środa, 4 października 2023

Relacje sportowe PRL - kwiecień 1984

Mniej więcej raz na kilka miesięcy, a może jeszcze rzadziej, wrzucam wpis poświęcony transmisjom sportowym w PRL. Niektóre informacje bywają ubogie, bo nie zawsze ramówki szczegółowo informowały, co konkretnie zostało pokazane w programie zatytułowanym roboczo "Studio Sport". Czasem (tak jest przy ligowych meczach piłkarskich) podawano jedynie, że będzie pokazany mecz (a raczej jego fragment), ale już bez szczegółów typu - jaki. Starałem się, gdzie to było możliwe, ustalić wszelkie prawdopodobne transmisje i retransmisje. To, co udało się zebrać, a co dotyczy kwietnia 1984 roku, znajdziecie poniżej.
*     *     *
  • Międzynarodowe mistrzostwa Polski w Badmintonie (1 kwietnia, TVP 1). Czteredziestominutowa relacja z zawodów w Warszawie. Zwycięzcami zostali Bożena Wojtkowska i Stanisław Rosko w grach pojedynczych, Bożena Siemieniec i Wojtkowska, a także Jerzy Dołhan i Grzegorz Olhowiak w grze podwójnej oraz Kazimierz Ciuryś i Wojtkowska w mikście.
  • Relacja z zawodów Pucharu Świata w karate (1 kwietnia, TVP 2). Brak informacji, o jakie zawody chodzi, możliwe, że o PŚ w Budapeszcie. Relacja 45-minutowa.
  • Mecz piłki nożnej Polska - NRD (4 kwietnia, TVP 1). Była to transmisja (na żywo) z meczu odbywającego się w ramach kwalifikacji olimpijskich (potyczka w Szczecinie). Biało-Czerwoni wygrali 2:1 po golach Mirosława Pękali i Henryka Miłoszewicza. Dla gości trafił... Adam Kensy (samobójczy gol).
  • I liga piłki nożnej i MP w pływaniu (7 kwietnia, TVP 1). Całość trwała godzinę, więc obstawiam ok. 10-15 minut pływania i jedną połowę meczu (najprawdopodobniej na żywo pokazano drugą połowę meczu Ruch Chorzów - GKS Katowice)
  • Puchar Wiosny w gimnastyce artystycznej (7 kwietnia, TVP 2). Była to jedenasta edycja zawodów, która odbyła się w Poznaniu. We wszystkich konkurencjach zwyciężyła gimnastyczka z ZSRR.
  • I liga piłki nożnej (8 kwietnia, TVP 1). Retransmisja jednego z pięciu spotkań (obstawiam Lech - Widzew, ale możliwe też Legia - Zagłębie Sosnowiec, Motor - Bałtyk, Cracovia - Szombierki i ŁKS - Pogoń).
  • Puchar Wiosny w gimnastyce artystycznej (8 kwietnia, TVP 2)
  • Pierwsza liga piłki nożnej (14 kwietnia, TVP 1). Prawdopodobnie była to transmisja (na żywo) drugiej połowy jednego z trzech meczów: GKS - Legia, Śląsk - Górnik Zabrze lub Szombierki - Górnik Wałbrzych.
  • Studio Sport. (15 kwietnia, TVP 1). I liga piłki ręcznej kobiet. Niestety nie wiem, z jakiego meczu pokazano relację.
  • Szermierka (15 kwietnia, TVP 2). Memoriał Otto Fińskiego (turniej o Szablę Wołodyjowskiego) będący jednocześnie zawodami Pucharu Świata. Odbywał się w Warszawie, wygrał przedstawiciel ZSRR.
  • Piłka nożna. Mecz Polska - Belgia (17 kwietnia, TVP 1). Towarzyski mecz seniorów zakończył się porażką 0:1 po golu Alexa Czerniatynskiego. Spotkanie pokazano najprawdopodobniej na żywo.
  • Piłka nożna. Kwalifikacje olimpijskie. NRD - Dania (18 kwietnia, TVP 1). Mecz w ramach kwalifikacji olimpijskich. NRD wygrała 4:0 - relacja trwała 55 minut, nie wiem jednak, czy pokazano obszerny skrót, czy może drugą połowę (nie wykluczam nawet tego, iż druga część spotkania pokazywana była na żywo).
  • Studio Sport (21 kwietnia, TVP 1). Brak informacji, co pokazywano w ramach trwającej godzinę relacji sportowej.
  • Piłka nożna. Mecz Polska - Dania (22 kwietnia, TVP 1). Ostatni mecz w ramach kwalifikacji olimpijskich rozegrany w Lublinie (transmisja na żywo). Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a co ciekawe, ze względu na bojkot IO ostatecznie na olimpiadzie nie wystąpiły reprezentacje NRD i Polski, a więc dwóch najlepszych ekip naszej grupy.
  • I liga hokeja na lodzie (24 kwietnia, TVP 1). 35-minutowa relacja z trzeciego meczu finałowego pomiędzy Polonią Bytom a Zagłębiem Sosnowiec. Tytuł wywalczył pierwszy z wymienionych klubów (spotkanie zakończyło się wygraną bytomian 7:0).
  • I liga piłki nożnej (25 kwietnia, TVP 1). Transmisja drugiej połowy jednego z dwóch meczów: GKS Katowice - Pogoń lub Cracovia - Bałtyk
  • Studio Sport (25 kwietnia, TVP 2). Brak informacji, co konkretnie pokazano w dwójce.
  • I liga piłki nożnej (28 kwietnia, TVP 1). Skrót lub retransmisja drugiej połowy meczu Pogoń Szczecin - Legia Warszawa.
  • I liga piłki nożnej (29 kwietnia, TVP 1). Prawdopodobnie pokazano na żywo drugą połowę jednego z dwóch meczów: Motor - Lech lub Widzew - Górnik. Nie można jednak wykluczyć, iż zdecydowano się na jakąś retransmisję z wcześniej zakończonej potyczki.
  • Mistrzostwa Europy w zapasach (29 kwietnia, TVP 2). Zawody odbyły się w szwedzkiej miejscowości Jonkopeing w dniach 26-29 kwietnia. Biało-Czerwoni zdobyli na nich jeden srebrny medal w stylu klasycznym (Henryk Tomanek), a także dwa srebrne (Jan Szymański, Adam Sandurski) i dwa brązowe (Jan Górski, Tomasz Busse) w stylu wolnym.