środa, 4 stycznia 2017

Budujemy mosty

"Budujemy mosty, dla pana starosty" - pamiętacie tę dziecięcą piosenkę? Program dla dzieci "Budujemy mosty" co do zasady na tym właśnie polegał. Starostą był prowadzący, a most budowały drużyny uczestniczące w programie.
Kim był prowadzący? To aktor Mariusz Kiljan (grał m.in. drugoplanową rolę w serialu Czas honoru). Uczestniczyły natomiast dzieci ze szkół z różnych miast. Jedna drużyna była oznaczona kolorem żółtym, druga czerwonym. Drużyny złożone były z trzech zawodników (siła, umysł, serce), pozostali przedstawiciele szkół tworzyli widownię.
Na czym polegał program? Na odbudowie zniszczonego mostu. Zawodnicy rywalizowali w siedmiu zadaniach, których stawką był jeden element mostu i nagroda rzeczowa. Jakie były nagrody? Plecaki, gry, słodycze, stroje sportowe, książki, itp. Po każdym zadaniu przedstawiciel zwycięskiej drużyny wędką łowił nagrodę spośród wielu ustawionych (w kształcie łódek) na namalowanej rzeczce. Jakie były zadania? Swoimi słowami opisałbym to np. w ten sposób - kto narobi więcej hałasu, kto w krótszym czasie odgadnie, jaki rysunek rysuje przedstawiciel drużyny, kto szybciej odgadnie rebus, kto odgadnie, jaka piosenka - w zniekształconej formie jest puszczana, a do tego jakieś slalomy lub wyścigi i nieco "mądrzejsze" konkurencje (zagadka wiedźmy, zadanie chemiczne lub fizyczne). Program wygrywała ta drużyna, której więcej elementów znalazło się w budowanym z obydwu stron moście.
Zwycięska drużyna przechodziła do dalszych rozgrywek - teleturniej był bowiem rozgrywany w formule turnieju z udziałem szesnastu szkół, po jednej z każdego województwa. Zwycięstwo w odcinku gwarantowało jakąś nagrodę (rowery?), zwycięstwo w turnieju to z kolei inna nagroda - przynajmniej raz była to wycieczka. Warto jeszcze dodać, że zadania przygotowywała i czuwała nad nimi tzw "Wróżka zadań". Niestety nie wiem, do kogo należał głos wróżki (i jednocześnie wiedźmy w jednym z zadań).
Według wikipedii pierwotnie teleturniej pojawił się w wrocławskiej telewizji regionalnej w 1998 roku, a dopiero w późniejszych latach emitowano je na ogólnopolskiej antenie (TVP 3 i jedynka). Zdaje się jednak, że emisje na głównej antenie (jedynka) były powtórkami z TVP Wrocław (a przynajmniej część odcinków nie było premierowych). Na jedynce odcinki pojawiały się w 2002 i 2003 roku. Emitowane były w porannym bloku przeznaczonym dla młodych widzów (około 9.00), w poniedziałki, potem we wtorki.
Jeden z odcinków możecie obejrzeć na youtube - kliknij tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz