środa, 3 kwietnia 2024

Seriale animowane TVP 2 - część 17

Czas na kolejny wpis poświęcony serialom animowanym, które w przeszłości pojawiały się w programie drugim Telewizji Publicznej. Dziś powracam, w pewnym sensie, do jednego z wpisów sprzed lat i.... nie będzie to jednorazowa akcja, zamierzam bowiem szerzej potraktować więcej z animacji, które wówczas były przeze mnie wspomniane jedynie pobieżnie. 

Tradycyjnie serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich, dzięki którym uzupełniam braki - wskazującym oryginalną produkcję (tytuł), ale też błędy, które zdarzało się popełniać. Dzięki wam wpisy są lepsze, dokładniejsze i pełniejsze.

Anatol. Premierę w dwójce miał 22 lutego 2000 roku, a emitowany był od wtorku do piątku po 14.00, z pominięciem dni, w których transmitowano obrady Sejmu. Oryginalny tytuł kanadyjskiej animacji to "Anatole". Powstało łącznie 26 odcinków. Serial z 1998 roku pojawił się w dwójce w wersji dubbingowanej.

Tytułowy bohater to mysz, która pracuje jako stróż nocny w fabryce serów w Paryżu. Anatol posiada liczną rodzinę - żonę i sześcioro pociech. O jego przygodach i życiu jego rodziny opowiadała produkcja, której niestety nie kojarzę (nie oglądałem żadnego odcinka).

Jeden z odcinków w wersji lektorskiej (nr 4) - kliknij tutaj.

Jetsonowie. Jedna z bajek pojawiających się w cyklu "Godzina z Hanną Barberą". O tej pozycji jakiś czas temu pisałem co nieco, podałem też wybrane tytuły bajek, które tam się pojawiały, postanowiłem teraz jednak kilka słów o każdej pozycji napisać. Oczywiście nie będę podawał, kiedy pojawiły się po raz pierwszy w dwójce, biorąc bowiem pod uwagę, że nie zawsze publikowano informację, jakie bajki w danym dniu się pojawią, może to być trudne do ustalenia.

The Jetsons to serial, którego pierwszy sezon powstał w latach 1962-63, a kolejne odcinki dokręcono w latach 80. XX wieku. Łącznie powstało 75 epizodów. Akcja dzieje się gdzieś w odległej przyszłości, a głównymi bohaterami jest rodzina Jetsonów - małżeństwo George i Jane (czy ona w którymś odcinku pracowała?), a także dzieci - Judy (nastolatka niczym nie różniąca się od tych "współczesnych") i Elroy (mały naukowiec). W gronie bohaterów była również służąca-robot, a także pies o imieniu Astro. Choć od produkcji minęło wiele lat, wciąż wiele pomysłów zawartych w animacji nie doczekało się realizacji - tzn. nie mamy do dyspozycji służących robotów, ani też pojedynczych latających samochodów (czy jak tam zwali te pojazdy). Ale akcja działa się w 2061 roku, więc jest jeszcze trochę czasu...

Nie pamiętam, która wersja dubbingu była puszczana na dwójce (a może była to wersja lektorska?), w każdym razie w jednej wystąpili Grzegorz Wons i Ilona Kusmierska, w drugiej natomiast Ryszard Nawrocki i Iza Dąbrowska. Odcinek pierwszy - kliknij tutaj.

Miś Yogi. Animacja (The Yogi Bear Show) była kręcona w latach 1958-88, a łącznie powstało ponad sto epizodów. Nie podaję konkretnej liczby, bo w zależności od źródła jest ona różna. Nasza wikipedia w każdym razie informuje o 113 odcinkach. Głosy głównemu bohaterowi podkładali Ryszard Olesiński i Zbigniew Konopka, zdaje się jednak, że - przynajmniej na początku - w TVP 2 animacja nie była dubbingowana.

Główny bohater, Miś Yogi, mieszkał w parku Yellowstone i słynął z ogromnego apetytu. Celem jego "polowania" były koszyki piknikowe, w których odnajdował smakołyki... Nieodłącznym towarzyszem głównego bohatera był mały miś o nieco większym rozumku - Boo Boo. Na wspomnianą dwójkę, a zwłaszcza Yogiego, czyhał strażnik Smith, który robił co mógł, by miś przestał dokuczać turystom. Intro w wersji angielskiej - kliknij tutaj.

Opowieści Starego Testamentu. Brytyjski serial animowany powstał w latach 1996-97, a oryginalny tytuł to "Testament: The Biblie in animation". Łącznie nakręcono dziewięć odcinków - wszystkie zostały wyemitowane na dwójce. W tej stacji serial premierę miał 18 maja 2000 roku, a poszczególne epizody pojawiały się od wtorku do piątku po 14.00, pomijając dni, w których transmitowano obrady Sejmu.

Serial miał przybliżać dzieciom historie znane ze Starego Testamentu - w każdym odcinku była mowa o innym zdarzeniu lub bohaterze. Pojawił się więc motyw stworzenia świata, byli także obecni Abraham, Mojżesz, Józef czy Dawid. Serial był dubbingowany, zakładam więc, że na dwójce również w tej wersji się pojawił. Jeśli ktoś ma inne wieści na ten temat, prośba o komentarz.

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Bajki pana Bałagana. Pozycja w ramówkach pojawia się po raz pierwszy 16 czerwca 2000 roku, ale szybko z nich... znika - dzieje się tak w momencie, gdy zaczynają się wakacje. Niezależnie jednak od tego, czy pojawiło się kilka odcinków, czy może gdzieś coś przeoczyłem, postanowiłem wspomnieć o tej pozycji.

Serial jest produkcji polskiej, a łącznie powstało siedem odcinków (w latach 1993-94). Pojawił się wcześniej na innych antenach, zanim trafił do dwójki. Głównym bohaterem jest niejaki Wojtek, który nie miał ochoty na sprzątanie pokoju, uznał, że może sobie panować Bałagan i w ten sposób... przywołał czarodzieja Bałagana, który zapanował nad "królestwem Wojtka" i nim samym. W kolejnych odcinkach poznajemy bajki, w których "wszystko stoi na głowie" (np. zamiast Ali Baby mamy babcię Alę). Głos Bałaganowi podkładał Jerzy Bończak.

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora