środa, 1 maja 2024

Seriale Naszej TV - część 7

To już siódma część poświęcona serialom, które emitowała pod koniec lat 90. Nasza TV. Nazwa dla tych, którzy nie pamiętają tamtego okresu, może być myląca - nie chodzi jednak o naszą, w rozumieniu polską telewizję, a o istniejącą w latach 1998-2000 stację, której nazwa brzmiała właśnie "Nasza TV", co zresztą widać po zamieszczonym obok logo. Jeśli więc w treści widzicie sformułowanie, że dana pozycja miała premierę w Naszej TV, chodzi o tę konkretną stację, nie o to, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w Polsce.

Jeden z bohaterów (serial) dzisiejszego wpisu niestety nie został przeze mnie namierzony. Jeśli ktoś jest w stanie podsunąć jakiś pomysł, prośba o komentarz.

Karol Wielki. Trzyczęściowy serial biograficzny produkcji francusko-niemiecko-włoskiej pojawił się w Naszej TV 5 maja 1998 roku (choć w tej stacji całość podzielono na sześć odcinków). Emitowany był we wtorki ok. 22.00. Oryginalny tytuł francuski: "Charlemagne, le prince a cheval". W głównej roli wystąpił Christian Brendel. Serial powstał w 1993 roku.

Jak nietrudno się domyślić, serial opowiada o życiu Karola Wielkiego, królu Franków i Longobardów, a także cesarzu rzymskim, żyjącym w VIII i IX wieku. Wspomniany władca zbudował potężne imperium, obejmujące swym obszarem terytoria współczesnych państw, m.in. Francji, Belgii, Holandii, Austrii, Szwajcarii, a także części Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Oddział dziecięcy. W Naszej TV serial pojawił się 25 maja 1998 roku i był emitowany od poniedziałku do piątku o 16.30. Odcinki trwały po ok. 20-30 minut, a oryginalny tytuł brytyjskiej produkcji to "Children's ward". Łącznie w latach 1988-2000 powstało aż dwanaście sezonów, liczących w sumie 143 odcinki. Niestety, nie jestem w stanie ze stuprocentową pewnością napisać, które sezony były emitowane u nas (Nasza TV), biorąc jednak pod uwagę, że pojawiły się 44 epizody, obstawiłbym sezony 6 i 7 (2x10), a także 8 i 9 (2x12).

Akcja serialu toczyła się na tytułowym, szpitalnym oddziale, na którym leczeni byli mali pacjenci. Odcinki przedstawiały historię tych, którzy pojawiali się na miejscu, by uzyskać pomoc w odzyskaniu zdrowia, nie zapomniano jednak o personelu, którego historie i przeżycia również poruszano. Serial skierowany był do młodzieży, często poruszał tematy trudne, nierzadko tabu, jak choroby nowotworowe dzieci, rodzice-alkoholicy czy molestowanie seksualne.

Fragment jednego z odcinków - kliknij tutaj.

Zawsze razem - serial był emitowany od poniedziałku do piątku początkowo o 17.00 (począwszy od 3 czerwca 1998 roku), a potem o 15.30. Wg ramówek był to 30-odcinkowy serial kanadyjski, niewykluczone jednak, że faktycznie tych odcinków było 26. Niestety, nie udało mi się go namierzyć, jeśli ktoś jest w stanie uzupełnić brak dotyczący tej pozycji, prośba o komentarz.

Jack Holborn. Angielski serial, który premierę w Naszej TV miał 6 czerwca 1998 roku. Emitowany był w soboty ok. 16.30. Brytyjska produkcja z 1982 roku liczyła sobie sześć odcinków, wszystkie zostały pokazane w stacji.

Tytułowy bohater został znaleziony jako dziecko przez zakonnice na schodach klasztoru w Holborn. Na ramieniu miał założoną opaskę z imieniem "Jack", dlatego też został nim nazwany. Kilkanaście lat później młody chłopak miał trafić do rodziny zastępczej, uciekł jednak i próbował zaciągnąć się na statek piracki. Choć kapitan na widok opaski nie pozwolił na spełnienie zamiarów. Młodzian desperacko stara się odkryć tajemnicę swojego pochodzenia, jednocześnie robiąc wszystko, by dostać się na okręt.

Odcinek pierwszy - kliknij tutaj.

Jan Krzysztof. Francuski dziewięcioodcinkowy serial pojawił się w Naszej TV w czerwcu 1998 (emitowano go we wtorki ok. 22.15 począwszy od 16 czerwca 1998), wiele lat wcześniej podobno emitowała go jednak także TVP.  Oryginalny tytuł: "Jean-Christophe". W głównej roli wystąpił Klaus Maria Brandauer. Serial powstał na podstawie powieści Romaina Rollanda (powstało 10 tomów w latach 1904-12).

Bohaterem serialu jest Jan Krzysztof Krafft (postać fikcyjna), wybitny niemiecki kompozytor żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Muzyk od młodzieńczych lat musiał zarabiać na rodzinę (muzyką), bowiem w nędzę wpędził ją ojciec-alkoholik. 

2 komentarze:

  1. Oddział Dziecięcy był wcześniej w TVP1

    OdpowiedzUsuń
  2. Jack Holborn był wcześniej w TVP 1 w 86 roku emitowany.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora