sobota, 2 sierpnia 2014

Dwa światy

   TVN miał swojego Big Brothera, Polsat nie chciał być gorszy i mniej więcej w tym samym czasie, dokładnie 25 marca 2001 roku postanowił uruchomić swoje Reality show. W przeciwieństwie do TVN był to polski pomysł, który podobno później został sprzedany do Rosji. Program nosił nazwę Dwa światy.
   Program trwał 14 tygodni. Przez pierwszy tydzień wszyscy mieszkali w domu luksusowym, gdzie niczego im nie brakowało, a realizatorzy programu starali się spełniać ich zachcianki. Tydzień później wszyscy przenieśli się do domu wiejskiego, gdzie z kolei nie było niczego. Żeby cokolwiek mieć do jedzenia, spania, itp., sami musieli sobie zorganizować i przygotować. Czyli na przykład wydoić krowę, by mieć mleko. Plus mieszkania w tym gorszym domku był taki, że każdy uczestnik za dzień pobytu w tym gorszym domku zarabiał tysiąc złotych.
   Żeby nie było jednak zbyt pięknie, po każdym tygodniu spędzonym w domku wiejskim widzowie wskazywali osobę, która znów przeniesie się do domu luksusowego (była to osoba z największą liczbą głosów, wybierało się więc tę najmniej lubianą). Owa osoba wybierała kogoś, kto z nią powędruje do owego domu luksusowego. Od tej pory odbywały się dwa głosowania. Po pierwsze - komu należy dać szansę powrotu do domku wiejskiego, by mógł zarabiać pieniądze, a także kto jako kolejny przeniesie się do domku luksusowego.
   Osoba, która trafiła do luksusowego domu za każdy dzień przebywania w nim płaciła tysiąc złotych. Jeśli na jej koncie nie było już pieniędzy i nikt nie chciał jej pożyczyć, wówczas żegnała się z programem. Wszystko było pomyślane tak, by w finale pozostały dwie osoby. Polsat jednak koniecznie chciał skończyć program w określonym terminie, dlatego, by w ostatnim tygodniu rywalizowała ze sobą tylko dwójka graczy, tydzień wcześniej wyeliminowano czterech zawodników.
   Program początkowo prowadził Jacek Radziński, którego w trakcie emisji zastąpił wszędobylski Krzysztof Ibisz. Zwycięstwo odniósł Tomasz Leiman, który podobno wygrał sporą kasę, 562 tysiące złotych. Powstała tylko jedna edycja, bowiem program był chyba jednak mniej popularny niż emitowany w tym samym czasie Big Brother. Ja w każdym razie rzadko włączałem Polsat w owym okresie.
   Największą karierę po programie zrobił Wojciech Łuszczykiewicz, który jest obecnie wokalistą zespołu Video. Zuzanna Nowakowska kilka tygodni po zakończeniu programu znalazła się na okładce Playboya. a Andrzej Bizoń pojawił się gościnnie w kilku filmach i serialach (między innymi w jednym z odcinków serialu Niania).

3 komentarze:

 1. Bardzo dobrze, że opisałeś zasady tego programu, bo mimo, że go oglądałam, nigdy nie przypomniałabym sobie, o co tak naprawdę w nim chodziło. Kojarzę, że była to pierwsza próba reality show w Polsacie - jeszcze zanim zabrali się za realizację dziwadeł typu "Bar". Razem z pierwszym BigBrotherem uznałabym je za jedne z ciekawszych reality show w Polsce, kiedy jeszcze dało się odczuć, że uczestnicy programu w coś grają, wg określonych z góry zasad, a nie - tak jak w kolejnych programach - tylko są na wizji i na przemian trzeźwieją i kłócą się ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wolałem BB, ale może przez to, że zwykle obydwa programy leciały w podobnych godzinach, to jakoś tak nigdy bardziej nie skupiłem się na Dwóch światach?

   Usuń
 2. Myślę, że Big Brother miał tą przewagę, że był po prostu pierwszy. Być może też lepiej promowany. Wszyscy dookoła go oglądali, wszyscy o nim dyskutowali, więc uwaga większości skupiła się właśnie na nim. Dla TVNu to był spory krok dający przewagę nad konkurencją.

  OdpowiedzUsuń