sobota, 20 lipca 2013

Chwila prawdy

   Pamiętacie program emitowany w latach 2002-2004 przez TVN? Chodzi o Chwilę prawdy, która pojawiała się na antenie w poniedziałki o 21.30. Prowadzącym był Zygmunt Chajzer.
   Program powstał w Japonii pod nazwą Happy Family Plan w 1997 roku (emitowany był w tym kraju do 2000 roku). W każdym programie udział brały trzy rodziny. Osoba, która miała wykonywać zadanie otrzymywała w przypadku wygranej samochód, pozostali wybierali nagrody dla siebie (różnego rodzaju). Wybrana osoba miała w ciągu siedmiu dni nauczyć się zaprezentowanego zadania i wykonać je potem w studiu. Wykonanie zadania oznaczało wygranie wszystkich nagród.
   Jakie były zadania? Różne. Były zadania związane z muzyką (pamiętam, że na nieznanym mi instrumencie przypominającym... kaloryfer pewna osoba musiała wygrać melodię "Usta milczą"), były zadania pamięciowe (np. zapamiętać nazwy stu kwiatów i potrafić kilka wybranych rozpoznać w studiu), recytatorskie (nauczyć się na pamięć określonego tekstu i wyrecytować wskazany fragment), zręcznościowe i cyrkowe (np. wyciągnięcie obrusa tak, by nic się nie przewróciło i nic nie wylało; trafienie kartą w arbuza tak, by się w niego wbiła; sztuczka cyrkowa z wiązaniem węzłów na sznurze); sportowe (np. sztuczki bilardowe); zmysły (rozpoznanie produktów po smaku lub zapachu); a także szereg innych (ułożenie kostki Rubika; przeniesienie za pomocą chińskich pałeczek ziaren kawy z jednego talerza na drugi; układanie wieży z kart lub monet; ułożenie kostek domina tak, by po pchnięciu jednej pozostałe się przewróciły).
   Program był bardzo ciekawy, szczególnie na początku, bo w kolejnych edycjach można było odnieść wrażenie, że brakuje pomysłów na zadania i są one powtarzane, tyle że z drobną zmianą. uczestnicy, aby wygrać, musieli wykazać się niezwykłą odpornością na stres. Zadania, które wydawały się nie do wykonania w naszej edycji zostały wykonane (niektóre po raz pierwszy w historii istnienia programu we wszystkich krajach), inne, wydawałoby się proste, pozostawały niewykonane.
   A tu macie linki do niektórych zadań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz