sobota, 6 kwietnia 2013

30 ton - lista, lista przebojów

Pamiętacie ten program muzyczny emitowany w TVP 2 od 1995 roku? Prezentował 30 najpopularniejszych piosenek w Polsce w minionym tygodniu. Początkowo nadawany był w piątki, ok. 16.30-17 (niestety nie pamiętam dokładnej godziny). Szybko jednak zmieniono porę emisji i przez wiele kolejnych lat program puszczano w niedzielę przed "Familiadą". (14, potem 13.30).
Prócz ciebie nic, Bal wszystkich świętych, Wszystko się może zdarzyć i Oczy szeroko zamknięte to piosenki, które najdłużej utrzymywały się na szczycie listy przebojów (10 razy na pierwszym miejscu). Na szczycie znajdowały się też piosenki, których nie znam i nie kojarzę: Choćby Massive attack "Special cases" czy też Diana Krall "Almost blue".
Lista była przerywana różnymi "dodatkami specjalnymi". Były to m.in. informacje o koncertach, nowości płytowe, urodziny muzyków, itp. W późniejszych latach mieliśmy również tzw. gościa listy, nie podobały mi się jednak te przerywniki, często bywały po prostu głupawe.
Lista rozpoczynała się tzw. "Poczekalnią" - w kilka sekund prezentowane były piosenki z miejsc 31-50. Głosem, a więc przedstawiającym listę był Dariusz Odija. Posługiwał się on jednostką dźwiękową "ton". A więc piosenka mogła o kilka ton (miejsc) awansować lub spaść, mogła też pozostać bez zmiany. Na koniec roku następowało tzw. roczne podsumowanie. Pamiętam, że jedną z list podsumowujących wygrał Ricky Martin i "Livin' la vida loca", pamiętam też, że moje podsumowanie wszystkich list 30 ton z danego roku nijak się nie zgadzało z podsumowaniem prezentowanym na dwójce. Nie wiem więc do dziś, jak oni to liczyli...
Pamiętam również, że w pierwszym roku nadawania lista w wakacje gdzieś całkowicie zaginęła. To znaczy - albo nie była prezentowana, albo ja nie potrafiłem jej odnaleźć w programie. Niemal na pewno w 1995 roku lista miała przerwę, wszak po wakacjach wróciła o podobnej porze do dwójki.
W kwietniu 2006 roku lista została zdjęta z anteny i już nigdy nie wróciła do telewizji. A szkoda. Chętnie zasiadłbym przed telewizorem i poświęcił 25 minut na dowiedzenie się, jakie w danym tygodniu piosenki są najpopularniejsze. Pod jednym warunkiem - zamiast durnot typu gość programu chciałbym posłuchać kilka sekund więcej każdego utworu.

2 komentarze:

 1. Czy masz może podsumowania roczne listy 30 ton? Z góry dzięki za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie posiadam niestety. Widziałem natomiast w internecie podsumowania roku - 1995, 1996 i 1997 na filmweb (nie gwarantuję autentyczności) w wersji tekstowej, a także na you tube 1998 i 1999, ale chyba niezbyt wysokiej jakości.
  Tu lin do filmweb
  http://www.filmweb.pl/user/chomik51495/blog/544392?commentsPage=3#komentarze
  A na tym forum są prawdopodobnie wszystkie notowania (choć również nie gwarantuję autentyczności), ale chyba bez rocznych podsumowań.
  http://rmfpoplista.phorum.pl/viewtopic.php?t=71

  OdpowiedzUsuń