 11 stycznia 1997 roku (emitowany był w soboty ok. 20.00), a ostatni odcinek pojawił się 14 czerwca tego samego roku (tygodniowa przerwa w emisji nastąpiła w Wielką Sobotę). Pod koniec 1998 roku serial ponownie znalazł się w ramówce stacji. Intro - kliknij tutaj.
Cwaniak. Premierę w Polsce miał 2 czerwca 1997 roku. Emitowany był od poniedziałku do czwartku ok. 22.30. Pod koniec wakacji serial pojawiał się dwa razy w tygodniu. Łącznie wyemitowano tylko dwa pierwsze sezony. W późniejszym czasie serial emitował także Polsat 2. Oryginalny tytuł "Wiseguy". Kręcony w latach 1987-90 doczekał się 75 odcinków (cztery sezony). Główną rolę grał Ken Wahl (wystąpił w trzech sezonach).
Główny bohater, Vincent Terranova, to tajny agent FBI. Jego zadaniem była infiltracja organizacji przestępczych, niszczenie ich od środka, zbieranie dowodów i sprawianie, by winni nie uniknęli kary - słowem wszystko to, co powinien robić tajniak.... W epizodycznych rolach wystąpił m.in. Kevin Spacey. Intro do obejrzenia pod tym linkiem.
Rodzina Monroe. Z tym serialem mam mały kłopot. Po pierwsze - nie mam pewności, kiedy został wyemitowany pierwszy odcinek. To znaczy niemal na pewno w marcu, tyle że w ramówkach możemy dostrzec, że 26 marca 1996 roku wyemitowany był odcinek nr 2, a tydzień wcześniej... serialu nie było. Możliwości są dwie - albo 19 marca miała miejsce emisja pierwszego odcinka, albo też ów pierwszy odcinek (pilot) został wyemitowany znacznie, znacznie wcześniej...
Po drugie - liczba odcinków. Wygląda na to, że sugerowana gdzieniegdzie liczba epizodów (trzynaście) jest błędna. Może tyle planowano na początku nakręcić, ale przerwano produkcję? W każdym razie wszystko wskazuje na to, że powstało zaledwie dziewięć epizodów i wszystkie zostały wyemitowane przez Polsat. Serial pojawiał się we wtorki po 20.00.
Co z fabułą? Serial był chyba ogólnie planowany na "dłużej", ale nie wyszło. Dlaczego na dłużej? Bo w odnalezionych opiniach o nim padają porównania do oper mydlanych (jak np. "Dallas"). Bohaterem serialu jest "polityczna" rodzina Monroe (głowa domu, będąca chyba kongresmenem, i jej pięcioro dorosłych dzieci). Oczywiście, jak to w tego typu serialach, nie mogło obyć się bez skandali...
Oryginalny tytuł serialu, który powstał w 1995 roku, to "The Monroes".
Daktari. W Polsacie pojawił się od 7 stycznia 1995 roku. Emitowany był w soboty. Od stycznia do sierpnia pojawiał się o godzinie 15.00, od września został przeniesiony na godzinę 14.00. Polsat wyemitował jednak prawdopodobnie tylko dwa pierwsze sezony. Co ważne - wcześniej serial pojawiał się w Telewizji Publicznej - m.in. w 1981 roku (jedynka) i 1991 roku (dwójka). O tym, jak, ile i kiedy napiszę jednak innym razem, dziś skupiam się na emisji w Polsacie.
Serial powstał w latach 1966-69. Łącznie nakręcono 89 odcinków (cztery sezony). Głównym bohaterem był doktor weterynarii (to właśnie podobno oznacza tytuł w języku suahili) Marsh Tracy i jego córka Paula. Obydwoje zajmują się badaniami nad zachowaniem dzikich zwierząt we Wschodniej Afryce.
Szpital miejski. Po raz pierwszy w Polsacie pojawił się 6 maja 1994 roku i początkowo emitowany był dwa razy w tygodniu (piątki o 17.30 i soboty o 20.00). Od października 1994 roku serial pojawiał się w poniedziałki i środy ok. 22.30. Nadano wówczas 69 odcinków. Od 2 stycznia 1995 z kolei produkcja emitowana była o godzinie 10.00 od poniedziałku do piątku (stare ramówki sugerują, że od pierwszego odcinka) i o tej porze pojawiał się do końca sierpnia, najpierw pięć razy w tygodniu, a potem od poniedziałku do piątku. Wyemitowano łącznie 125 odcinków.
O samej fabule nie będę pisał, gdyż jest to tzw. tasiemiec, który w dodatku nadal jest kręcony (powstało już ponad 14 700 odcinków). Jego produkcja rozpoczęła się... w 1963 roku. Oryginalny tytuł produkcji amerykańskiej brzmi "General Hospital". Ciekawostką jest, że przez pierwszych kilkanaście lat odcinki trwały po 30 minut, potem krótko przez 45 minut, a od ponad 40 lat trwają godzinę.
Daktari pierwszy raz pokazało TVP2 we wrześniu 91 https://staratelewizja.fandom.com/pl/wiki/01_wrze%C5%9Bnia_1991
OdpowiedzUsuńSzpitala Miejskiego i Rodziny Monroe nie oglądałem za to Cwaniaka i Daktari owszem