sobota, 13 lipca 2013

Bar

   Pamiętacie Reality show emitowane przez stację Polsat? Pierwsza edycja została wyemitowana w 2002 roku. Program nosił tytuł Bar.
   Nie byłem wielkim zwolennikiem tego programu, rzadko oglądałem, moi znajomi bardzo go jednak lubili. W programie brało udział kilkunastu uczestników. Ich podstawowym zadaniem była praca w tytułowym barze (zatrudnieni zostali jako obsługa). Kamery towarzyszyły im jednak także w mieszkaniu wynajętym lub przygotowanym na potrzeby programu, a także podczas wszelkich podróży. Raz w tygodniu miał miejsce program na żywo. Wówczas to każdy z uczestników musiał przyznać jednemu uczestnikowi plusa i jednemu minusa. Osoba z największą liczbą minusów siadała na gorącym krześle, czyli inaczej mówiąc była nominowana do odejścia z programu. Drogą osobę nominowaną wskazywał ten, kto dostał najwięcej plusów. Spośród tej dwójki widzowie wybierali tę, która powinna opuścić program.
   W Polsce powstało sześć edycji programu. Pięć wyemitowała stacja Polsat, szóstą TV 4. W dwóch pierwszych edycjach zwycięzca otrzymywał mieszkanie na warszawskiej Saskiej Kępie. W trzeciej edycji (Bar: Bez granic) zwycięzca otrzymał 300 tys. W czwartej (Bar: Złoto dla zuchwałych) - zwycięzca otrzymał 6 kg złota (wartość ok. 300 tys.), w piątej (Bar: V.I.P) nagrodą było Porsche, zaś w szóstej (Bar VI: Europa) zwycięzca otrzymał 100 tys.
   Trzy pierwsze edycje były do siebie dość zbliżone. W czwartej było już nieco inaczej, pojawiła się w połowie programu grupa All Stars (uczestnicy poprzednich edycji i programu Big Brother). W piątej pojawili się znane osoby (tzw. VIP), w szóstej zaś ludzie z zagranicy. Podobno w tej ostatniej gostek z Anglii, który wygrał, był przez cały program niezwykle faworyzowany przez producentów i prowadzącego.
   Program prowadził Krzysztof Ibisz. Niektórzy uczestnicy tego programu nie żyją. Według oficjalnych informacji Marian Majewski z Rybnika (I edycja, 3 miejsce) zginął w czeskich Pardubicach pod kołami pociągu w 2011 roku. Roman Szewczyk z Nowego Targu (I edycja, 12 miejsce) popełnił samobójstwo w 2005 roku. W internecie można znaleźć także komentarze informujące, że nie żyje także Iwona Szałkowska (III edycja, 10 miejsce), nie udało mi się jednak nigdzie potwierdzić tej informacji.
   Zwycięzcą pierwszej edycji okazał się Adrian Urban, który potem wyjechał zarabiać pieniądze do Wielkiej Brytanii (jeździł rikszą). Eric Alira, zwycięzca II edycji był radnym w Sejmiku województwa dolnośląskiego (do 2010 roku), pracował też w Zagłębiu Lubin jako pełnomocnik zarządu ds. kontaktów międzynarodowych. Startował również w wyborach do Sejmu w 2011 roku, ale nie zdobył mandatu. Kompletnie cicho natomiast o zwycięzcy trzeciej edycji programu - Macieju Kislewskim z Ostródy. Mirosława Eichler (IV edycja) wyszła za mąż i nie zaprząta sobie głowy wydarzeniami związanymi z Barem. Cicho także o zwycięzcy piątej edycji - Ewelinie Ciurze z Zabrza i Thomasie Amosie (VI edycja). 
   Warto dodać, że to dzięki Barowi po raz pierwszy usłyszeliśmy o Dodzie (II edycja, 4 miejsce), po raz kolejny mogliśmy zobaczyć Magdalenę Modrą (III edycja, 8 miejsce) - która potem kilkukrotnie występowała w filmach i serialach i trzykrotnie rozbierała się dla CKM. Udział w tym programie wzięły również znani z Big Brother Agnieszka Frykowska (III i IV edycja), Piotr Gulczyński, Klaudiusz Sevković czy Karolina Jakubik. Pojawili się również tak znani ludzie jak Iwona Guzowska, Iwona Węgrowska, Piotr i Wojciech Cugowscy czy Bartek Wrona.
   Bar nie jest polskim pomysłem. Program został wymyślony w Szwecji pod tytułem "Baren" (nie Strix, jak informuje polska wikipedia - Strix to nazwa firmy produkującej ów program). W Polsce powstało najwięcej edycji programu, bo aż 6. W Szwecji wyemitowano 5 edycji. Program pojawił się także w Szwajcarii (2001), Słowenii (2005-2006, 2 edycje), Portugalii (2001), Norwegii (2000-2001, 2 edycje), Holandii (2002), Litwie (2003-2005, 3 edycje), Łotwie (2003), na Węgrzech (2001, 2008, 2 edycje), w Grecji (2002-2003, 2 edycje), Gruzji (2005-2007, 4 edycje), Finlandii (2006), Estonii (2004-2005, 2 edycje), Danii (2001-2002, 2 edycje), Czechach (2006), Chorwacji (2005), Program trafił także do Meksyku (2006),. Argentyny (2001, 2 edycje) i ... Kambodży (2006).

19 komentarzy:

 1. Wiesz już może co się stało się z Iwoną Szałkowską? Bardzo mnie to interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie. Jeśli tylko coś będę wiedział nowego, z pewnością o tym napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, ze wróciłeś do historii :-). Sprostuje tylko jeden błąd, który Ci się tu wdarł. Mianowicie chodzi o Magdę Modrą, o której to nie usłyszeliśmy po raz pierwszy w barze. Wcześniej był taki głupi program Łysi i Blondynki (robiony zresztą w miejscu gdzie mieszkali uczestnicy Baru od drugiej edycji oraz gdzie kręcone były Dwa Światy), w który Magda brała udział. Widziałem kilka fragmentów i zapamiętałem jej uśmiech. Kiedy w trakcie trwania baru, były zapowiedzi, że ma dołączyć nowy uczestnik poznałem ją właśnie po tym uśmiechu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zatrucie tlenkiem gazu w lazience... oczywiscie przypadkowe bo Iwona miala dla kogo zyc, byla mama Gracjana ktory byl calym jej swiatem. Ciagle slychac o takich przypadkach zatruc w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak ta Iwona wyglądała ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Iwona zmarła 29.12.2009 w mieszkaniu swoich rodziców w Pile. Zatruła się dwutlenkiem wegla podczas porannej kapieli. Jest pochowana na cmentarzu komunalnym w Pile. Jestem jej dawna sasiadka, a moi rodzice nadal tam mieszkają. Smierc Iwony była dla wszystkich ogromnym szokiem. Miała 30 lat.Osierociła 11 letniego synka którego teraz wychowują rodzice Iwony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest nawet artykuł o tym: "PIŁA - Śmierć pod prysznicem: 30-latka zaczadziła się podczas kąpieli"

   Usuń
 7. A ja mam pytanie muzyczne. W pierwszej edycji "Baru" często występował wrocławski band. Ktoś pamięta jego nazwę?

  OdpowiedzUsuń
 8. The Crackers Band

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 9. Wie ktoś co się dzieje z Agnieszką Tomalą? Ponoć w 2009 wyszła za jakiegoś włocha i zniknęła - może ktoś coś wie???

  OdpowiedzUsuń
 10. podobno w 2009 roku zaginął adrian urban,to prawda,bo nawet widziałem oświadczenie policyjne,że jest zaginiony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakoś się to wyjaśniło?

   Usuń
  2. Adrian Urban jest producentem muzycznym kryjącym się pod pseudonimem uRban o ile się nie myle :)

   Usuń
  3. Adrian Urban z tego, co mi wiadomo jest producentem muzycznym i wszystko jest w porządku :)

   Usuń
  4. ma kaNał urbaN W lonDYnIE https://www.youtube.com/channel/UCtBKqDOZXBtoSrKe0eZ7EsQ/feed

   Usuń
 11. Co sie dzieje z karolinom jakubik?

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy ktoś z was posiada nagrane wszystkie edycje BARu ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mam o paczke edycji od 1-6 https://drive.google.com/open?id=0B-sS9i6_I2P5OUlTQXI3QldfWmc

   Usuń