wtorek, 25 listopada 2014

Czwartkowe seriale kryminalne - część 1

   Był czas, kiedy w TVP 1 w czwartki po wiadomościach nie królował Ojciec Mateusz. Choć może wydawać się to niemożliwe, bo przecież Mateusz jest od lat nadawany, kiedyś jednak TVP puszczała inne seriale. Oto wybrane seriale sensacyjne i kryminale, które pojawiały się w TVP 1 w czwartkowe wieczory.
   Na początek o serialu niemieckim, ale nie z zaprzyjaźnionego NRD, a z Niemiec Zachodnich. Chodzi o serial Derrick, który był emitowany nie tylko w Niemczech i Polsce (w latach 80), ale i ponad stu innych krajach świata. Łącznie nakręcono 281 odcinków. Ciekawostką związaną z tym serialem jest fakt, że grający w nim główną rolę Horst Tappert służył swego czasu w SS. Informacja ujrzała światło dzienne dopiero pięć lat po śmierci aktora i zakończeniu nagrywania kolejnych odcinków (dokładnie w 2013 roku), spowodowała też natychmiastowe zaprzestanie emisji odcinków powtórkowych w niemieckiej telewizji ZDF, a także wielu innych krajach. Głównym bohaterem był nadinspektor Stephan Derrick, który wraz ze swym partnerem Harrym Kleinem rozwiązywał zagadki kryminalne. Akcja serialu toczyła się w Monachium i okolicach.
   Kolejny serial - to Doktorek. Pojawił się pod koniec kwietnia 1988 roku. Francuski serial składał się z 6 odcinków, a oryginalny tytuł to "Le petit docteur". Doktor, którego rolę odgrywał Alain Sachs, zajmował się nie tylko leczeniem ludzi, niejako przy okazji, a jakże, parał się rozwiązywaniem kryminalnych zagadek.
   W latach 70 i 80 w TVP emitowano serial z NRD Telefon 110  (Polizeiruf 110). Pierwszy odcinek nakręcono w 1971 roku i, co ciekawe, mimo likwidacji komunistycznego państwa serial przetrwał i nadal jest emitowany. Łącznie nakręcono, póki co, 348 odcinków. Każdy odcinek dotyczył innego przestępstwa, często jednak nie były to morderstwa czy gwałty, ale oszustwa, kradzieże i drobniejsze wykroczenia. Serial podobno był próbą odpowiedzi NRD na zachodnioniemiecki serial "Tatort", a więc "Miejsce zbrodni". Zdarzyło się, że w którymś z odcinków pojawiał się polski aktor - np. Agata Buzek, Emil Karewicz czy też Teresa Lipowska.
   Trzydzieści przypadków majora Zemana, albo Trzydzieści spraw majora Zemana (30 pripadu majora Zemana) to 30-odcinkowy serial czechosłowacki, w dawnej Czechosłowacji znany i popularny równie mocno jak u nas chociażby Stawka większa niż życie. Mimo upadku komunizmu i faktu, że przecież serial, jak większość kręconych w owym czasie, był przepełniony propagandą, a jego celem było zbudowanie zaufania do funkcjonariuszy dbających o ład i porządek w kraju, nawet po upadku komunizmu cieszył się wciąż popularnością. Serial w Czechosłowacji został obsypany wieloma nagrodami. Główną rolę zagrał Vladimir Brabec. Grany przez niego bohater, były więzień obozu koncentracyjnego, rozwiązywał zagadki kryminalne. Prawie każda zagadka dzieje się w innym roku - od 1945 do 1973. W TVP 1 pojawił się chociażby w 1988 roku, a stosunkowo niedawno przypomniała go stacja Kino Polska
   Gdzie jest czarny kot to z kolei pięcioodcinkowy serial radziecki z 1979 roku (oryginalny tytuł Miesto wstrieczi izmienic nielzja), który był emitowany przez TVP1 na początku 1983 roku, a w którym pojawia się m.in. Włodzimierz Wysocki (jako Gleb Żegłow). Główną rolę odgrywa natomiast Władimir Konkin. Jego postać, Władimir Szarapow, pracuje nad dwoma sprawami - zabójstwem młodej aktorki i rozpracowaniem gangu o nazwie "Czarny kot". Początkowo serial miał liczyć siedem odcinków, odpowiednie władze zadecydowały jednak o jego skróceniu, nakazując twórcom usunięcie wielu scen.
   Także w 1983 roku wyemitowany został serial Sherlock Holmes i doktor Watson (serial znany również jako Przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona, oryginalny tytuł: Prikljuczenija Szierloka Holmsa i doktora Watsona). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż serial jest produkcji radzieckiej. W sumie nakręcono jedenaście odcinków, tyle że w czasie premierowej emisji w Polsce gotowych było bodaj dziewięć... Główne role zagrali Wasilij Liwanow i Witalij Sołomin.
   Na przełomie lat 1988 i 1989 TVP 1 wyemitowała kryminalny serial angielski, pierwszy, którego tytuł coś mi mówi. Był to Dempsey i Makepeace na tropie (Dempsey&Makepeace) wyprodukowany w latach 1985-1986. Główną rolę męską, a więc Dempseya grał Michael Brandon. Rolę kobiecą (Makepeace) grała natomiast Glynis Barber. W sumie nakręcono 30 odcinków. Dempsey to policjant, który zostaje przeniesiony z USA do Londynu (program ochrony świadków czy coś takiego). W tamtejszej policji tworzy z pewną policjantką duet walczący z przestępcami. Podobno aktorzy grający główne role gościli na początku lat 90 w naszym kraju i do dziś tę wizytę, jako bardzo miłą, wspominają. Od siebie zaś dodam, że jako dziecko mówiłem w czasie jego emisji, że serial nazywa się: "Dempsi i Memfis...". Ale chyba nie ja jeden przekręcałem nazwisko bohaterki.
   Ostatnim serialem, o którym napiszę w pierwszej części to słynni Policjanci z Miami. Pojawili się po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych, zdaje się że we wrześniu 1989, a więc już po upadku komuny. Jedną z głównych ról grał Don Johnsson, a podobno w epizodach pojawili się m.in. Wesley Snipes i Bruce Willis. Łącznie nakręcono 111 odcinków, a TVP 1 pokazała zaledwie dwa z pięciu sezonów serialu. Wszystkie sezony pojawiły się jednak w późniejszych latach w RTL 7 i TVN 7, zdaje się, że dwa z nich wyemitowała również stacja TV 4. Serial znany w oryginale jako Miami Vice zawitał do wielu krajów, w większości z nich emitowano go pod oryginalnym tytułem.

9 komentarzy:

 1. Z seriali, o których piszesz pamiętam tylko "Policjantów z Miami". Zdecydowanie kojarzę go jako "powiew Ameryki", gdzie pod palmami sprytni policjanci rozwiązują wszystkie możliwe zagadki. Dla mnie to taka trochę "Zabójcza broń" w odcinkach, do dziś ten serial właśnie tak mi się kojarzy. W każdym razie - oglądałam. Ale zawsze wolałam "Żar tropików", kojarzysz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kojarzę. Będzie on jednym z "bohaterów" drugiej części wpisu o czwartkowych serialach.

   Usuń
  2. Więc też był w czwartki? Byłam przekonana, że oglądałam go we wtorki. Z czwartków pamiętam właśnie "Policjantów z Miami" i "Z Archiwum X".

   Usuń
  3. Był w czwartki, choć może zdarzyło się, że jakiś sezon emitowany był w inny dzień. A "Z archiwum X" to zdaje się bardziej dwójka, a później Polsat...

   Usuń
  4. "Z Archiwum X" (którego wielbicielką jestem do dzisiaj) na początku emitowano w poniedziałki, po "Allo Allo" :) Zaraz po nim był "Przystanek Alaska". Dopiero potem "Archiwum" przeniesiono na czwartki. I tutaj pamięć mnie zawodzi, bo "Miasteczko Twin Peaks" było chyba puszczane w podobne dni, ale nie mogę go sobie przyporządkować do dnia tygodnia. Może dlatego, że nie oglądałam. A o "Wariackich papierach" pisałeś? Kojarzysz taki serial z Bruce'm Wilisem?

   Usuń
  5. Nie pisałem, ale pewnie przyjdzie także czas na niego. :) A miasteczko Twin Peaks leciało w piątki :)

   Usuń
  6. Will Smith nie grał w Miami Vice, może pomyliłeś z Chrisem Rockiem ?

   Usuń
  7. Nie, co prawda dokładnie nie pamiętam, ale chyba z nieznanych przyczyn Smitha zamiast Snipesa wpisałem

   Usuń
 2. w czwartki w tvp2 lecialo Crime Story

  OdpowiedzUsuń