sobota, 14 września 2013

W królestwie kalendarza

   Czas na kolejną bajkę emitowaną jakieś 20 lat temu na kanale Polonia 1. Po Yattamanie i Kapitanie Hawku tym razem chciałbym przypomnieć anime zatytułowane "W królestwie kalendarza".
   Bajka mocno kojarzyła mi się z Yattamanem. Każdy odcinek zaczynał się zwykle od tego, że Wrzesień i październik (czasem wraz z księciem Sobotą i księżniczką Poniedziałek) podstępnie, poprzez oszustwa zdobywali pieniądze bądź pożywienie, wyprowadzali też w pole właściciela bloku, który domagał się od nich zapłacenia czynszu. Właściciel był jednocześnie "prezesem" agencji detektywistycznej.
   Grupę dobrą tworzyli Beppe, Tina, księżniczka Niedziela i robot. Obydwie grupy poszukiwały Pawia Kosmosu wierząc, że kto go zdobędzie, będzie rządził królestwem kalendarza (królestwo z przyszłości). Komputer w każdym odcinku informował, gdzie obecnie znajduje się ów paw i jaką postać przyjął (np. drzewo, dzbanek, itp.). Jest to zwykle przeszłość, w którą przenoszą się obydwie drużyny. Próba złapania pawia kończy się oczywiście fiaskiem, dochodzi do potyczki obydwu drużyn, najpierw pomiędzy przedstawicielami tychże drużyn, a następnie robotów. Odcinek kończy się oczywiście porażką bandy księżniczki Poniedziałek, często księżniczka prezentuje swoje piersi po wybuchu robota.
   Grupę "dobrych" w walkach robotów reprezentuje zawsze Gwiezdny Król, wzywany przez Yattodetamana (alter ego Beppe) i Tinę poprzez włożenie kluczyka do kłódki i wypowiedzenia wezwania. W polskiej wersji owo zaklęcie brzmiało mniej więcej tak: "Tajemnicą i zaklęciem do przybycia cię zachęcę, przybądź królu do pomocy, uczyń wszystko co w twej mocy...". Gwiezdny Król miał do pomocy gwiezdnego konia, którego wzywał, gdy mu niezbyt szła rywalizacja. W środku w pewnym sensie królem sterował Yattodetaman.
   Charakterystycznym elementem był flet słyszalny w momencie, gdy zjawiał się Yattodetaman. Strój wymyślony przez twórców anime wyglądał nieco komicznie, zwłaszcza nakrycie głowy. Inne charakterystyczne elementy to żabki śpiewające gamę w robocie księżniczki Poniedziałek, świnka wdrapująca się na drzewo gdy Wrzesień zostaje pochwalony, laleczka przepowiadająca przyszłość poprzez rzut sandałem, czy też relacje Nando Martelottiego z walki Gwiezdnego Króla z przeciwnikiem.
   Anime składało się z 52 odcinków, kilkukrotnie pokazywanych przez Polonię 1. Tu znajdziecie opening, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz