sobota, 22 lutego 2014

Tik-tak

   Która godzina? - pyta rodzina. Jak kraj jest wielki wszerz i wzdłuż? Wszyscy gotowi? Można zaczynać? Zatem otwieram nasz program już... Ta piosenka rozpoczynała dziecięcy program Tik-tak, emitowany w latach 1981-1999 w telewizyjnej jedynce. Za moich czasów, a więc początek lat 90 program pojawiał się we wtorki ok. 16. Zdaje się, że teraz program można zobaczyć w nowoutworzonej stacji TV - TVP ABC.
   Głównym bohaterem programu był Krzyś (wcześniej Pan Tik-Tak, ale tego ja nie pamiętam niestety), Ciotka Klotka, Profesor Ciekawski i Pan Fasola. Pojawiał się też Zając Poziomka, a w programie bardzo często można było usłyszeć piosenki zespołu Fasolki (np. Zabiorę brata na koniec świata).
   Tik-tak był jednym z najbardziej popularnych programów dla dzieci. Łączył elementy dydaktyczne z humorem, pomysłowością i muzyką. Wszystko odbywało się przy dużym zegarze, stąd też nazwa programu i początkowego bohatera. Rolę Krzysia odgrywał Krzysztof Marzec. Wśród wszystkich programów dla dzieci, jakie przewijały się w telewizji, Tik-tak był jednym z najfajniejszych, myślę, że z tą opinią wiele osób się zgodzi.
   A w tym miejscu możecie znaleźć czołówkę programu, zaś w tym miejscu fragment programu.

4 komentarze:

 1. Nazwisko Krzysztofa Marca kojarzę i nawet zdaje mi się, że pamiętam jak wyglądał w programie - miał wąsy i okulary? Ale za Chiny nie przypomniałabym sobie nazwy programu ani o co w nim chodziło.
  Ciotka Klotka - to też pamiętam.
  A w jakim programie był Kulfon i Monika? Opisywałeś go już? W piątki bodajże, po południu, chociaż mogę się mylić. Wiem - mogę sobie to wygooglać, ale tak podyskutować jest ciekawiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miał wąsy i okulary. Zresztą jeśli chcesz, pod koniec tekstu są linki do czołówki i fragmentu programu (niebieskie). A programu z udziałem Kulfona i Moniki jeszcze nie opisywałem. Wszystko przede mną. Nazywał się "Ciuchcia".

   Usuń
 2. Wiem, ale YT mi nie działa poprawnie, więc sobie nie obejrzę.

  Aaaa, no Ciuchcia, faktycznie. I co - był w piątki, czy to tylko moje urojenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, pamięć cię tym razem nie zawiodła. Rzeczywiście w piątkowe popołudnia, o tej samej porze, co we wtorki Tik-tak. W latach 90 TVP 1 po godzinie szesnastej od poniedziałku do piątku emitowała programy dla dzieci i młodzieży (tak przez niepełną godzinę).

   Usuń