Dziś wracam, już po raz szósty, do cyklu poświęconego sztukom prezentowanym w przeszłości w TVP w programie "Teatr dla dzieci". Pozycja ta przez wiele dzieciaków z lat 80. i 90., a dziś dorosłych ludzi wspominana jest z nostalgią. Jak to mawiają: "Było na co popatrzeć". Nie zawsze bowiem to technika i sposób tworzenia ma znaczenie....
We wcześniejszych wpisach publikowałem informację o tym, jakie pozycje i kiedy pojawiły się w latach 1989-1993. Dziś zająłem się rocznikiem 1988. Tam, gdzie było to możliwe, dopisałem jedno zdanie o tematyce sztuk, w innych zaznaczam, że ta sztuka pojawiła się już wcześniej na blogu. Zapraszam do przeglądania, wspominania i... oglądania - do jednej ze sztuk załączyłem link.
* * *
- A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję? (3, 10 i 17 stycznia). Autorka: Joanna Papuzińska. Diabełek Rokita utracił swoje mieszkanie w wierzbie i trafił do domu Kasi, do miasta...
- Fasola (31 stycznia, 8 maja)
- Podwórkowcy (7 lutego). Autorka: Urszula Kozioł. Najmłodszy domownik rodziny Spieszyńskich, zwany Pimpkiem, wypowiada magiczne słowa i prowadzi kolegów ku przygodom w nieznanych miejscach.
- Złote wrota - teatrzyk piosenki z Koszyc (14 lutego, 10 kwietnia, 12 czerwca, 16 października). W ramówkach z 1988 roku pojawiają się aż czterokrotnie. Wcześniej pojawiły się m.in. w pierwszej części niniejszego cyklu.
- Kto to widział. Reżyseria: Barbara Borys-Damięcka. Pojawiła się już w drugiej części cyklu
- Niezwykłe przygody krasnoludków i sierotki Marysi (6, 13, 20 i 27 marca). Na podstawie twórczości Marii Konopnickiej.
- Opowieść o pięknej Dorotce i krakowskich rzemieślnikach (3 kwietnia). Na podstawie utworu Anny Świrczyńskiej. Reżyseria: Irena Wollen.
- Wyspa klaunów (15 maja). Autor: Witold Oklak.
- Mała syrenka (22 maja). Baśń Hansa Christiana Andersena, pojawiła się już w części czwartej.
- Zając chwalipięta (29 maja). Autor: Sergiusz Michałków. Sztuka piętnująca egoizm, samolubstwo...
- Władca czasu (2 czerwca). Pojawiła się w części trzeciej.
- Dziennik z planety Babel (5 czerwca). Autor: Andrzej Maleszka. Realizowana na... Węgrzech.
- Prawdziwa opowieść o Stazyjce i Placydzie według prozy Gustawa Morcinka. Reżyseria Irena Sobierajska (19 czerwca). Pojawiła się już w pierwszej części cyklu i tam też znajdziecie link do wspomnianej opowieści w wersji pisanej.
- Jak to w szkole (26 czerwca). Elżbieta Zaleska. Pojawiła się w części pierwszej cyklu
- Koza na dachu albo podwórko pełne dziwów (4 września). Autor: Zygmunt Krukowski: Reżyseria: Jerzy Bielumas. Do obejrzenia: kliknij tutaj.
- Grymasela (11 września). Według utworu Marii Kownackiej. Reżyseria: Piotr Friedrich. Tytułowa bohaterka to zrzędliwa księżniczka, którą odmienił... wół.
- Pan Twardowski (2 października). Na podstawie wierszowanej legendy Anny Świrszczyńskiej. Reżyseria: Irena Sobierajska, Wystąpili m.in. Emilian Kamiński, Tadeusz Chudecki, Gustaw Lutkiewicz i Bożena Dykiel.
- Alineczka i żołnierz (9 października)
- Osiem lalek i jeden miś (23 października). Autorką Irena Jurgielewiczowa. Bohaterski miś z pomocą lalek ratuje fabrykę od pożaru.
- Król i sroka. Reżyseria: Andrzej Maj (30 października). Pojawiła się w części czwartej.
- Klonowi bracia (6 listopada). Bajka Eugeniusza Szwarca. Matka próbuje odzyskać dwóch synów, których baba jaga zamieniła w klony.
- Ballada o Kasi i drzewie (4 i 11 grudnia). Pisałem o niej w części trzeciej. Wciąż poszukuję tej sztuki, by sobie ją przypomnieć.
- Królowa śniegu (18 grudnia). Reżyseria: Barbara Borys-Damięcka, na scenie pojawiły się m.in. Teresa Lipowska i Iga Cembrzyńska. Znana baśń Hansa Christiana Andersena, której chyba nie trzeba przedstawiać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora