Teoretycznie dziś powinienem zamieścić wpis wspominkowy o tym, co pojawiło się na blogu niemal osiem lat temu. Pozycją, którą dziś bym wspominał był serial "Strażnik Teksasu". Pomyślałem jednak, że zamiast krótkiej formy "historycznej" zamieszczę kolejną, już dziewiątą część wspomnień o serialach, jakie w latach dziewięćdziesiątych mogliśmy oglądać w Polsacie, co będzie w jakimś stopniu nawiązywało do braku wspomnień o ekipie Chucka Norrisa.
Air America. Serial z 1998 roku dość szybko trafił do Polski. Premierowy odcinek został wyemitowany 6 czerwca 1999 roku. Początkowo pojawiał się tylko w niedziele około 20.00, od mniej więcej połowy lipca także w środy o tej samej porze (a w niedzielę ok. 19.00), a ostatnie odcinki emitowano w niedziele ok. 17.20. Ostatni odcinek wyemitowany został 10 października 1999 roku.
W rolach głównych serialu wystąpili Lorenzo Lamas (znany m.in. z serialu "Renegat") i Scott Plank. Produkcja powstała w oparciu o film z 1990 roku o tym samym tytule. Nakręcono 26 odcinków. Głównymi bohaterami są dwaj piloci pracujący dla linii lotniczych Air America, wykonujący różne zlecenia dla departamentu stanu. Pomagają między innymi w śledztwie dotyczącym międzynarodowej przestępczości czy w ochronie świadków...
Życie jak sen. Oryginalny tytuł "Dream on". Kręcony w latach 1990-96. Łącznie powstało 120 odcinków w sześciu sezonach. Podobno oprócz Polsatu emitował go kiedyś Canal Plus (w oknie otwartym), ale tego niestety nie pamiętam. Jeśli chodzi o Polsat - pierwszy odcinek pojawił się 4 września 1995 roku. Serial początkowo emitowano w poniedziałki i czwartki po godzinie 22.00, potem odcinki pojawiały się także we wtorki i środy, aż wreszcie, mniej więcej w czerwcu 1996 roku emisję przeniesiono na sobotnie wieczory. Nie wiem, czy wyemitowano wszystkie epizody - nie liczyłem, a archiwalne ramówki zawierają błędy w numeracji odcinków. Niewykluczone, że za pierwszym razem pojawiło się tylko pięć serii, a szósta została wyemitowana w późniejszym czasie (widnieje w ramówkach także w 1998 roku)...
Bohaterem serialu jest Martin Tupper, rozwiedziony redaktor książek z Nowego Jorku. Komediowe perypetie wspomnianego mężczyzny, który starał się ułożyć sobie relacje z kobietami, byłą żoną oraz dorastającym synem, a także odnieść sukces w życiu zawodowym - tak w skrócie można ową produkcję opisać. Podobno był jednym z pierwszych komediowych seriali, w którym pojawiła się nagość i wulgaryzmy, co tłumaczyć może porę emisji w Polsacie. W roli głównej wystąpił Brian Benben.
Starsky i Hutch. O filmie nakręconym na początku XXI wieku o tym tytule słyszało pewnie wiele osób. Pierwszy był jednak serial, który powstał w latach 1975-79. Łącznie nakręcono aż 93 odcinki. W głównych rolach wystąpili Paul Michael Glaser i David Soul. Główni bohaterowie (tytułowe nazwiska) to policjanci z wydziału zabójstw. Jak łatwo się domyślić zajmowali się oni rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, nierzadką atrakcją serialu były jednak pościgi samochodowe ich charakterystycznym czerwonym fordem (z białym paskiem).
Polsat emitował serial od czwartku 12 września 1996 roku. Do końca lutego wyemitowano jedynie jeden sezon - nie dysponuję niestety informacją, czy był to sezon pierwszy, czy też trzeci, tak czy inaczej łącznie w ramówce pojawiał się chyba 23 razy, co raczej wskazywałoby na drugą opcję - choć oczywiście jako nr 23, a raczej nr 1 mógł też pojawić się pilot serialu.
I wszyscy razem. Australijski serial komediowy pojawił się w Polsacie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Premierę w Polsce miał 2 października 1995 roku (wikipedia mówi o 1 października, co jest nieprawdą - o czym świadczy choćby fakt, iż musiałoby to się zdarzyć... w niedzielę). Emitowany był od poniedziałku do piątku o godzinie 16.45 (ostatni odcinek nadano 26 lutego 1996 - Polsat pokazał wszystkie odcinki (101).
Serial został nakręcony w latach 1991-93. O czym opowiadał? Były rockman Bobby Rivers, mieszkający z przyjacielem Dougiem, nagle dowiaduje się, że ma dwójkę piętnastoletnich dzieci, których matka już nie żyje. Opiekuje się nimi jej bliska przyjaciółka, Tracy. Cała trójka wprowadza się do bohatera, co powoduje, że musi on zmienić dotychczasowy styl życia. W kłopotliwych sytuacjach wspierają go Doug i Wayne, agent Bobby'ego... Główną rolę zagrał Jon English. Tytuł oryginalny serialu: "All together now".
Matrix. Tytuł znany, ale dotyczący serii filmów powstałych już po nakręceniu serialu. W 1994 roku Polsat wyemitował liczącą trzynaście odcinków produkcję kanadyjską, która nie miała nic wspólnego z późniejszymi filmami. Otóż, według znalezionych informacji, główny bohater serialu, wcielił się w rolę płatnego zabójcy, którego dosięgła śmierć. Trafił on do czegoś w rodzaju Czyśćca, gdzie dostał wybór - powrót na ziemię i pomoc ludziom lub zesłanie do piekła. Nietrudno domyślić się, którą opcję wybrał nasz bohater. Otrzymując kolejne misje i stając w obronie innych bohater nierzadko bywał zmuszany do zastosowania metod, którymi posługiwał się we wcześniejszym życiu...
Zapewne zastanawiacie się, skąd wziął się tytuł? Otóż główny bohater nazywał się Steven Matrix (grał go Nick Mancuso). Serial nakręcono w 1993 roku. Powstało trzynaście odcinków. Premierę w Polsce miał 11 stycznia 1994 roku i był emitowany w każdy wtorek o godzinie 20.00 (do 5 kwietnia). Pokazano wszystkie epizody (choć w niektórych ramówkach telewizyjnych pojawiła się błędna numeracja sugerująca, że emisję zakończono po jedenastu odcinkach).
Życie jak sen oraz I wszyscy razem oglądałem
OdpowiedzUsuńNie wiedziałem że "Matrix" był emitowany na Polsacie, a najbardziej bym chciał sobie powtórzyć "I wszyscy razem", bardzo lubiłem ten serial.
OdpowiedzUsuń