Cykl poświęcony animacjom w TVP 2 dobiegł, przynajmniej na razie, końca. Być może jeszcze kiedyś powrócę do niego, by przedstawić seriale emitowane w XXI wieku. Dziś rozpoczynam za to zupełnie nowy cykl - pozycje emitowane przez stację Canal Plus, zazwyczaj w paśmie kodowanym, ale nie zawsze.
Ważna uwaga - choć w tytule pojawia się słowo "animowane", omawiał będę w tym cyklu także seriale młodzieżowe z udziałem aktorów. Jeden z nich już dziś jest bohaterem wpisu. Wszystko dlatego, by żaden z nich "nie przepadł" i by nie było trzeba przygotowywać oddzielnej publikacji poświęconej właśnie tym pozycjom.
* * *
Rodzina Addamsów. Serial premierę w Canal Plus miał 11 kwietnia 1995 roku. Był emitowany od poniedziałku do piątku o 17.30. Oryginalny tytuł animacji z 1992 roku to "The Addams Family" (pierwowzorem był komiks). Liczył sobie 21 odcinków. Wydaje mi się, że wszystkie animacje na tej stacji były dubbingowane - głosy podkładali m.in. Edyta Jungowska, Teresa Lipowska, Krystyna Kozanecka i Joanna Wizmur. Odcinki były albo monotematyczne, albo podzielone na trzy krótsze epizody.
Serial opowiada o losach tytułowej rodziny Adamsów, znanej z komiksów. Owa rodzina mieszkała gdzieś na bagnach w zapuszczonym dworze, a jej członkami byli masochiści, sadyści czy potwory (tak przynajmniej wynika z opisu), a dom pełen jest różnego rodzaju pułapek. Pozycja pełna była czarnego humoru...
Intro - kliknij tutaj.
Ren i Stimpy. Animacja w Canal Plus pojawiła się 11 maja 1995 roku. Stacja wyemitowała 35 odcinków - a więc prawdopodobnie trzy pierwsze sezony i połowę czwartego. Amerykańska produkcja liczy sobie łącznie 52 odcinki (powstała w latach 1991-96), z wiadomych względów ostatni sezon w pierwszym terminie w Canal Plus pojawić się nie mógł. Oryginalny tytuł: "The Ren & Stimpy Show". Nie mam stuprocentowej pewności, ale głosy pod głównych bohaterów podkładali chyba Cezary Kwieciński (Ren) i Krzysztof Szczerbiński (Stimpy).
Tytułowi bohaterowie mocno się od siebie różnią - pies Ren to raczej charakter odpychający (sarkastyczny cynik), z kolei kot Stimpy pełnił rolę tego miłego, ale jednocześnie niezbyt mądrego fajtłapy. Pomimo faktu, że Ren często poniża i bije Stimpy'ego, obydwu łączy przyjaźń...
Jeden z odcinków - kliknij tutaj.
Babar. Opowieść o młodym słoniu (był chyba synem króla i królowej słoni), który przeżywa różne przygody i stawia czoła różnym wyzwaniom - tak ową opozycję opisuje wikipedia. W Canal Plus serial pojawiał się w 1995 roku (premierę miał prawdopodobnie 11 marca), a emitowany był w soboty i niedziele o wczesnej porze (8.00).
Animacja kanadyjsko-amerykańsko-francuska doczekała się sześciu sezonów i 78. odcinków (powstała w latach 1989-2001. Canal Plus pokazał podczas pierwszej emisji pięć z nich (65 epizodów), bo tyle wtedy istniało. Głosu głównemu bohaterowi użyczał Krzysztof Kołbasiuk, a w czasach dzieciństwa - Cezary Kwieciński.
Serial dostępny jest na youtube, a tu link do pierwszego odcinka.
Skippy. To jeden z tych seriali, które nie były animowane, ale pojawiały się w tym samym cyklu co animowane. Ten emitowany był w soboty i niedziele o 8.30, począwszy od 11 marca. Liczył sobie 39. odcinków - wszystkie Canal Plus pokazał. Chodzi o pozycję australijską z lat 1992-93, która w oryginale znana jest pod tytułem "The Adventures of Skippy".
Tytułowy Skippy to kangur, a oprócz niego bohaterami są strażnik parku Sonny i jego dzieci. Wspomniane dzieciaki (i zwierzak) często miewają różne przygody, a wiele z nich związane jest ze środowiskiem naturalnym.
Intro - kliknij tutaj.
Iron Man - obrońca dobra. Serial w Canal Plus pojawił się 3 lipca 1995 roku. Wyemitowano trzynastoodcinkowy pierwszy sezon, bo... wówczas tylko tyle odcinków było wyprodukowanych. Obecnie całość (lata 1994-96) liczy sobie 26 epizodów. Oryginalny tytuł amerykańskiej animacji to "Iron Man" lub "Iron Man. The animated series". Głosu głównemu bohaterowi użyczył Jacek Bończyk.
Sądzę, że dla nikogo, lub prawie nikogo tytuł nie jest anonimowy. Nawet jeśli bowiem ktoś, tak jak ja, serii animowanej nie widział, kojarzy Iron Mana z pełnometrażowych filmów aktorskich lub z filmów Avengers. Tony Stark, porwany przez Mandaryna, zostaje zmuszony przez niego do budowy niezniszczalnej broni. Powstaje zbroja, którą bohater - jako Iron Man - wykorzystywał do walki z negatywnym bohaterem.
Intro - kliknij tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora. Uwaga - niedopuszczalne jest umieszczanie w polu "autor" adresu internetowego.