środa, 2 października 2024

Seriale animowane TVP 2 - część 19

Dzisiejsza część związana z serialami animowanymi dwójki w całości poświęcona jest serialom, które znamy z cyklu "Godzina z Hanną-Barberą". O każdym lub prawie każdym z nich w przeszłości pobieżnie wspominałem przy okazji wpisu poświęconego właśnie owej pozycji, teraz znacznie szerzej postanowiłem potraktować kolejnych pięć animacji. Inne niebawem w kolejnych częściach, ale dopiero w przyszłym roku.

*     *     *

Flintstonowie. W dzieciństwie na innym kanale w ramówkach widziałem serial o nazwie: "Między nami jaskiniowcami". Do owego kanału nie miałem wówczas dostępu, byłem więc mocno zaskoczony, gdy po latach ktoś mnie uświadomił, że chodzi o dobrze znanych nam Flintstonów - jednej z najpopularniejszych animacji Hanny-Barbery.

Poszczególne odcinki (oryginalny tytuł: The Flintstones) były kręcone w latach 1960-66. Powstało łącznie 167 epizodów (w sześciu sezonach), a także pilot. Choć serial ogólnie był dubbingowany, w dwójce chyba początkowo była wersja lektorska, aczkolwiek mogę się mylić... Tak czy inaczej istniała już wtedy wersja dubbingowana (Cezary Julski i Kazimierz Brusikiewicz podkładali głosy pod najważniejsze postaci), ja jednak jakoś mocniej kojarzę wersję z Włodzimierzem Bednarskim.

Akcja serialu dzieje się w prehistorycznym mieście o nazwie Skalisko, a bohaterami są rodziny Flintstonów i Rubble'ów. W poszczególnych odcinkach mogliśmy obserwować przygody Freda i Barneya, ich pracę, potyczki rodzinne, spotkania towarzyskie, narodziny potomków, itp. Do dziś zadziwia mnie znakomity nożny napęd pojazdu, którym poruszał się główny bohater i wiele innych zmyślnie pomyślanych urządzeń...

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Wally Gator. Nie za bardzo pamiętam animację (choć po zobaczeniu czołówki coś mi zaczęło świtać), więc muszę skorzystać z internetowych podpowiedzi. Otóż bohaterem tej bajki był aligator o imieniu "Wally". Wspomniany zwierzak mieszkał w zoo, a celem jego "życia" była ucieczka z tego miejsca...

Poszczególne odcinki trwały po około pięć minut. Powstał w latach 1962-63, a łącznie wyprodukowano 52 epizody (w dwóch sezonach). Podejrzewam, że tak jak wiele innych bajek puszczanych w pierwszej połowie lat 90. XX wieku w cyklu "Godzina z Hanną-Barberą", była to wersja lektorska, choć oczywiście istnieje też wersja dubbingowana (tytułowemu bohaterowi głosu udzielił Ryszard Olesiński).

Intro - kliknij tutaj.

Kocia ferajna. To kolejna animacja, której tytuł był dla mnie mylący. W Godzinie z Hanną-Barberą serial był bowiem emitowany pod zupełnie innym tytułem ("Kot Tip-Top"). Zapamiętałem dokładnie, bo... nie lubiłem jako dzieciak tej bajki. Myślę, że w tym wypadku starano się nawiązać do oryginalnego tytułu ("Top Cat"). Tak czy inaczej nie domyśliłbym się, że Kocia ferajna to właśnie ten serial, na szczęście już wiele lat temu zostałem oświecony.

Trzydziestoodcinkowy serial (łącznie dwa sezony) powstał w latach 1961-62. W dwójce puszczano zdaje się wersję z lektorem, tak jak inne animacje, posiada on jednak także wersję dubbingowaną (Emilian Kamiński podkładał głos pod głównego bohatera).

Bohaterami serialu jest grupa sześciu kotów, która za wszelką cenę stara się zdobyć pieniądze. Na ich nieszczęście na drodze do szczęścia staje posterunkowy Slut... Z animacji pamiętam tyle, że koty chyba "były dzikie", mieszkały w kubłach na śmieci, a przynajmniej w czołówce z nich się wyłaniały... I jeszcze jedno - dopiero teraz zapoznałem się z imionami bohaterów w wersji spolszczonej. Jakoś tak dziwnie brzmi mi nazwa "Tolek Cacek".

Intro - kliknij tutaj.

Gang Yogi'ego. Serial znany też jako "Gang Misia Yogi" (oryginalny tytuł: "Yogi's gang"). W porównaniu z wieloma wcześniej już przeze mnie omawianymi - stosunkowo nowy, powstał bowiem w 1973 roku. Nakręcono siedemnaście ok. półgodzinnych odcinków. 

W serialu pojawia się wielu bohaterów wytwórni, którzy biorą udział w podróży dookoła świata na latającej arce. Oprócz Yogiego i Boo Boo spotkamy więc także psa Huckellbery'ego, Augiego i jego ojca, Goryla Magillę, Wally'ego Gatora i wiele innych znanych postaci.

Intro: kliknij tutaj.

Scooby Doo, gdzie jesteś? To jedna z wielu animacji, w których główną rolę gra pies zwany Scooby Doo. Ta pozycja jest pierwszą w historii, powstała w latach 1969-70, a łącznie wyprodukowano 25 odcinków. 

Bohaterami są tzw. "wścibskie dzieciaki", a więc samozwańcza grupa młodych detektywów złożona z dwóch facetów (Fred i Kudłaty), dwóch kobiet (Wilma i Daphne) oraz psa. Wspomniana piątka poruszała się wehikułem tajemnic i starała się wyjaśnić dziwne wydarzenia i zagadki - a więc pojawianie się duchów, stworów, potworów i innych kosmitów w różnych miejscach. Serial miał lekko komediowy charakter, co chyba dodatkowo dodało mu fanów.

W dwójce serial był emitowany z lektorem (przynajmniej na początku lat 90.), istnieje jednak oczywiście wersja z dubbingiem, w której głosy podkładają Ryszard Olesiński, Jacek Bończyk, Jacek Kopczyński, Agata Gawrońska i Beata Jankowska. Intro - kliknij tutaj.

2 komentarze:

  1. Świetnie pamiętam to pasmo filmowe, wspomnij za tydzień o Jetsonach :)
    Właśnie przypomniało mi się jedno zdarzenie późna jesień albo wczesna zima,oglądam to pasmo i oczywiście lecą Jetsonowie.
    Jakies rugby robotów i jakieś zderzenie podjeżdza robot sprzątający i tamtego na szufelkę, a mój tato się rechocze:Na szufelkę go zmiatają

    OdpowiedzUsuń
  2. Między nami Jaskiniowcami pod takim tytułem byli emitowani Flinstonowie w latach 70 na TP1

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora