środa, 15 lipca 2020

Seriale animowane TVP 2 - część 1

Od dziś zapraszam na nieregularny cykl wspomnieniowy, w którym przypominał będę seriale animowane, które w przeszłości były emitowane w programie drugim Telewizji Publicznej. To coś, czego (chyba) obecnie nie uświadczymy - aby obejrzeć bajki w publicznej, trzeba przerzucić się na TVP ABC
Wspomnienia będą dotyczyć różnych okresów, ale skupię się, przynajmniej na początku, przede wszystkim na pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. W każdej części przypomnę po pięć animowanych produkcji.
Denver - ostatni dinozaur. Widziałem gdzieś informacje, że anime pojawiło się już w drugiej połowie lat osiemdziesiątych w Polsce (1987-89). To jednak nieprawda, a piszący mógł pomylić wspomniane lata z czasem... produkcji (1988-89). Premiera w Polsce miała miejsce 7 maja 1991 roku, a anime emitowane było początkowo od wtorku do piątku o 8.35 i 15.35 (chyba tylko pierwszy sezon wówczas emitowano), a po pewnej przerwie kolejne odcinki we wtorki (najprawdopodobniej od 3 września 1991). Serial produkcji amerykańsko-francuskiej liczył 52 odcinki. Głównym bohaterem był oczywiście zielony Dinozaur, który wykluł się z jaja znalezionego przez grupę nastolatków. Wspomniane osobniki nadały mu imię Denver (pomogła... reklama na autobusie) i starały się chronić przed ludźmi (wiadomo - żywy dinozaur to atrakcja i możliwość zarobienia pieniędzy).
Dwójka emitowała wersje z dubbingiem. Nie pamiętałem jednak głosu głównego bohatera. Teraz, po posłuchaniu jego głosu uważam, że wybrano niewłaściwą osobę... Jakoś Mieczysław Gajda nie bardzo mi pasuje do Denvera... Serial był w późniejszych latach emitowany przez inne stacje, m.in. RTL 7 i Tele 5. Obecnie jest prawdopodobnie dostępny w płatnej części serwisu player.pl, ale niektóre odcinki (nawet większość) dostępne są także w innych miejscach.
Intro - kliknij tutaj
Przykładowy odcinek (nr 34) - kliknij tutaj
Kapitan Planeta i planetarianie. W dzieciństwie bardzo lubiłem tę bajkę. Mieć taki magiczny pierścień - to było coś... Pamiętam, że bawiliśmy się później w planetarian, a pierścienie robiliśmy z trawy lub zboża rosnącego na polach. Co do samego anime - mowa o serii pod takim właśnie tytułem - rozpoczęto jej produkcję w 1990 roku, a zakończono prawdopodobnie w 1992 roku. Powstało 65 odcinków (trzy serie). Animowany serial powstał w celach edukacyjnych, miał uświadamiać, jakie zagrożenia płyną z zaśmiecania i zatruwania planety. Na końcu każdego odcinka był "Apel planetarian", który oczywiście dotyczył ochrony przyrody i planety (m.in. wycinki drzew, recyclingu, itp.).
Serial rozpoczyna się w momencie, gdy dobry Duch Ziemi, Gaja, zaniepokojony rosnącym zanieczyszczeniem i niszczeniem planety, postanawia działać. Wysyła pięć pierścieni pięciu młodym osobom zamieszkującym różne części świata. Pierścienie otrzymali: Kwame (Afryka, moc ziemi), Wheeler (Ameryka Północna, moc ognia), Linka (Europa Wschodnia, w oryginale Związek Radziecki, moc wiatru), Gi (Azja, moc wody) i Ma-Ti (Ameryka Południowa, moc serca). Wybrańcy zostali przeniesieni do Gai, która wyjaśniła im, o co chodzi i skąd się tu wzięli. Nastolatkowie wkrótce dowiedzieli się też o swoich mocach, a także o tym, co daje połączenie mocy (Kapitan Planeta).
Spośród najczęściej pojawiających się wrogów pamiętam Doktor Zarazę, Chytrusa Szlama, Knura Chciwca i Szkodnika. Jeśli chodzi o głosy - Robert Czebotar (m.in. Chudy z Toy Story) był Kapitanem Planetą, Kwame to Jacek Rozenek (był Supermenem w anime z lat 90.), Wheeler to Piotr Adamczyk, Gi to Katarzyna Tatarak (podkładała też głos pod postać Kevina w Gumisiach), Izabella Bukowska to Linka (żmija w Kung-Fu Panda), z kolei Ma-Ti to Jacek Braciak. Nie pamiętam niestety, czy na dwójce była wersja z dubbingiem (choć wiem, że tę właśnie oglądałem, więc jest to wielce prawdopodobne), czy też lektorska.
Serial premierę miał 16 marca 1991 roku. Początkowo emitowany był w soboty ok. 8.15 (prawdopodobnie cały pierwszy, 26-odcinkowy sezon). Jeśli chodzi o dostępność odcinków, znalazłem jedynie wersję anglojęzyczną.
Znaleziony odcinek po polsku (nr 43) - kliknij tutaj
Inspektor Gadżet. Przyznam szczerze, że jestem nieco zaskoczony, bo jakoś nie kojarzyłem tego serialu animowanego z dwójką. Pamiętam jedynie późniejszą emisję na TVN. A tu taka niespodzianka. Ogólnopolską premierę miał 4 czerwca 1991 roku i podobnie jak "Denver" emitowany był od wtorku do piątku o tej samej porze.
O swoich wspomnieniach z bajką nie napiszę, bo... jej w zasadzie nie oglądałem. Pozostaje więc jedynie podzielić ogólnymi informacjami. Serial jest produkcji amerykańsko-kanadyjsko-francuskiej. Nakręcono 86 odcinków. Główna rola to głos Jarosława Domina (podkładał głos także w Shreku - "wystąpił" jako Pinokio). Ciekawostką jest, że TVP 2 nie pokazywała serialu od początku, a jedynie od początku... drugiego sezonu, a więc od odcinka 66. Wyemitowano ok. 15 odcinków, a emisji zaprzestano w momencie gdy ruszyły tzw. Teleferie. Zresztą - jeśli internet nie kłamie, jeden z odcinków był nieemitowany w Polsce (nr 57).
Głównym bohaterem jest detektyw (można go nazwać pewnego rodzaju cyborgiem czy półrobotem) Gadżet, który przeprowadza różnego rodzaju dochodzenia, niejako przy okazji (a może głównie) tropiąc Doktora Klaufa, który chce przejąć władzę nad światem. Głównemu bohaterowi towarzyszą Penny (jego siostrzenica) oraz pies, który w różnych miejscach figuruje pod różnymi nazwami, więc jego imienia nie będę podawał...
Odcinek nr 1 możecie obejrzeć tutaj.
Ulisses - serial animowany, liczący 26 odcinków, miał swoją premierę 4 września 1991 roku i był emitowany do 11 marca 1992. Emitowany był w środy o 8.10 (choć nie wiem, czy po południu nie pojawiały się też powtórki, tak ok. 15.30). Pod tytułową postać głos podkładał Andrzej Ferenc.
Serial nawiązuje w jakimś stopniu do mitologii, tyle że... dzieje się w przyszłości, a konkretnie w XXXI wieku. Tytułowy bohater zabija jednego z cyklopów, ratując dzięki temu życie swojemu synowi. Wkurzył w ten sposób starożytnych olimpijskich bogów, którzy skazali go (i kilka innych towarzyszących mu osób) na tułaczkę po przestrzeni kosmicznej. Uratować ich mogło odnalezienie Królestwa Hadesa, co też stało się celem ich "błąkania się" po wszechświecie.
Choć to anime oglądałem, nie pamiętam żadnych z przygód Ulisesa. Może kiedyś będzie okazja, by usiąść i pooglądać także ten serial? Tak czy inaczej imiona bohaterów jak najbardziej pochodzą z mitologii czy dzieł Homera i gdyby nie czas i miejsce (oraz kilka innych "szczegółów") można byłoby pomyśleć, że jest to animowana wersja historii Starożytnej Grecji.
Intro - kliknij tutaj
Odcinek nr 1 (polskie napisy) - kliknij tutaj
Łebski Harry. Na koniec druga niespodzianka, bo o tym, iż ów serial pojawiał się w programie drugim również nie wiedziałem, co świadczy o tym, że musiał mnie nie interesować. A to z kolei oznacza, że nie śledziłem losów głównego bohatera... Serial zrealizowany w latach 1984-86 był produkcji amerykańsko-kanadyjsko-francuskiej i liczył 86 odcinków.
W programie TVP 2 serial miał swoją premierę 5 września 1991 roku i pojawiał się w czwartki o 8.10 (do 23 stycznia 1992, a więc wyemitowano ok. 20 odcinków). Emitowana była wersja z dubbingiem. Główny bohater mówił głosem Mieczysława Morańskiego (Barney z Flintstonów). Bohaterem jest pomarańczowy kot, psotny, myślący o jedzeniu, ale jednocześnie ciekawy świata, trochę cwany i... zakochany w kotce o imieniu Sonia. W późniejszych latach serial pojawił się m.in. na TVN.
Intro - kliknij tutaj
Odcinek nr 1 (fragment) - kliknij tutaj.

12 komentarzy:

  1. Kapitan Planeta i Planetarianie wyemitowano serię 1 i 2 ustalone dzięki wiki stara telewizja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością, ale na pewno nie bezpośrednio po sobie.

      Usuń
  2. Zgadza się 2 seria była w 92r emitowana

    OdpowiedzUsuń
  3. A spytam czy Denver został wyemitowany na 2 w całości, gdyż dubbingpedia pokazuje,że 7 odcinków nie zostało wyemitowanych http://dubbingpedia.pl/wiki/Denver,_ostatni_dinozaur ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zapisałem, więc niestety nie wiem... Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie... (zwłaszcza, że już w kwietniu anime nie było, co łącznie dawałoby ok. 45 odcinków

      Usuń
  4. Łukasz czyli albo studio dubbingowe celowo zapomniała tych brakujących odcinkowy zdubbingować czy przypadek ? Jak sądzisz ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różne bywają przyczyny braku odcinków. A biorąc pod uwagę fakt, że to była pierwsza połowa lat 90, to przyczyną mógł być nie tylko fakt, że nie zdubbingowano czegoś lub nie otrzymano pełnej serii, ale nawet, że... odcinki gdzieś się zawieruszyły

      Usuń
  5. Łukasz to prawda przeglądając stare ramówki to dopiero w połowie lat 90 się unormowało z kreskówkami i zaczęli emitować w całości jak i po kolei.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kocham wszystkie kreskówki z tej listy. Tylko Gadget mnie wnerwiał, a od Harry'ego wolałam Heatcliffa i Dingbata.

    OdpowiedzUsuń
  7. Kapitan Planeta i Planetarianie na 2 byli emitowani w wersji z lektorem a na TVN w wersji z dubbingiem

    OdpowiedzUsuń
  8. "Ulisses 31" mimo 40 lat na karku broni się i nawet dziś jest strawny.

    OdpowiedzUsuń
  9. A gdzie wpis o Klementyce emitowanej na początku lat 90 na 2 ?

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora