sobota, 8 lutego 2014

Grasz czy nie grasz?

   Teleturniej "Grasz czy nie grasz" to stosunkowo nowa pozycja w polskiej telewizji. Program był emitowany w Polsacie w latach 2005-2007, a prowadził go jeden z dwóch "stałych" prowadzących wszystkich teleturniejów, a więc Zygmunt Chajzer.
   Program zaczynał się od rundy eliminacyjnej. Brały w niej udział dwie osoby (wcześniej te osoby musiały wziąć udział w konkursie sms-owym), których zadaniem jest odgadnięcie imienia i nazwiska opisywanej przez prowadzącego postaci. Jeśli ktoś zgłosi się do odpowiedzi i odpowie poprawnie, zagra dalej, błędna odpowiedź promowała rywala.
   Właściwa gra wyglądała następująco. Uczestnik wybierał jedną z 26 walizek. Brał tę, w której według niego znajdował się milion złotych, a więc główna wygrana. W pozostałych walizkach znajdowały się inne kwoty - od grosza do 500 tys. złotych. Po wyborze walizki zawodnik wybierał po kolei z grona 25 walizek sześć, po każdym wskazaniu numeru walizki owa walizka była otwierana i zawodnik dowiadywał się, jaka kwota się w niej kryła. Po odsłonięciu sześciu walizek następował kontakt z bankierem, który proponował określoną kwotę za walizkę, którą wybrał zawodnik. Po przedstawieniu propozycji prowadzący zadawał tytułowe pytanie: Grasz czy nie grasz?
   Jeśli zawodnik decydował się grać dalej, odsłaniał 5 walizek, po kolejnej deklaracji gry cztery, następnie trzy, dwie i po jednej... Po każdej grupie następował kontakt z bankierem, który proponował kolejny raz kwotę za walizkę. Wysokość kwoty zależała od momentu gry i kwot, jakie jeszcze były możliwe do wygrania.
   Początkowo zasady eliminacji różniły się od tych opisanych. Udział w eliminacjach brali ludzie zaproszeni do studia jako publiczność. W decydującej rozgrywce brało udział 26 osób - ci którzy nie weszli do gry, otwierali kolejne walizki. W późniejszych edycjach walizki trzymały piękne dziewczyny... Różniły się też nieco kwoty do wygrania.
   Tylko raz zdarzyło się, że uczestnik wybrał walizkę z milionem, zrezygnował jednak z niej, zabierając kwotę tylko nieznacznie przekraczającą 100 tys.
   Teleturniej Grasz czy nie grasz jak zwykle nie jest polskim pomysłem. Program powstał w Holandii pod nazwą Miljoenenjacht. Program trafił na cały świat. Emitowany był w Afganistanie, Albanii, Australii, Azerbejdżanie, Belize, Kambodży, Kostaryce, Czechach (Ber nebo neber), Dominikanie, Salwadorze, Iranie, Jamajce, Nigerii, Sri Lance czy Tajlandii. Krajów, do których trafił program jest jednak znacznie więcej. W wersji angielskiej nosił tytuł "Deal or no deal".
   Chcielibyście spróbować swoich sił w zgadywance - czyli wziąć udział w grze on-line i zgadnąć, gdzie jest milion? Jest taka możliwość pod tym linkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz