sobota, 16 lutego 2013

Lato z czarodziejem

"Choć pomysłów na wakacje było wiele, mamy dzisiaj dla was Lato z czarodziejem, nasz czarodziej, czyli mistrz iluzjonista, różnych sztuczek zna co najmniej milion trzysta. Gdy ochotę także masz na czarowanie, spróbuj zrobić to co widzisz na ekranie..."
Tekst piosenki, którą rozpoczynał się program dla dzieci zatytułowany "Lato z czarodziejem" pisałem z pamięci, przepraszam więc za ewentualną nieścisłość.
To były czasy, gdy najmłodsi mieli co oglądać. Teraz co prawda jest mnóstwo kanałów dziecięcych, jedyne w zasadzie co można na nich obejrzeć to bajki i seriale. Kiedyś było inaczej, dzieci nie oglądały samych bajek, miały możliwość poznawania świata przy telewizorze, dla najmłodszych przygotowywane były programy popularnonaukowe, ciekawostkowe, słowem - interesujące. Czasem, jak Lato z czarodziejem, także zabawne.
Lato z czarodziejem nadawane było w połowie lat dziewięćdziesiątych, zdaje się w wakacje 1996 roku. Tytułowym czarodziejem był Mariusz Czajka. Program starał się pokazać dzieciom, co można robić w wakacje, aby się nie nudzić. Ja natomiast najbardziej lubiłem fragmenty z udziałem prawdziwego iluzjonisty Macieja Pola, który prezentował różnego rodzaju sztuczki, a jedną z nich nawet pokazał, jak wykonać...
Niestety, znaleźć w internecie choć fragment programu, czołówkę lub cokolwiek poza krótkimi wpisami na forach internetowych na temat tego programu graniczy z cudem. A szkoda, wiele dorosłych dziś osób chętnie powspominałoby czasy, gdy telewizja puszczała coś ciekawego dla najmłodszych...

4 komentarze:

 1. też mnie wzięło na wspomnienia i szukając w internecie znalazłem tylko ten wpis... brakuje dziś tego typu programów - a szkoda, bo w dzisiejszej dobie głupot w internecie obawiam się o nowe pokolenia, które w przyszłości będą się nami "opiekować"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też znalazłam ten wpis szukając czegoś o programach dla dzieci i młodzieży z dawnych lat. Naszło mnie na wspomnienia... ;) Lato z czarodziejem było świetne, też zastanawiam się dlaczego nie ma już seriali dla dzieci. Czy wszystko zastąpiły zagraniczne produkcje?

   Usuń
 2. W latach 80-90 a nie wiem jak wcześniej telewizja jak i gry komputerowe były mocno nastawione na dzieci i młodzież! To takie sympatyczne szkoda trochę dzisiejszego braku masy serialów młodzieżowych i programów dziecięcych ;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć pomysłów na wakacje było wiele
  Mamy dla Was dzisiaj Lato z czarodziejem!
  Nasz czarodziej - czyli mistrz iluzjonista
  Ma sposobów na wakacje milion trzysta
  Jeśli dziś ochotę masz na czarowanie
  Spróbuj zrobić to co widzisz na ekranie!

  OdpowiedzUsuń