sobota, 16 marca 2013

Dynastia

Był 2 lipca 1990 roku. Na antenę TVP 1 trafiła druga w historii telenowela amerykańska - Dynastia. Przez całe wakacje emitowana była pięć razy w tygodniu o godzinie 18. W późniejszych latach zaś emisję przeniesiono na niedzielne popołudnia (po Teleexpressie). Przez trzy lata wyemitowano ww0 odcinków, które przyciągały przed telewizory mnóstwo ludzi.
W skrócie - serial opowiadał o bogatej rodzinie Carringtonów. Główny bohater, Blake, zakochuje się z wzajemnością i żeni z Krystle. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie córka Blake'a - Fallon, która stara się ze wszystkich sił zniszczyć obecną żonę ojca, a także Alexis, która chce zniszczyć Blake'a i zagarnąć jego majątek...
W serialu zagrało kilku aktorów, których nazwiska nie są anonimowe. W rolę Alexis wcieliła się Joan Collins, Krystle zagrała Linda Evans; John Forsythe (Charlie z Aniołków Charliego) wcielił się w rolę Blake'a. Catherine Oxenberg (Brygada Acapulco) zagrała natomiast w latach 1984-86 rolę Amandy.
Obecnie serial znów jest emitowany w telewizji, nie pokazuje go jednak żadna z powszechnie znanych stacji telewizyjnych, a CBS Drama, kanał, który wcześniej zwał się Zone Romantica. Kolejne odcinki emitowane są każdego dnia o 9, 15 i 20, powtórki z całego tygodnia można zaś obejrzeć w niedzielę między 16 a 21.
Warto jeszcze wspomnieć o drugiej części Dynastii - zwanej Dynastią Colbych. Serial składający się z 49 odcinków również został wyemitowany przez TVP 1 w 1994 roku, zaraz po zakończeniu emisji serialu Dynastia i dwuczęściowego miniserialu - Dynastia: Pojednanie. Ten serial w moim odczuciu był jednak znacznie słabszy od pierwowzoru.
Serial emitowany był także w wielu innych krajach. W Danii nosił tytuł "Dollars" zaś w Niemczech "Der Denver-Clan". Gdzie te czasy, gdy tasiemce miały swój początek i koniec?

6 komentarzy:

 1. "Dynastia" jest w pewnym sensie kultowa. Miała opinię "tasiemca", ale teraz już wypada bardzo słabo przy obecnych tasiemcach. Oczywiście jeśli chodzi o czas emisji.

  Z seriali z podobnego okresu pamiętam jeszcze "Pokolenia" (tu nie jestem pewna tytułu, ale wiem,że coś takiego na pewno było).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrą masz pamięć. Serial nazywał się "Pokolenia", a ja miałem chyba z osiem lat, jak go u nas puszczali. Ale, co się może wydać dziwne, podobnie jak Dynastię co nieco pamiętam ten serial - może nie wątki, ale kiedy, gdzie, jak, itp.

   Usuń
 2. A ja ani z "Dynastii" ani z "Pokoleń" nie pamiętam zupełnie nic. Zakładam, że były to po prostu jakieś intrygi rodzinne, zdrady etc. Pamiętam tylko, że Blake miotał się między złą Alexis, a dobrą Krystle. Czy akcja Dynastii nie toczyła się przypadkiem w Denver?
  O, pamiętam też czołówkę - muzykę i chyba widok na jakąś rezydencję filmowaną z lotu ptaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie się działa akcja - nie wiem. Ale duński tytuł sugeruje, że rzeczywiście w Denver. Pamiętam jednak tamte wakacje, o 18 dynastia, a o 19 wieczorynka: "Wiewiórcze opowieści". :)

   Usuń
 3. Nie pamiętam "Wiewiórczych opowieści", ale pamiętam, że w niedziele przez dłuższy czas jako wieczorynka leciały "Gumisie". A w piątki "Muminki".

  OdpowiedzUsuń
 4. Dynastia byla emitowana w 1990 roku po raz drugi.Pierwotnie odcinki emitowane byly wylacznie w niedziele o 20.00 jeszcze w latach 80 tych..niestety nie pamietam dokladnej daty.

  OdpowiedzUsuń