sobota, 2 marca 2013

Usterka

Tysiące urządzeń, miliony małych drucików, uszczelek, kabelków działają w naszych domach, aby zapewnić nam komfort. Jeżeli któryś z tych drobiazgów się zepsuje i wezwiemy fachowca, zaczyna się pasmo nieszczęść i wydatków. A początkiem wszystkiego jest zawsze drobna...
Tak w latach 2002-2004 zaczynał się jeden z ciekawszych programów emitowanych na TVN.  Tytuł brzmiał: "Usterka". Nakręcono trzy serie, łącznie 51 odcinków. Nadawany był w poniedziałkowe wieczory. Celem programu było sprawdzenie rzetelności, umiejętności i uczciwości tzw. fachowców.
Sprawdzani byli niemal wszyscy: ślusarze, specjaliści od filtrów wodnych, lodówki, telewizora, pralki, domofonu, zmywarki, piecyka gazowego, magnetowidu czy bojlera. Testom poddawano elektryków, hydraulików, kominiarzy, a nawet wróżki i bioenergoterapeutów. Nie zabrakło monterów drzwi czy okien. Testy rzadko wypadały pomyślnie. Albo rzekomi specjaliści robili dobrą minę do złej gry - czyli udawali, że wiedzą o co chodzi, mimo że nie wiedzieli, albo brali pieniądze za nic, zdarzało się, jak w przypadku elektryka, że nie potrafiąc znaleźć usterki nakazywali wymianę całej instalacji lub zakup nowego sprzętu. Broń nas Panie od takich fachowców.
Co do elektryka - miał ostatnio u mnie problem z naprawą gniazdka i także zalecał wymianę instalacji. Szkoda, że nie byłem bohaterem kolejnego odcinka "Usterki"
Obecnie program jest powtarzany przez TVN Turbo. Przydałoby się jednak nakręcić nową serię programu. Na pewno jest wielu, którzy chętnie obejrzą, jak fachowcy radzą sobie z naprawami, a i owym fachowcom przydałaby się nauka - że płaca należy się tylko za dobrze wykonaną pracę.

2 komentarze:

 1. Usterka była całkiem fajna. Momentami dość komiczna - pamiętam pana naprawiającego bodajże lodówkę w otoczeniu roznegliżowanych studentek :) Co do pomyślności napraw, to na żadnym z testowanych sprzętów się nie znam, ale usterki też były dość wymyślne, więc czasem chyba trudno było domyślić się co naprawić.

  Jakiś czas temu natknęłam się na powtórkę "Usterki" chyba na tvn7.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pół roku po moim poście Usterka wróciła do telewizji,. Jesienią na TTV emitowane były nowe odcinki. Nowe, jak i większość starych można znaleźć w internecie na TVN Player. Ten z roznegliżowanymi dziewczętami też. Mnie rozśmieszył tekst, który przy tej okazji padł (narratora)/ Facet zerknął na dziewczyny, na sprzęt, znów zaczął zerkać na dziewczyny, a narrator: "Nie chce wierzyć, znowu zerka..." To się nazywa mistrzowskie wykorzystanie cytatu

   Usuń