środa, 29 maja 2024

Teatr dla dzieci - część 7

Czas na siódmy wpis z cyklu poświęconego sztukom prezentowanym w przeszłości w TVP w programie "Teatr dla dzieci". Pozycja ta przez wiele dzieciaków z lat 80. i 90., a dziś dorosłych ludzi wspominana jest z nostalgią. Jak to mawiają: "Było na co popatrzeć". Nie zawsze bowiem to technika i sposób tworzenia ma znaczenie....

We wcześniejszych wpisach publikowałem informację o tym, jakie pozycje i kiedy pojawiły się w latach 1988-1993. Dziś zająłem się rocznikiem 1987. Tam, gdzie było to możliwe, dopisałem jedno zdanie o tematyce sztuk, w innych zaznaczam, że ta sztuka pojawiła się już wcześniej na blogu. Pamiętajcie, że pomijałem te sztuki, które puszczane były jako "Teatr Młodego Widza", bo nie zawsze musiały one być skierowane do dzieci.

*     *     *

  1. Alan Alexander Milne, "Brzydkie kaczątko, czyli niewiedza cnotą" (4 stycznia). Reż. Robert Gliński. Perypetie związane z wydaniem za mąż za księcia Szymona brzydkiej księżniczki Kamili. Wystąpili m.in. Ewa Błaszczyk, Anna Seniuk i Krzysztof Kowalewski
  2. "Bajki na telefon" Macieja Wojtyszki (11 stycznia). Pozycja pojawiła się już w części drugiej (możliwe, że właściwy tytuł, to "przez", nie "na"). 
  3. "Od przysłowia do przysłowia. Ta sama Jeanette, tylko dwa razy uczesana" (18 stycznia). Niestety, nic o tej pozycji nie wiem.
  4. "Fasola" (22 lutego, 10 kwietnia, 31 maja, 21 czerwca, 27 września, 6 grudnia). Pojawiała się w części szóstej, możliwe, że to jakieś widowisko muzyczne.
  5. Bolesław Leśmian. "Opowieści o królu wysp Hebanowych" (1 marca). Pozycja pojawiła się już w części trzeciej.
  6. Eugeniusz Szwarc, "Nagi król" (15, 22 i 29 marca; 10, 17 i 24 maja). Reż. Edward Wojtaszek. Według ramówek pojawiła się w 1987 roku dwukrotnie. Wcześniej już była bohaterką w części trzeciej.
  7. "Przygody Sindbada Żeglarza i jego wuja Tonabuka" (5 kwietnia). O tej pozycji pisałem już w części drugiej.
  8. Edward Lear, "Dong, co ma świecący nos" (12 i 26 kwietnia). Reż. Paweł Sala. Może były dwie części, a może błąd w ramówkach... To jeden z wierszy dla dzieci Leara, więc podejrzewam, że to były jakieś wierszyki...
  9. Brian Patten. "Słoń i kwiat" (19 kwietnia). Reż. Stanisław Pieniak, Pozycja pojawiła się już w części drugiej
  10. Jan Wilkowski wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera, "O Zwyrtale muzykancie" (14 czerwca). Reż. Joanna Piekarska. Pozycja pojawiła się w części drugiej.
  11. Stefan Themerson. "Przygody Pędrka Wyrzutka" (28 czerwca). Reż. Jerzy Zitzman. Tytułowy bohater nie był w stanie dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest (psem? słowikiem? rybą?), ruszył więc na wyprawę, by się tego dowiedzieć.
  12. "Dookoła stołu" (20 września). Wiersze poetów polskich
  13. Agnieszka Usakiewicz, "Malarka snów" (4 i 11 października). Reż. Bohdan Radkowski. Nie znalazłem informacji o tej pozycji. Mianem malarki snów określano jednak Dorotę Lampart (malarkę), może więc o niej była ta sztuka?
  14. "Opowieści krakowskie w Sapporo" (18 października). Nie posiadam informacji co do szczegółów tej pozycji
  15. Wojciech Graniczewski, "Jak echo wróciło do lasu" (25 października). Reż. Stanisław Zajączkowski. Baśń muzyczna, w której wystąpili m.in, Anna Dymna i Andrzej Grabowski. Drwal Maciej udał się do lasu, by ściąć najstarszy dąb. Gdy tylko miał rozpocząć pracę, pojawiły się dwie siostry Echo, które nie pozwoliły mu wbić siekiery...
  16. Junji Kinoshita, "Wieczorny żuraw" (1 listopada). Reż. Ewa Złotowska, Opis znajdziecie w części drugiej.
  17. Lew Ustinow, "Beczka miodu" (8 listopada). Reż. Jacek Bursztynowicz. Na podstawie książki rosyjskiego autora. Nie znam szczegółów.
  18. Hanna Januszewska, "Kot w butach" (13 grudnia). Reż. Wojciech Wieczorkiewicz, wystąpili aktorzy Teatru Lalkowego Arlekin w Łodzi. Znana wszystkim baśń, w której najmłodszemu synowi młynarza w spadku ostał się jedynie kot.
  19. Leszek Staroń, "Opowieść górskiego potoku" (20 grudnia). Brak informacji o tej pozycji.
  20. Jan Brzechwa, "Kopciuszek" (25 grudnia). Reż. Andrzej Maj. Pojawiła się wcześniej w części trzeciej.
  21. Andrzej Maleszka, "Ballada o olbrzymach" (26 i 27 grudnia). Brak informacji o pozycji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora