Relacje sportowe PRL - marzec 1984

Tym razem nieco inaczej, bardziej "tekstowo" przedstawię to, co w marcu 1984 roku w ramach relacji sportowych pokazały nam kanały Telewizji Publicznej. Już na wstępie zaznaczam, że pominąłem programy sportowe, a wziąłem pod uwagę jedynie relacje lub potencjalne relacje z wydarzeń.
Krótka lub dłuższa relacja sportowa w marcu 1984 roku pojawiała się aż w dwunastu dniach, a łączny czas poświęcony sportowym wydarzeniom to ok. 21 godzin.
*     *     *
Nikogo zapewne nie dziwi, że dominowała piłka nożna. Powód prosty - w marcu wznawiały rozgrywki zarówno europejskie puchary jak i krajowe rozgrywki, a że nie było konkurenta, który mógłby przejąć transmisje... Jakie wydarzenia można było obserwować?
1) I liga piłki nożnej - obecnie ekstraklasa. Niestety, ramówki nie podawały, jakie mecze znalazły się w orbicie zainteresowań TVP, dlatego też poniżej jedynie hipotezy
a) 10 marca (sobota) pokazano (TVP 1) najprawdopodobniej albo obszerny skrót, albo drugą połowę jednego z czterech meczów: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze, GKS Katowice - Górnik Wałbrzych, Wisła Kraków - Lech Poznań lub Szombierki Bytom - Zagłębie Sosnowiec. Potyczkę relacjonowano o 18.00 (przez godzinę), a więc na pewno nie dawano meczu na żywo. Patrząc na pary obstawiałbym, że postawiono na pierwszy z wymienionych szlagierów.
b) 11 marca (niedziela) nadano retransmisję prawdopodobnie jednego z czterech meczów: Legia - ŁKS, Pogoń - Cracovia, Śląsk - Motor Lublin, Widzew - Bałtyk Gdynia. Jeśli miałbym typować - wybrałbym pierwszy z nich. Nie można jednak wykluczyć, że... nadano retransmisję meczu sobotniego. Relacja niedzielna trwała od 13.40 do 16.30.
c) 18 marca (niedziela) znów retransmisja lub obszerny skrót (czas antenowy to 50 minut). Prawdopodobnie postawiono na derby Krakowa (Cracovia - Wisła), ale to oczywiście tylko mój typ.
d) 24 marca (sobota) - godzinna relacja. Teoretycznie jest możliwe, że nadano transmisję na żywo z drugiej połowy meczu Ruch Chorzów - Legia Warszawa, ale niewykluczone, że była to jednak relacja z któregoś z wcześniej zakończonych meczów
2) Puchar Polski. Odbyły się dwie relacje
a) 4 marca (niedziela) pokazano fragmenty (lub drugą połowę) meczu 1/4 finału Pucharu Polski ŁKS Łódź - Lech Poznań. Mecz zakończył się zwycięstwem łodzian 2:1, ale do półfinału awansował Lech (pierwszy mecz 1:0, awans dzięki golowi strzelonemu na wyjeździe).
b) 14 marca odbyły się pierwsze mecze 1/2 finału, w których Ruch Chorzów mierzył się z Lechem Poznań, a Wisła Kraków ze Stalą Mielec. Relację z jednego z tych meczów (lub retransmisję), albo skróty z obydwu można było zobaczyć w dwójce ok. 22.05.
3) Reprezentacja. 27 marca 1984 roku o godzinie 18.00 rozegrano mecz towarzyski reprezentacji Polski (na wyjeździe) ze Szwajcarią. Padł wynik 1:1. TVP nie była łaskawa przeprowadzić transmisji, a skrót lub drugą połowę można było zobaczyć dopiero ok. 22.30 na dwójce.
4) Reprezentacja Młodzieżowa. 21 marca nasz zespół U-21 (z Wdowczykiem, Kubickim, Tarasiewiczem, Dziekanowskim, Furtokiem, Leśniakiem czy Wandzikiem w składzie oraz m.in. Janem Urbanem na ławce rezerwowych) rozgrywał pierwszy mecz 1/4 finału ME w tej kategorii wiekowej. Padł wówczas remis 2:2, a dla nas gole strzelali Furtok i Dziekanowski. TVP pokazała godzinną relację z tego meczu (o 18.00). Przypuszczam, że nie było to na żywo.
5) Puchar UEFA. Tego samego dnia pokazano (nie wiem czy cały, czy obszerne fragmenty) relację z rewanżowego meczu 1/4 finału Pucharu UEFA Spartak Moskwa - Anderlecht Bruksela. Przedstawiciel ZSRR wygrał 1:0, ale do dalszych gier awansował rywal (4:2 u siebie).
W sobotę i niedzielę (3-4 marca) zaprezentowano obszerną relację (trwającą łącznie ok. 3,5 godziny) z Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, które wówczas odbywały się w Goeteborgu. Dzięki temu telewidzowie najprawdopodobniej mogli zobaczyć, jak Romual Giegiel i Lucyna Kałek zdobyli złote medale w biegu na 60 metrów przez płotki, a Danuta Bułkowska w skoku wzwyż wywalczyła brązowy medal.
Także w niedzielę 4 marca pokazano relację z międzynarodowego meczu bokserskiego Polska - RFN. Zwycięstwo odnieśli Polacy (najprawdopodobniej 16:8), a TVP na tę imprezę poświęciła ok. 2,5 godziny. Ponoć była to transmisja...
Dwie krótkie relacje były związane z tenisem stołowym
1) 10 marca przeprowadzono ok. 25-minutową relację z Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Zawody zdominowali zawodnicy z Chin, jedynie debel Andrzej Grubba/Leszek Kucharski dotarł do finału i sięgnął po laur.
2) Tydzień później, czyli 17 marca, późnym wieczorem (po 23.00) pokazano 30-minutowy skrót meczu Polska - Chiny. To znaczy tak widniało w ramówce, bo szczerze mówiąc nie udało mi się potwierdzić, czy taki mecz w ogóle się odbył
18 marca (niedziela) pokazano krótki skrót (ok. 25 minut) z zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Niestety, nie podano, czy chodziło o zawody męskie w Aare (Szwecja) czy kobiece w Jasnej (Czechosłowacja) - w obydwu przypadkach był to slalom. Obstawiam drugą opcję, że względu na miejsce rozgrywania zawodów (kraj "ludowy").
24 marca (sobota) nadano ok. półgodzinną relację z turnieju finałowego Mistrzostw Polski. Nie podano, czy chodziło o męską czy kobiecą ligę, ale obstawiam tę drugą, bo wtedy na pewno odbywał się turniej (prawdopodobnie w Słupsku).
Oprócz wymienionych pojawiły się także
a) Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w badmintonie (31 marca, relacja trwająca godzinę)
b) 50-minutowa relacja nadana 25 marca (niedziela). Ustalić konkretów nie zdołałem, ale postawiłbym na siatkówkę (która pojawiła się też w sobotę)