sobota, 2 listopada 2013

Rosyjska ruletka

   Pamiętacie teleturniej Rosyjska ruletka emitowany w latach 2002-2004 przez telewizję Polsat? Najpierw prowadził go Henryk Talar, później, a jakże, wszechobecny Krzysztof Ibisz. Już wtedy można było odnieść wrażenie, że gdy tylko otworzy się lodówkę, z niej także Ibisz wyskoczy... Program był emitowany we wtorki i czwartki, bodaj ok. 19.15.
   Zasady wyglądały następująco. Udział w teleturnieju brało 5 osób, które stawały na jednej z sześciu zapadni. Rozgrywano cztery rundy eliminacyjne. Grę rozpoczynał prowadzący, który losował jednego z uczestników. Dany zawodnik wysłuchiwał pytania i wskazywał osobę, która ma na nie odpowiedzieć. Jeśli wskazany odpowiedział dobrze, to on wskazywał kolejną osobę, a na jego konto wędrowała określona suma pieniędzy (w zależności od rundy między 300 zł, a 1,5 tys.). Zła odpowiedź, to strata pieniędzy na rzecz gracza, który wyznaczył go do odpowiedzi, a także uruchomienie rosyjskiej ruletki. W zależności od rundy losowano od 1 do 4 pól. Jeśli w gronie wylosowanych pól znalazło się to, na którym stał odpowiadający zawodnik, uruchamiała się zapadnia i zawodnik odpadał z gry...
   W finale w pierwszej edycji gracz losował 3, 4 i 5 zapadni, a następnie wybierał pole, na którym stawał i słuchał pytania. Zła odpowiedź - otwierały się wylosowane zapadnie. W drugiej edycji finał wyglądał inaczej. Zawodnik musiał w ciągu minuty odpowiedzieć na dziesięć pytań (z wariantami odpowiedzi), co 10 sekund otwierała się jedna zapadnia (czynnik psychologiczny). Jeśli zdążył, grał dalej, jeśli nie wpadał do zapadni i kończył grę.
   Finał składał się z 3 rund. W pierwszej wygrywano 5 tys., w drugiej 25 tys., w trzeciej 100 tys. Podobno tylko raz padła główna wygrana. Po każdej wygranej w drugiej edycji można było się wycofać, czyli można na przykład było odejść z 25 tys. na koncie.
   Program został wymyślony w 2001 roku w USA jako Roussian roulette.Emitowany był jednak w wielu innych krajach  Choćby w zeszłym roku po raz pierwszy program trafił do Portugalii i Hiszpanii. Wcześniej emitowany był m.in. w Grecji, Hongkongu, Singapurze, Turcji, Rumunii, Indonezji, Indiach, Chile, Argentynie, Bułgarii, Brazylii i Egipcie. U nas emisję zakończono po dwóch edycjach.

5 komentarzy:

 1. Witam serdecznie. Czy pamięta Pan pewien teleturniej, który był emitowany na Polsacie w 2001 roku, a mianowicie "Chciwość czyli żądza pieniądza", który prowadził Mirosław Siedler? Dobrze by było o nim też napisać, a gdyby się znalazły jakieś materiały filmowe to byłoby super, bo nigdzie nic nie można znaleźć. Nawet zdjęć z planu. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy pamięta Pan może takie teleturnieje jak :
  Sto plus jeden , gra w przeboje , Znaki Zodiaku , Domino , Oczko
  Fajnie by było o nich napisać

  Pozdrawiam b.serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się o niektórych z tych programów w przyszłości napisać. A czy Domino - chodzi o program z Naszej TV "Zagraj z nami w domino", w którym to widzowie uczestniczyli w grze dzwoniąc do studia?

   Usuń
 3. Chodziło mi o teleturniej Domino , który był nadawany na antenie TV Wisła i prowadził Wojciech Pijanowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego teleturnieju niestety nigdy nie oglądałem, nie miałem bowiem dostępu do TV Wisła. Trudno będzie cokolwiek napisać o nim.

   Usuń