sobota, 6 grudnia 2014

Czwartkowe seriale kryminalne - część 2

   Zanim zacznę pisać o kolejnych serialach kryminalnych puszczanych przez TVP 1 w czwartkowe wieczory wspomnę, że właśnie w tym paśmie na początku lat osiemdziesiątych premierę miał polski serial - Misja. Ale oto druga (ale nie ostatnia) część seriali kryminalnych lub kryminalnopodobnych.
   Banaczek (Banacek) - swojsko brzmiący tytuł, a serial jednak amerykański. Nakręcono go w latach 1972-1974 (łącznie 17 odcinków), w Polsce pojawił się w 1979 roku. Głównym bohaterem był detektyw polskiego pochodzenia, w którego rolę wcielił się George Peppard, ten sam, który w późniejszych latach grał Hannibala w Drużynie A. Słynął nie tylko z rozwiązywania trudnych zagadek, ale również z wymyślnych powiedzonek czy też przysłów, rzekomo polskich, które najczęściej nie miały żadnego sensu. Na przykład coś w stylu: "Jeśli sowa przychodzi na piknik, to nie po to, by wziąć udział w wyścigu w workach".
   Hannay - angielski serial sensacyjny, który był emitowany w 1990 roku. Szczerze mówiąc jakoś nie zapadł mi w pamięć. Nakręcono go w latach 1988-89, łącznie powstało 13 odcinków. Główny bohater o nazwisku Hannay, którego gra Robert Powell (znany też z roli Jezusa w filmie Jezus z Nazaretu), to oficer brytyjskiego wywiadu, który wrócił po wielu latach do kraju, licząc, że w spokoju spędzi resztę życia (ożeni się i tym podobne przyziemne sprawki). Jako że jednak akcja dzieje się tuż przed I wojną światową, bohater nie za bardzo mógł liczyć na spokój...
   Uwodziciel - serial, który również miał u nas premierę w 1990 roku, a o którym brak szerszych informacji. Serial liczył sześć odcinków i był produkcji brytyjskiej. Główne role - Nigel Harves, Rosemary Leach, Bernard Hepton. Tytułowy bohater uwodził i mordował kobiety...
   Dwójka karo - kolejny serial, który premierę miał w 1990 roku. Zanim o serialu jednak ciekawostka - zdaje się, że gościnnie w nim wystąpił Bruce Willis. Nakręcono łącznie 49 odcinków w latach 1987-1989. Serial był zdaje się produkcji kanadyjskiej. Głównymi bohaterami byli Michael Devitt i Christina Towne, którzy poznali się podczas telewizyjnego show, pobrali, a potem rozwiedli. Po pewnym czasie Michael założył agencję detektywistyczną o oryginalnej nazwie "Two of diamonds" (podejrzewam, że u nas nazywała się ona Dwójka karo, ale nie pamiętam niestety, czy tak rzeczywiście było...), do której dołącza Christina... Główne role zagrali Nicholas Campbell i Peggy Smithhart.
   Ulice San Francisco - Jedną z głównych ról w większości serii grał znany obecnie aktor Michael Douglas, a gościnnie podobno pojawił się sam Arnold Schwarzeneger. W latach 1972-1977 nakręcono 120 odcinków. W Polsce serial był emitowany m.in. w 1980 roku w dwójce i w 1990 roku w czwartkowe wieczory w jedynce (wyemitowano 13 odcinków), kilka lat później zdaje się przypomniał go także Polsat, a niedawno chyba TVN 7. Głównymi bohaterami była para policjantów - Mike Stone i Steve Keller. Jeden doświadczony, drugi młody. W San Francisco rozwiązują zagadki kryminalne.
   Żar tropików - premiera tego serialu w Polsce miała miejsce w 1994 roku. Łącznie nakręcono 66 odcinków, a w Polsce oprócz jedynki w późniejszych latach można go było obejrzeć w Polsacie  czy TV4. Pierwsze skojarzenie z serialem - jest to bardziej kryminalna wersja Słonecznego patrolu. Zdaje się, że dość często pojawiały się bowiem w tym serialu skąpo ubrane kobiety... Serial opowiada o śledztwach prowadzonych przez Nicka Slaughtera i Sylvie Girard. Role główne zagrali Rob Stewart (facet z kitką) i Carolyn Dunn (zapamiętałem ją przede wszystkim przez kolor włosów).
   Al Capone i inni (Nietykalni) - w tym wypadku chodzi o serial nakręcony w latach 1959-1963, który u nas emitowany był w 1974 roku. Nie wyemitowano wszystkich odcinków, jedynie ich część. Wszystkich nakręcono 118. Jak sam tytuł wskazuje serial opowiadał o walce z przestępczością zorganizowaną  w Chicago, a głównym gangsterem był powszechnie znany Al Capone (jego rolę odgrywał Neville Brand). W głównej roli, a więc Eliota Nessa, wcielił się natomiast Robert Stack.
   Pętla na szyi - o tym serialu w zasadzie niewiele wiem. Leciał w TVP 1 w 1979 roku, miał pięć odcinków i był produkcji francuskiej lub francusko-belgijskiej. Jako że pojawił się w omawianym przeze mnie cyklu, wspominam także i o nim. Może ktoś z was jest w stanie coś więcej o nim napisać?
   Aniołki Charliego - Rok 1979 - wówczas to w Polsce w telewizyjnej jedynce pojawił się ten serial. Wyemitowano część z nakręconych w latach 1976-1981 aż 115 odcinków. Aniołków chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, wszak wiele lat później powstała kinowa wersja owego serialu. Ponoć ów serial bił rekordy popularności w wielu krajach. W role pierwszych aniołków wcieliły się Jaclyn Smith, Farrah Fawcett i Kate Jackson. W trakcie realizacji obsada jednak zmieniała się i tylko Jaclyn Smith przetrwała niezastąpiona przez wszystkie odcinki.
   Columbo - Serial debiutował w Polsce w latach siedemdziesiątych w jedynce. W późniejszych latach zaś pojawił się w innych stacjach telewizyjnych. W latach 1968-2003 powstało łącznie 69 odcinków. Część odcinków trwała ok. 1,15 godziny, część ponad półtorej. Główną rolę grał nieżyjący od trzech lat Peter Falk, a gościnnie zdarzyło się wystąpić na przykład Leslie Nielsenowi. Tytułowy bohater to policjant (porucznik), który tropi zabójców. W przeciwieństwie do obecnie kręconych seriali w Columbo od razu na początku zwykle pokazywana była twarz człowieka, który popełniał przestępstwo.

4 komentarze:

 1. Z wymienionych przez Ciebie bardzo dobrze "Żar tropików" (do dziś pamiętam, jak płakałam, kiedy się skończył) i "Columbo" (który oglądałam często, ale zawsze wolałam "Gliniarz i prokurator", który emitowany był chyba we wtorki). "Nietykalnych" emitowano byli chyba jeszcze dużo później, ale jakoś nigdy nie załapałam się i nie widziałam ani jednego odcinka. Swoja drogą nie wiedziałam, że Michael Douglas grał w serialu kryminalnym. Pozostałe tytuły nic mi nie mówią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nietykalni, o których piszesz, to była nowsza wersja - o niej wspomnę któregoś pięknego dnia... Za to Gliniarz i prokurator na pewno leciał w czwartki (napiszę w najbliższej części o tym serialu), ale oczywiście istnieje możliwość, że któraś seria lub serie pojawiła się we wtorek....

   Usuń
 2. Tak nawiasem mówiąc - podobno dziś wyemitowano ostatni odcinek "Mody na sukces" - z jakiegoś powodu kiedy to przeczytałam, od razu pomyślałam o Twoim blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego, że pojawiła się w "naszych" czasach? Z tego co pamiętam po raz pierwszy wyemitowali ten serial w 1994 roku, ale nie wyemitowali ileś tam początkowych odcinków...

   Usuń