środa, 27 marca 2024

Relacje sportowe PRL-u - maj 1984

Mniej więcej raz na kilka miesięcy, a może jeszcze rzadziej, wrzucam wpis poświęcony transmisjom i relacjom sportowym w PRL. Niektóre informacje bywają ubogie, bo nie zawsze ramówki szczegółowo informowały, co konkretnie zostało pokazane w programie zatytułowanym roboczo "Studio Sport". Czasem (tak jest przy ligowych meczach piłkarskich) podawano jedynie, że będzie pokazany mecz (a raczej jego fragment), ale już bez szczegółów typu - jaki. Starałem się, gdzie to było możliwe, ustalić wszelkie prawdopodobne transmisje i retransmisje. To, co udało się zebrać, a co dotyczy maja 1984 roku, znajdziecie poniżej.
Co ciekawe, w niektórych ramówkach błędnie dwa lub trzy razy zasygnalizowano "Studio sport", podczas gdy faktycznie w tym czasie było zupełnie inne studiu (np. Studio filmowe).
*     *     *

• 1 maja, 22.35-23.05: Studio Sport (TVP 1)

Niestety, ramówki, do których dotarłem, nie precyzują, co pojawiło się tego dnia w telewizji.

• 2 maja, 18.05-19.00: "Bolek"- program o Grzegorzu Lacie (TVP 1)

Wyjątkowo nie transmisja, a program poświęcony znakomitemu piłkarzowi. Inne tego typu pominąłem.

• 2 maja, od 22.10: Siatkówka. Polska - Brazylia (TVP 2)

Pierwszy z pięciu towarzyskich meczów obydwu reprezentacji w Polsce (retransmisja lub skrót). W Opolu Biało-Czerwoni wygrali 3:0.

• 5 maja, 17.30-18.30: Ćwierćfinały indywidualnych mistrzostw świata na żużlu (TVP 1)

Zawody odbyły się 5 maja w Gdańsku, niestety nie wiem, czy była to transmisja, czy też relacja. Awans do półfinału uzyskało trzech Polaków: Zenon Piech, Bolesław Proch i Zenon Kasprzak

• 6 maja, 18.00-19.00: I liga piłki nożnej (TVP 1)

Prawdopodobnie była to relacja (retransmisja) spotkania Górnik Wałbrzych - Zagłębie Sosnowiec, nie można jednak wykluczyć relacji z meczu z poprzedniego dnia (np. Legia - Lech lub ŁKS - Widzew)

• 7 maja, od 23.15: Siatkówka. Mecz Polska - Brazylia (TVP 2)

Relacja z piątego (ostatniego) sparingu pomiędzy obydwoma reprezentacjami. W Olsztynie Biało-Czerwoni wygrali 3:0.

• 8 maja, 18.00-19.00: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 1)

Transmisja lub relacja z prologu wygranego przez radzieckiego kolarza Piotra Ugriumowa.

• 9 maja, 16.00-17.15: Kolarstwo. Wyścig Pokoju. Zakończenie I etapu Berlin - Magdeburg (TVP 1)

Transmisja. Tego dnia najlepszy okazał się Uwe Raab z NRD.

• 9 maja, 21.30-22.30: I liga piłki nożnej (TVP 2)

Relacja lub retransmisja drugiej połowy jednego z meczów 24. kolejki (możliwości to m.in. Wisła - Legia i Widzew - Ruch)

• 10 maja, 16.00-17.00: Transmisja z zakończenia II etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju: Magdeburg - Gera (TVP 2)

Etap zakończył się zwycięstwem Olafa Ludwiga z NRD

• 11 maja, 18.20-19.00: Kolarstwo. Wyścig Pokoju. Etap III. Jazda indywidualna na czas w Gerze (TVP 1)

Prawdopodobnie nie było to na żywo. Zwyciężył Olaf Ludwig z NRD.

• 12 maja, 18.00-19.00: I liga piłki nożnej (TVP 1)

Prawdopodobnie była to transmisja z jednego z trzech meczów (druga połowa): Górnik - Motor, GKS - Widzew lub Wisła - Śląsk.

• 13 maja, 15.40-17.25: Transmisja z zakończenia IV etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju Zwickau - Most (TVP 1)

Wygrał Bułgar Nenczo Stajkow.

• 13 maja, 20.00-21.00: I liga piłki nożnej (TVP 2)

Relacja lub retransmisja drugiej połowy z jednego z czterech meczów: Legia - Cracovia, Górnik Wałbrzych - Lech, Pogoń - Szombierki, ŁKS - Zagłębie Sosnowiec.

• 14 maja, 15.45-16.55: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Transmisja z zakończenia piątego etapu, wygranego przez Bułgara Christo Zajkowa.

• 15 maja, 15.50-16.55: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Transmisja z zakończenia szóstego etapu, wygranego przez Niemca (RFN) Achima Stadlera.

• 16 maja, 15.50-17.00: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Transmisja z zakończenia siódmego etapu, wygranego przez Thomasa Bartha (NRD)

• 16 maja, 21.20-23.15: Piłka nożna. Finał Pucharu Zdobywców Pucharów (TVP 1)

Najprawdopodobniej była to retransmisja (mecz rozpoczął się o 20.15) spotkania Juventusu z Porto. No chyba, że w którymś z krajów (Polska, Szwajcaria) nie było przejścia na czas letni)

• 17 maja, 15.40-16.55: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Nie wiem, co pokazano tego dnia, bo w wyścigu był dzień przerwy

• 18 maja, 15.30-16.55: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Transmisja z zakończenia ósmego etapu wygranego przez Siergieja Suchoruczenkowa z ZSRR

• 19 maja, 14.30-15.15: Półfinały mistrzostw Polski w boksie (TVP 1)

• 19 maja, 15.30-16.50: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 1)

Transmisja z zakończenia dziewiątego etapu wygranego przez Francuza Erica Louvela.

• 20 maja, 15.35-16.50: Kolarstwo. Wyścig Pokoju (TVP 2)

Transmisja z zakończenia dziesiątego etapu wygranego przez Olafa Ludwiga z NRD.

• 20 maja, 17.15-18.00: Finały mistrzostw Polski w boksie (TVP 1)

Niestety nie wiem, czy była to transmisja, czy relacja z odtworzenia. Zawody odbyły się w Słupsku.

• 20 maja, 20.00-20.50: Finały mistrzostw Polski w boksie (TVP 2)

Dokończenie relacji z finałów.

• 21 maja, 15.20-16.40: Kolarstwo. Wyścig Pokoju - relacja z zakończenia w Warszawie (TVP 1)

Transmisja z zakończenia jedenastego etapu wygranego przez Olafa Ludwiga z NRD.

• 22 maja, 21.40-22.25: Druga połowa meczu RFN - Włochy z okazji 80-lecia FIFA (TVP 1)

Jeśli faktycznie o tej godzinie rozpoczęła się relacja, drugą połowę pokazano z ok. półgodzinnym poślizgiem.

• 23 maja, od 22.00: Międzynarodowy mityng lekkoatletyczny w Ostrawie (TVP 2)

Relacja z zawodów, brak informacji o czasie trwania pozycji.

• 26 maja, 20.00-20.45: I liga piłki nożnej (TVP 2)

Relacja z meczu 27. kolejki (możliwości to m.in. ŁKS - Lech i Wisła - Widzew)

• 27 maja, 15.55-16.50: Tydzień kultury fizycznej (TVP 1)
  • 27 maja, 20.00-20.45: I liga żużlowa (TVP 2)

Relacja z jednego z meczów ligowych, rywalizowali wówczas m.in. ROW Rybnik ze Stalą Gorzów Wlkp.

• 30 maja, 18.45-19.00: Lekkoatletyczny memoriał Bronisława Malinowskiego (TVP 1)

Krótka relacja z trzeciej edycji memoriału odbywającego się w Grudziądzu.

• 30 maja, 21.10-23.05: Finał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w piłce nożnej (TVP 1)

Prawdopodobnie retransmisja (mecz zaczął się o 20.15). No chyba że w 1984 roku w maju występowała różnica w czasie pomiędzy Polską i Włochami. Rywalizowały Liverpool i Roma.