wtorek, 5 grudnia 2017

Relacje sportowe w PRL-u - styczeń 1984

Tym wpisem rozpoczynam kolejny nowy cykl historycznych informacji o tym, co kiedyś pojawiało się w telewizji. Dziś pierwszy miesiąc roku 1984 - jakie sportowe wydarzenia mogliśmy obejrzeć w telewizji? Przypomnę, że wówczas do dyspozycji mieliśmy jedynie dwa kanały... Oto szczegóły nie tylko dotyczące transmisji, ale również zwycięzców relacjonowanych zawodów oraz miejsc Polaków.
1 stycznia: Relacja z Turnieju Czterech Skoczni: Garmisch Partenkirchen. Niestety, nie była to transmisja, a skrót wydarzeń. Transmisja w niemieckiej ARD rozpoczęła się bowiem o 13.30, a zakończyła o 15.40. W TVP 1 relację nadano pomiędzy 15.35 a 16.15. Konkurs wygrał Jens Weisflog (NRD), przed Szwajcarem Hansjorgiem Sumim i Klausem Ostwaldem (NRD). Polacy się nie spisali - Piotr Fijas był 54, Janusz Malik 69, a Jan Kowal 90... Ciekawostką start skoczków z krajów, o których dziś w ogóle nie słyszy się w kontekście startu w Pucharze  Świata w skokach - z Węgier, Szwecji i ... Hiszpanii.
4 stycznia: Turniej czterech skoczni - relacja z Innsbrucka (17.30-18.30) - znów brak transmisji, jedynie relacja z konkursu, który rozpoczął się o 13.30. Znów wygrał Weissflog, tym razem przed dwoma Finami: Mattim Nykaenenem i Jarim Puikonnenem. Polacy znów daleko: Piotr Fijas - 33, Janusz Malik - 67, Jan Kowal - 100.
6 stycznia: Turniej czterech skoczni - relacja z Bishoschofen (17.30-18.20). Tradycyjnie - brak transmisji, jedynie relacja. Konkurs rozpoczął się o 13.30. Wygrał - a jakże - Weisslog, za nim uplasował się Norweg Per Bergerud, a trzeci był Primoz Ulaga z Jugosławii. Polacy: Piotr Fijas - 17, Janusz Malik - 66 (regularność), a Jan Kowal - 101.
11-15 stycznia: Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym - pierwszy dzień - relacja w godzinach 22.25-23.10; drugi dzień - ME pojawiły się w godzinach 21.10-22.25 i 23.05-23.30, dzień trzeci - relacja 22.20-23.20. Dzień czwarty - 13.55-15.15 i 21.30-22.00. Dzień piąty - 17.10-19.00... Wszystkie relacje w programie pierwszym.
14 stycznia o 13.55, a także pokaz mistrzów 15 stycznia o 17.10 mogły być transmisjami, choć pewności żadnej nie ma. Pozostałe relacje były za to "skrótem wydarzeń". Mała ciekawostka - w niewielkiej liczbie źródeł podana jest data, w jakich ME w łyżwiarstwie figurowym w Budapeszcie się odbywały. W jednym z nielicznych, w których data się pojawiła - jest błędna. Mówi ona, że rywalizacja odbyła się w dniach 20-23 stycznia... Skoro jednak w programie TVP i stacji niemieckiej ARD relacje lub transmisje pojawiają się w dniach 11-15 stycznia, trudno mówić o zbiegu okoliczności... Dodatkowo o poprawności daty potwierdza fakt, że wyniki poszczególnych konkursów (zgodność z oficjalnymi danymi) pojawiają się w polskiej prasie od 12 stycznia.
Kto zdobywał medale i jak wypadli Polacy? 11 stycznia w występie solistów złoto zdobył Aleksandr Fadiejew (ZSRR), srebro i brąz przypadł natomiast w udziale reprezentantom RFN - odpowiednio Rudiemu Cerne i Norbertowi Schrammowi. W konkursie startowało dwóch Polaków - ósme miejsce zajął Grzegorz Filipowski, zaś na 17 pozycji uplasował się Wojciech Gwinner.
Kolejnego dnia odbył się konkurs par, bez udziału Polaków. Złoto trafiło do pary radzieckiej - Jelena Wałowa i Oleg Wasiliew. Srebro i brąz zdobyły pary z NRD - odpowiednio Sabine Baess i Tassilo Thierbach oraz Birgit Lorenz i Knut Schubert. Trzeci dzień mistrzostw to medale solistek - złoto trafiło do rąk Katariny Witt (NRD), srebro zdobyła Manuela Ruben (RFN), a brąz Anna Kondraszowa. Polki nie startowały. Czwarty dzień - tym razem przyznano medale parom tanecznym. Złoto trafiło do pary brytyjskiej Jayne Torvill-Christopher Dean, srebro i brąz zdobyły natomiast pary z ZSRR - odpowiednio Natalia Biestiemjanowa i Andriej Bukin oraz Marina Klimowa i Siergiej Ponomarenko. Para polska, Bożena Wierzchowska i Robert Kazanowski, zajęła 18 miejsce.
13 stycznia. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim (17.30-18.00) - krótka relacja z zawodów kobiet w Badgastein, bez udziału Polek. Zwycięstwo odniosła zawodniczka z Liechtensteinu - Hanni Wenzel.
14 stycznia. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim (20.40-21.10) - krótka relacja z zawodów, które odbyły się w godzinach okołopołudniowych w Wengen (wg informacji na stronach internetowych dotyczących narciarstwa podana jest inna data zawodów - 15 stycznia 1984). W zawodach wygrał Bill Johnson (USA), a Polacy nie startowali. To pierwsza relacja sportowa w 1984 roku w TVP 2.
23 stycznia. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. (18.30-19.00) - najprawdopodobniej była to relacja z odbywających się tego dnia kobiecych zawodów slalomowych we włoskiej miejscowości Limone Piemonte. Zawody wygrała Włoszka Daniela Zini. Jedyna Polka, Małgorzata Tlałka zajęła 11 miejsce.
29 stycznia. Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny (15.40-16.20). Obecnie ów memoriał niewiele komukolwiek mówi. Memoriał odbywał się w latach 1946-1994, a rywalizowali w nim zawodnicy sportów zimowych z różnych krajów. W 1984 roku rywalizowano w kombinacji norweskiej (wygrał Stanisław Kawulok), biegach narciarskich (wygrał Stanisław Budny) i skokach narciarskich (pierwszy konkurs wygrał Piotr Fijas, drugi, rozgrywany w dniu relacji telewizyjnej - Janusz Malik).
*     *     *
Pominięte zostały cztery relacje sportowe o nieustalonej tematyce (w programie zaznaczone jako Studio sport). Wielce prawdopodobne, ze były to relacje z zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim - konkursy nie wymienione wyżej.