środa, 15 kwietnia 2020

Spoza telewizji - pieniądze: część 3

To trzecia i ostatnia część przypominająca banknoty, jakie były w obiegu przed denominacją, która miała miejsce ćwierć wieku temu. Z roku na rok ubywa ludzi pamiętających owe pieniądze, toteż trzyczęściowy wpis pozwoli ocalić je od zapomnienia.
W pierwszej części przedstawiłem nominały od 10 do 500 złotych, w kolejnej pojawiły się banknoty od 1 000 do 50 000 zł. Dziś czas na największe nominały - cóż, w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych wszyscy byliśmy milionerami... Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach przy okazji każdego banknotu krótka informacja o postaci, jaka została na nim zamieszczona.
Stanisław Moniuszko - nazwisko postaci zdobiącej dawne 100 tysięcy zapewne wszystkim, a przynajmniej większości obiło się o uszy. To polski kompozytor, autor wielu oper, wśród których najbardziej znanymi są "Halka" i "Straszny dwór". Żył w latach 1819-1872, urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi. Skomponował także m.in. znaną wszystkim melodię zatytułowaną "Prząśniczka". W wielu miastach jedną z ulic nazwano jego nazwiskiem, w wielu też można znaleźć pomniki i popiersia sławnego artysty,
To chyba jedyny banknot bez wizerunku żadnej postaci. Zupełnie go nie pamiętam, możliwe, że owych banknotów nie było zbyt wiele...
Henryk Sienkiewicz znalazł się na banknocie o nominale pół miliona. Banknot ten nie był długo w obiegu - pojawił się bowiem dopiero w 1990 roku. Postać zdobiąca nie jest anonimowa. Znany pisarz, autor trylogii (Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski), "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy" czy "Rodziny Połanieckich" znana jest chyba każdemu. Ja szczególnie upodobałem sobie trylogię - zwłaszcza jej drugą część.
Z wiadomych względów takich dużych nominałów mam prawo nie pamiętać - dzieci przecież nie obracały wówczas taką gotówką (choć 500 000 tysięcy w swoim ręku miałem na pewno) na co dzień. Banknot pojawił się w 1991 roku, a zdobił go Władysław Reymont, polski pisarz, laureat nagrody nobla. Znamy go przede wszystkim jako autora "Chłopów" i "Ziemi obiecanej", ale napisał też m.in. "Komediantkę", na podstawie której w latach 80 ubiegłego wieku powstał film i serial o tym samym tytule.
Tego banknotu, który pojawił się w 1992 roku nie pamiętam zupełnie. Zdobił go Ignacy Jan Paderewski, kompozytor, pianista, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 roku pełnił funkcję premiera. Urodził się na terenie dzisiejszej Ukrainy, zmarł w USA. W wielu miastach można spotkać liczne upamiętnienia znanej polskiej postaci - pomniki, ulice czy szkoły.
A na zakończenie banknot, który... nigdy nie trafił do obiegu. Został przygotowany i planowano go wprowadzić, przeszkodziła jednak temu decyzja o... denominacji i zahamowanie szalejącej inflacji. Na banknocie pięciomilionowym widniała postać Józefa Piłsudskiego, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Według dostępnych informacji po pewnym czasie, już w XXI wieku, zdecydowano się na druk banknotów kolekcjonerskich...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora