środa, 28 grudnia 2022

Opowieści z Narni. Podróż wędrowca do świtu: część 4

Ostatni tegoroczny wpis na blogu to kolejna część "Opowieści z Narni". Dziś czwarty rozdział książki "Podróż Wędrowca do Świtu". W poprzednim, omawianym w listopadzie, nasi bohaterowie dotarli do pierwszej z samotnych wysp. Kilka osób, w tym Kaspian, Łucja, Edmund i Eustachy postanowili pozwiedzać, na lądzie natknęli się jednak na handlarzy niewolników, którzy ich pojmali. Kaspiana uwolnił jeden z siedmiu poszukiwanych baronów, który zamieszkiwał te rejony. A co stało się z pozostałymi?
Rozdział numer cztery nosi tytuł "Co zrobił Kaspian?" Poniżej tradycyjnie omówienie rozdziału, a także różnice zaobserwowane w filmie z 2010 roku oraz serialu BBC. 
Książka. Rankiem Kaspian, jego ludzie oraz Bern dopłynęli na wyspę, na której przetrzymywano Edmunda i resztę i na której mieszkało sporo ludzi. Bern zadbał o to, by przybysze zostali odpowiednio powitani (król Narni), toteż orszakowi do miejsca, gdzie urzędował gubernator towarzyszył pochód i wiwaty. Już w posiadłości owego jegomościa Kaspian zarzucił zarządcy, iż przymyka oko na handel niewolnikami i nie wpłaca daniny na rzecz królestwa, po czym zwolnił go z urzędu, a księciem (zarządcą) uczynił barona Berna. Natychmiast zakazano również handlu ludźmi.
Kaspian ze swoją świtą udał się następnie na miejsce, gdzie trwała licytacja. Na jego rozkaz uwolniono wszystkich pojmanych i sprzedanych, a handlarzowi nakazano zwrócić pieniądze. Potem Kaspian postanowił przygotować siebie i resztę załogi do dalszej podróży, przy okazji próbując dowiedzieć się coś więcej o tym, co znajduje się za wyspami, na których się znajdowali.
Baron Bern z filmu z 2010 roku
Film.
Różnice w porównaniu z książką:
1) Kaspian poznał barona Berna w lochu, do którego został wrzucony po pojmaniu i w którym ów baron przebywał. W książce baron był wolny i wykupił króla z niewoli jeszcze zanim pozostali trafili "do lochu".
2) Kaspian, gdy zobaczył twarz lorda, rozpoznał go i powiedział na głos jego imię. W książce co prawda domyślił się, kim jest człowiek, który go wybawił (po rozmowie z nim), ale nie wiedział, z którym z lordów ma do czynienia.
3) Scena, w której na morze wysyłani są ludzie w ramach tzw. "ofiary", a łódź z nimi zostaje pochłonięta przez zieloną mgłę, został w całości wymyślony przez twórców filmu.
4) Scena bitwy na targu niewolników z udziałem Narnijczyków, handlarzy i ludzi zarządcy wyspy została również wymyślona przez twórców filmu.
5) Scena ucieczki Eustachego do łodzi, to także pomysł filmowców.
6) Twórcy filmu wprowadzili także do filmu historię o siedmiu mieczach - jeden z nich Kaspianowi podarował Bern
Łącznie na wydarzenia, które działy się w "czasie" czwartego rozdziału poświęcono niemal siedem minut, niewiele jednak elementów pochodzi z książki, niemal cały ów czas poświęcono na wariacje twórców produkcji z 2010 roku.
Baron Bern z serialu BBC
Serial.
Jeśli chodzi o produkcję BBC, w zasadzie wiernie oddała to, co było w książce. Jedyne różnice, które zaobserwowałem, to:
1) Nie było pochodu po przybyciu Kaspiana, ani okrzyków. Ludzie stali nieruchomo, a Kaspian i jego towarzysze przechodzili alejką, którą utworzyli, rozchodząc się na boki.
2) Kaspian poinformował Berna, że wraca na Wędrowca do Świtu zaraz po tym, gdy ogłosił koniec handlu niewolnikami. W książce najpierw czynił przygotowania do podróży, a przy okazji rozpytywał ludzi odnośnie tego, co może ich czekać.
3) Kaspian na targu niewolników ogłosił święto z okazji powrotu Wysp pod rządy narnijskie. W książce taka sytuacja nie została wspomniana.
Na wydarzenia z czwartego rozdziału poświęcono około 7,5 minuty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora