środa, 22 czerwca 2022

Dzieciaki z klasą

Czas na kolejny program, który w przeszłości pojawiał się w telewizji. Tym razem wybór padł na "Dzieciaki z klasą", a więc teleturniej, który przed laty był emitowany w TVN.
Program pojawił się w telewizji w marcu 2004 roku, a łącznie w dwóch sezonach nakręcono 24 odcinki (11 i 13). Emitowany był w poniedziałki ok. 20.40 (pierwszy sezon) i w niedziele o 20.00, a potem ok. 20.30 (drugi sezon emitowany wiosną 2005 roku). Prowadzącą była Martyna Wojciechowska. Oczywiście, jak to w TVN, nie był to polski pomysł, program powstał na licencji brytyjskiej, a oryginalny tytuł to "Britain's brainiest kid" (z 2001 roku). Format trafił też do wielu innych krajów, był pokazywany w telewizji m.in. w Niemczech (RTL), Belgii, Portugalii, Rosji, Turcji, Ukrainie, Japonii, Danii, Grecji, Francji, Australii, czy we Włoszech, ale też w tak "egzotycznych" krajach jak Wietnam, Liban czy Singapur. Zdaje się, że we Francji doczekał się największej liczby edycji, bo jest emitowany od dwudziestu lat.
W odcinku brało udział dwanaścioro dzieci (12 lat). Każdy uczestnik wybierał sobie jakąś "specjalizację", co miało znaczenie w dalszej grze. Pierwszy etap to pytania do wszystkich z czterema wariantami odpowiedzi. Na wybranie poprawnego było zaledwie pięć sekund, a prowadząca zadawała łącznie dwanaście pytań (tematyka przeróżna). Sześć osób z największą liczbą punktów przechodziło do półfinału. Jeśli był "remis" (czyli np. 6 i 7 zawodnik zgromadzili tyle samo punktów), przeprowadzano dogrywkę (dodatkowe pytanie/pytania), na które odpowiadali wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze prawa udziału w półfinale - w ten sposób wyłaniano pozostałych szczęściarzy.
W półfinale każdy uczestnik odpowiadał na pytania z dwóch dziedzin, które wybierał z wcześniej przygotowanej przez twórców programu listy (łącznie dwanaście kategorii). Kolejność wybierania dziedziny i udzielania odpowiedzi ustalana była poprzez odgadnięcie słowa-szyfru. Najlepiej odda to zamieszczony obok obrazek - kto najszybciej odgadł, jako pierwszy rozpoczynał drugą rundę (miało to znaczenie - pierwszy miał do wyboru 12 kategorii, drugi 11, itp.). W półfinale każdy na każdą dziedzinę miał 45 sekund - na ile pytań w tym czasie udzielił poprawnych odpowiedzi, tyle punktów zdobywał. Trzy osoby z największą liczbą punktów przechodziły do finału.
W finale każdy odpowiadał na pięć pytań, które wybierał z tablicy z 36 numerowanymi polami-pytaniami. 21 z nich to pytania z tzw. wiedzy ogólnej, pozostałe 15 to pytania ze specjalizacji finalistów (po pięć z każdej). Jeśli uczestnik wybrał pytanie z własnej dziedziny, za prawidłową odpowiedź mógł uzyskać dwa punkty. Jeśli zaryzykował wybór dziedziny przeciwnika - prawidłowa odpowiedź była nagradzana trzema punktami. Z kolei odpowiedź na pytanie z wiedzy ogólnej to zaledwie punkt. Uczestnik oczywiście wiedział, gdzie znajdują się pytania z jego specjalizacji, możliwe też, że wiedział (albo mógł chociaż przez chwilę zerknąć i spróbować zapamiętać), gdzie znajdują się pytania z dziedzin wybranych przez przeciwników. Osoba, która zdobyła najwięcej punktów, wygrywała odcinek
Po emisji określonej liczby odcinków (10 lub 12) zwycięzców zapraszano na tzw. finał serii, którego triumfator otrzymywał tytuł "Dzieciaka z klasą" (zresztą zwycięzcy odcinków też tak chyba byli nazywani - ale chyba jako dzieciak z klasą danego odcinka).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora