środa, 3 lipca 2024

Seriale animowane TVP 2 - część 18

Dzisiejszy wpis w zasadzie w całości poświęcony jest animacjom, które oglądaliśmy w paśmie "Godzina z Hanną-Batberą". Uznałem już przy poprzedniej okazji, że warto szerzej pochylić się nad poszczególnymi animacjami i tak też właśnie czynię. Co istotne, oczywiście nie podaję, kiedy po raz pierwszy dany serial pojawił się w dwójce - wszak trudno to ustalić, bo nie zawsze ramówki podawały, jakie akurat bajki danego dnia były emitowane.

Kolejny wpis poświęcony animacjom w dwójce pojawi się już w październiku - wówczas przedstawię kolejne pozycje, które mogliśmy śledzić w "Godzinie z Hanną-Batberą".

Augie Doggie i Doggie Daddy. Pod takim tytułem pamiętam serial animowany, który emitowany był w cyklu "Godzina z Hanną Barberą". Wikipedia podaje spolszczony tytuł "Augie piesek i pies Tata". Być może gdzieś także i ta wersja tytułu się pojawiła, ja w każdym razie z nim się nie zetknąłem (zresztą brzmi dziwnie, tak jakoś... nie po polsku). Animacja powstała w latach 1959-61, łącznie 45 odcinków (ok. 15-minutowych) w trzech sezonach. Wydaje mi się, że puszczano wersję lektorską.

Bohaterami serialu był mały piesek o imieniu Augie (mądry, chyba o zapędach naukowych) i jego ojciec (o nieznanym imieniu). Starszy bohater starał się zrozumieć świat dziecka, często wspomagał się w tym celu książką... Jako troskliwy rodzic starał się też uchronić latorośl przed niebezpieczeństwami świata i zapoznać go ze wszystkim, co ich otacza... Pamiętam, że często Augie nawet w sytuacjach, gdy ojciec zrobił coś, co niekoniecznie kończyło się dla niego pozytywnie, tłumaczył, że jego tata jest bardzo mądry, bo... (i tu padały różne tłumaczenia).

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Pies Huckellberry. Oryginalny tytuł: The Huckleberry Hound Show. Animacja powstała w latach 1958-62. Ile nakręcono odcinków? Podobno 57 (w trzech seriach), choć angielska wikipedia informuje o 68 epizodach (w czterech seriach). Każdy z nich trwał kilka minut. Choć znana jest wersja dubbingowana (głos głównemu bohaterowi użyczali Wojciech Siemion i Aleksander Mikołajczak), wydaje mi się, że w dwójce puszczano wersję lektorską.

Huckellbery to flegmatyczny niebieski pies, oaza spokoju, który w każdym odcinku szuka dla siebie odpowiedniego zajęcia. Nie idzie mu to najlepiej, ale inną cechą, oprócz spokoju, z której znany był główny bohater, to optymizm. Ciekawostką jest fakt, że jego imię nawiązywało do powieści Marka Twaina (Przygody Hucka Finna), a właściciele wytwórni ponoć pierwotnie myśleli nad daniem tego imienia pewnemu misiowi....

Jeden z odcinków: kliknij tutaj

Goryl Magilla. Tego bohatera nie za bardzo pamiętam. Oryginalny tytuł "Magilla Gorilla". Epizody powstawały w latach 1964-67, trwały po dziesięć minut, a łącznie nakręcono 31 odcinków.

Jako że nie za bardzo jestem w stanie opisać serial na podstawie swoich doświadczeń, posłużę się cytatem z wikipedii: "Bohaterem serialu jest Magilla, wielki goryl mieszkający na wystawie sklepu zoologicznego, którego właścicielem jest Pan Peebles. Goryl był przeznaczony na sprzedaż, ale nikt go nigdy nie chciał kupić. Magilla ma złote serce i chciałby wszystkim pomagać, jak tylko potrafi, ale jest nieco niezdarny i regularnie sprawia Panu Peeblesowi przez to kłopoty, a poza tym ludzie często się go boją."

Krótki fragment: kliknij tutaj.

Pixie i Dixie. W ramówkach serial pojawia się pod tym tytułem, zdaje się jednak, że właściwy brzmi "Pixie, Dixie i pan Jinks". Serial powstał w latach 1958-61. Wyprodukowano łącznie 57 odcinków trwających po około siedem minut. Oryginalny tytuł: "Pixie and Dixie and Mr. Jinks". 

Bohaterami serialu są dwie myszki (Pixie i Dixie), a także kocur (Jinks). Wspomniany kot ściga pozostałych bohaterów, twierdząc, że nie znosi myszy, jest jednak na tyle mądry, by... nie robić im większej krzywdy. Obawia się bowiem, że jeśli w mieszkaniu zabraknie myszek, on sam stanie się zbędny i zostanie wypędzony....

Intro - kliknij tutaj.

Tom i Jerry. Chyba nie ma u nas dziecka wychowanego w latach 80., 90. i na początku XXI wieku, które nie znałoby tych bohaterów. Bajka ta jest na tyle powszechna i pojawiała się na różnych stacjach, że gdyby ktoś mnie o nią zapytał, nie skojarzyłbym z blokiem "Godzina z Hanną Barberą"....

Oryginalny tytuł nie różni się w zasadzie od polskiego ("Tom & Jerry"). Pierwszy odcinek powstał w 1940 roku, a łącznie w latach 40., 50. i 60. powstały 163 epizody. W późniejszych latach powstawały natomiast inne produkcje, których bohaterami byli właśnie Tom i Jerry, ich jednak nie doliczam do tej "serii", traktuję jako odrębne pozycje.

Główni bohaterowie to kot (Tom) i mysz. Głównym motywem epizodów jest ciągła gonitwa obydwu bohaterów (w wiadomej konfiguracji) i dokuczanie przeciwnikowi (ze strony Jerry'ego). Zdarzało się jednak, że w przypadku wspólnego wroga antagoniści na krótko łączyli siły...

Fragment - kliknij tutaj.

1 komentarz:

  1. Widziałem to co wymieniłeś
    Brakuje jeszcze Kota Tip Topa (Top Cat) i Wally Gatora

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora