środa, 4 maja 2022

Seriale animowane TVP 2 - część 10

Przed wami kolejna porcja animacji, które w latach 90. pojawiły się w TVP 2. Jak zwykle prezentuję pięć seriali, które w przeszłości można było obejrzeć w telewizji. Które z nich pamiętacie, a których w ogóle nie kojarzycie? Których byliście miłośnikami, a których nie znosiliście?
Lista animacji jest znacznie dłuższa, więc w przyszłości pojawią się kolejne części cyklu. Zapraszam do przeglądania i komentowania.
Podróż do wnętrza ziemi z Willim Fogiem
.
Oryginalny tytuł hiszpańskiej produkcji: "Willy Fog 2". Kolejne przygody znanego już wcześniej bohatera, tym razem na podstawie dwóch kolejnych książek Julesa Verne'a w 26-odcinkowej produkcji - połowa epizodów dotyczyła powieści" Podróż do wnętrza ziemi", pozostałe zaś "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi". Niewykluczone, że druga część serialu u nas była emitowana właśnie pod tytułem "Tysiące mil żeglugi z Willim Fogiem" - a przynajmniej taki tytuł spotkałem w ramówkach. 
Niestety nie pamiętam tej serii, ale według odnalezionych informacji produkcja dość solidnie nawiązywała do oryginału - poza oczywiście bohaterami, bo choć nowe postaci w drugiej serii się pojawiły (znane z książek), to pojawia się w nim także m.in. tytułowy Fog i jego przyjaciele, których przecież w wymienionych książkach Verne'a nie ma.... 
Dubingowany serial premierę miał 17 stycznia 1996 i emitowany był w środy. Jeden z odcinków - kliknij tutaj.
Orson i Olivia.
Włosko-francuski serial animowany z lat 1993-95. Liczył 26 odcinków, a w TVP 2 miał premierę 25 marca 1996 roku. Dwójka kolejne epizody emitowała w poniedziałki. Produkcja była dubbingowana, ale nie znalazłem żadnego odcinka po polsku (ani nawet polskiej czołówki). Za to w języku francuskim - jak najbardziej (zobacz). Nie widziałem tej pozycji, opieram się więc jedynie na znaleziskach.
Produkcja nawiązuje do komiksu "Basil et Victoria" (a więc w oryginale postaci miały inne imiona), ale część odcinków zostało całkowicie wymyślonych przez twórców animacji. Tytułowi bohaterowie to dwie jedenastoletnie sieroty (rudowłosa dziewczynka i łysy chłopiec), które muszą mocno się natrudzić, by mieć za co przeżyć i co jeść. Wspomnianej dwójce przytrafiają się też różne niespodziewane przygody i spotkania (w odcinkach pojawili się m.in. Sherlock Holmes i Dr Watrson).
Nim serial trafił na antenę dwójki, w 1995 roku emitował go Canal Plus (w paśmie kodowanym). Podobno potem pojawiał się też w jednej ze stacji emitującej jedynie bajki. 
Taz-mania.
Australijsko-angielski serial kręcony w latach 1991-95. Powstało łącznie 65 odcinków. Debiut w dwójce miał miejsce w niedzielę 31 marca 1996 roku, ale potem zmieniano dzień emisji (pojawiał się w soboty, środy, wtorki, pojedyncze odcinki także w inne dni). Animacja była dubbingowana. Głos pod głównego bohatera, wg wikipedii, podkładał Janusz Nowicki, a oprócz niego można było także usłyszeć m.in. Arkadiusza Jakubika, Jolantę Wołłejko i Jarosława Boberka.
Głównym bohaterem był diabeł tasmański o imieniu Taz, znany wszystkim z serii "Zwariowane melodie". Dziki, nieokrzesany i wiecznie głodny bohater, dla którego woda nie była przyjacielem, pracował w hotelu i przeżywał różne przygody. W niektórych odcinkach pojawiali się bohaterowie znani ze "Zwariowanych melodii", jak królik Bugs i kaczor Duffy. Czołówka - kliknij.
Prawdziwe przygody Profesora Thompsona.
Hiszpański serial animowany, liczący 26 odcinków. Oryginalny tytuł: "Las autenticas aventuras del profesor Thompson". Produkcja powstała w latach 1992-94. W dwójce premierę miała 26 kwietnia 1996 i pojawiała się w piątki. Według internetów animacja była dubbingowana, a głosu tytułowej postaci użyczył Andrzej Grabarczyk (wielu osobom znany z "Klanu").
Archibald Thompson, główny bohater serialu, to angielski archeolog, który natknął się na mumię z pewnym urządzeniem w kształcie piramidy, będącym czymś w rodzaju wehikułu czasu. Wraz z przyjacielem postanawiają pomóc wrócić mu do odpowiedniej epoki, ale - jak to w takich produkcjach bywa - znalazł się ktoś, kto próbował ową tajemniczą "maszynę/rzecz" przechwycić i wykorzystać do własnych celów. Wynikające z tego kłopoty spowodowały, że profesor i inni trafiają w różne miejsca świata i w różnych czasach historycznych....
Niestety nie znalazłem polskiej wersji tego serialu. Hiszpańskie into: kliknij.
Sylvan.
A w przypadku tego serialu mam jeden problem. Mianowicie - kilka stron podaje różną liczbę odcinków, jakie powstały (52, 58, 65). Tak czy inaczej, u nas na TVP 2 serial debiutował 25 maja 1996 roku i pokazano 26 odcinków (pierwszy sezon). Powód był prosty - drugi powstał już po emisji owej pozycji w Polsce. Możliwe, że w późniejszych latach kolejne odcinki także trafiły na antenę polskiej telewizji, ale jeśli tak było, napiszę o tym w przyszłości... I jeszcze słowo o dniach emisji - początkowo pojawiał się w sobotnie poranki, potem został przeniesiony na środowe popołudnia.
Sylvan to rycerz, który wraz z grupą przyjaciół broni zamku i królestwa przed zakusami złych mocy (także złych czarowników) i nieprzyjaciół. Prawdopodobnie (nie pamiętam) sam również posiadał jakieś nadprzyrodzone zdolności... 
Serial był dubbingowany (głos głównemu bohaterowi podkładał Paweł Kleszcz), a bohaterowie, jak w wielu innych hiszpańskich z tamtego okresu, przybrali postać zwierząt. Intro serialu - kliknij tutaj. Jeden z odcinków - kliknij.

2 komentarze:

  1. Tak Orson i Olivia byli później emitowani na nieistniejącym kanale dla dzieci Minimax.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I warto dodać. że akcja działa się w wiktoriańskiej Anglii, gdzie bezdomne dzieci miały wtedy przerąbane.

      Usuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora