środa, 31 lipca 2024

Relacje sportowe PRL - czerwiec 1984

Telewizja lat osiemdziesiątych potrafiła zaskoczyć, jeśli chodzi o transmisje sportowe. Świetnym przykładem jest tu czerwiec 1984 roku, a więc miesiąc, w którym odbywały się mistrzostwa Europy. Jakoś trudno wyobrazić mi sobie w obecnych czasach sytuację, w której mielibyśmy do czynienia z takim dziwnym sposobem transmisji.

Na czym dziwność polegała? Otóż wiele meczów dzielono na pół - to znaczy pierwszą połowę transmitowała jedynka, a drugą dwójka (lub na odwrót). Zdarzało się też, że jeden kanał dał na żywo pierwszą połowę, po czym (jedynka) druga połowa pojawiła się z kilkunastominutowym opóźnieniem...

Poniżej szczegółowe informacje, jakie relacje i transmisje sportowe pojawiły się w czerwcu 1984 roku w TVP. Pominąłem magazyny sportowe i inne programy poświęcone np. gwiazdom sportowym. W kilku przypadkach nie udało mi się ustalić, co konkretnie pokazano w "Studio Sport" - było tak w dniach 2 czerwca (17.00-18.20 i 22.00-22.25 w jedynce), 9 czerwca (23.05-23.30, jedynka), 26 czerwca (22.35-23.00, jedynka) i 30 czerwca (22.40-23.15). Na liście nie ma też audycji z 3 czerwca (dwójka, 20.30-21.15), ze względu na to, iż opis mówił, że chodzi o "rekreację dzieci i młodzieży".

*     *     *

• 1 czerwca: Igrzyska Hrubieszów 84 (19.10-19.30, TVP 1)

Zawody szkół i drużyn z Polski, które losowały nazwy państw należących do MKOl i potem rywalizowały w różnych dyscyplinach (imitacja igrzysk olimpijskich). Była to jednak krótka relacja, bo zawody odbyły się w dniach 12-13 maja.

• 3 czerwca: Mistrzostwa Europy juniorów w piłce nożnej (12.55-14.40, TVP 1)

Nie było informacji, który mecz pokazano w TVP, a tego dnia odbyły się zarówno spotkania o 3. miejsce, jak i finał. Biorąc pod uwagę fakt, że o brązowy medal rywalizowali Biało-Czerwoni (z Irlandią), sądzę, że właśnie tę potyczkę pokazano.

• 8 czerwca, Międzynarodowe zawody jeździeckie CSIO w Sopocie (21.50-22.10, TVP 1)

Na youtube można znaleźć kilkunastominutowy filmik z zawodów w skokach, które odbyły się tego dnia.

Zapewne dokończenie relacji z TVP1 lub powtórka.

• 12 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Francja - Dania (20.30-22.40, pierwsza połowa w TVP 2, druga w TVP 1)

Mecz fazy grupowej zakończony zwycięstwem Francji 1:0. Na żywo

• 13 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Belgia - Jugosławia (21.25-22.25, TVP 1, II połowa)

W ramówkach, z których korzystałem, nie pojawia się informacja o pierwszej połowie tego meczu fazy grupowej (2:0 dla Belgii), nie wiem więc, czy była transmitowana, druga była na żywo.

• 13 czerwca: I liga piłki nożnej (ostatnia kolejka), (20.30-21.15, TVP 2)

Retransmisja lub skróty. Najciekawsze tego dnia mecze to Widzew Łódź - Legia Warszawa i Lech Poznań - Pogoń Szczecin. Ostatnia kolejka rozstrzygała bowiem, czy to Widzew, czy też Lech będzie mistrzem.

• 14 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: RFN - Portugalia (17.15-19.00, TVP 2/TVP 1)

Kolejny "podzielony mecz". Potyczka grupowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Na żywo.

• 14 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Rumunia - Hiszpania (20.30-22.20, TVP 2/TVP 1)

Tradycyjnie podział na połowy. Mecz grupowy zakończył się remisem 1:1. Na żywo.

• 16 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Francja - Belgia (17.10-19.00, TVP 2/TVP 1)

Znów podzielony na dwie połowy na dwóch kanałach. Francja wygrała 5:0 (mecz fazy grupowej). Na żywo

• 16 czerwca: Mistrzostwa Europy: Dania - Jugosławia (20.20-22.45, TVP 2/TVP 1)

W tym spotkaniu TVP, według ramówek, weszła na wyższy poziom. Pierwszą połowę dali na żywo, drugą z kilkunastominutowym poślizgiem (w ramówkach pojawia się o 21.45, a więc 15. minut po faktycznym rozpoczęciu). Wynik: 5:0 dla Danii.

• 17 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: RFN - Rumunia (17.10-19.00, TVP 2/TVP 1)

Tradycji musiało stać się zadość. Mecz fazy grupowej zakończył się wynikiem 2:1 dla RFN. Na żywo

• 17 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Portugalia - Hiszpania (20.20-22.15, TVP 2/TVP 1)

Transmisja podzielona na dwa kanały. Wynik 1:1.

• 19 czerwca: Finał Pucharu Polski w piłce nożnej. Lech Poznań - Wisła Kraków (18.00-19.00, TVP 1)

Mecz odbywał się na stadionie Legii w Warszawie i rozpoczął się o 17.00. Wygląda więc na to, że jedynka transmitowała drugą połowę.

• 19 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Francja - Jugosławia (20.30-22.20, TVP 2/TVP 1)

Transmisja z ostatniej kolejki fazy grupowej, z podziałem na dwie stacje. Wynik: 3:2 dla Francji.

• 19 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Dania - Belgia (22.30/23.30, TVP 2/TVP 1)

Dwa mecze odbywały się o tej samej porze, więc drugi siłą rzeczy był retransmitowany. Ale czemu nawet mecz z poślizgiem o później porze był podzielony (jedna połowa na dwójce, druga na jedynce), tego nie ogarniam... Dania wygrała 3:2.

• 20 czerwca: Siatkówka. Polska - ZSRR (18.20-19.00, TVP 1)

Memoriał Sawina w Wilnie, Biało-Czerwoni przegrali 1:3, choć to mogła być tak naprawdę druga drużyna ZSRR. Prawdopodobnie skrót meczu.

• 20 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: RFN - Hiszpania (20.30-22.20, TVP 2/TVP 1)

Wynik 0:1. Transmisja z podziałem na dwie stacje z ostatniej kolejki fazy grupowej.

• 20 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Portugalia - Rumunia (22.30/23.30, TVP 2/TVP 1)

Retransmisja ostatniej kolejki fazy pucharowej, a jakże, z podziałem na dwie stacje. Portugalia wygrała 1:0.

• 21 czerwca: Siatkówka. Polska - Japonia (17.45-18.35, TVP 1)

Trzeci mecz w memoriale Sawina w Wilnie naszej reprezentacji. Relacja z przegranego 1:3 spotkania.

• 21 czerwca: Mecz piłki nożnej. Stary Widzew - Nowy Widzew (12.00-14.00, TVP 2)

Mecz odbył się 20 czerwca. Zagrał Widzew sprzed kilku lat (m.in. Zbigniew Boniek) i aktualny (choćby Józef Młynarczyk i Dariusz Dziekanowski). Nowy wygrał 5:2, a dochód z meczu przekazano na budowę Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

• 23 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Francja - Portugalia (20.00-21.50, TVP 1)

Transmisja z meczu półfinałowego, wreszcie na jednym kanale. Była dogrywka, więc możliwe, że ją też pokazano. Francja wygrała 3:2.

• 23 czerwca: Siatkówka. Turniej w Wilnie (23.55, TVP 2)

Krótka relacja z czwartego meczu memoriału Sawina. Polska wygrała z Kanadą 3:0.

• 24 czerwca: Finał turnieju siatkówki w Wilnie (17.25-18.00, TVP 1)

Krótka relacja z ostatniego dnia memoriału Sawina. Tego dnia Polacy wygrali z Czechosłowacją 3:1.

• 24 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Hiszpania - Dania (20.00-21.50, TVP 1)

Transmisja z półfinału. Mecz zakończył się remisem 1:1, w karnych lepsi byli Hiszpanie (5:4). Podejrzewam, że transmisja obejmowała też dogrywkę i karne, więc trwała dłużej niż do 21.50.

• 27 czerwca: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Francja - Hiszpania (20.00-22.00, TVP 1)

Transmisja z finału, który był rozgrywany w środę (nie tak jak w ostatnich latach - w niedzielę). Francja wygrała 2:0. Następnego dnia jedynka powtórzyła ten finał o godzinie 11.00.