sobota, 5 kwietnia 2014

Ferie z krzyżówką i Krzyżówka trzynastolatków

Program Krzyżówka trzynastolatków pojawiał  się w telewizji w latach 1994-2002. Początkowo prowadzącą była Katarzyna Dowbor, potem chyba Jarosław Kulczycki, a na koniec Andrzej Nejman.

Zasadami program przypominał Krzyżówkę szczęścia. Dzieciaki rozwiązywały krzyżówkę, a później finałowe hasło. Nie pamiętam, ile osób brało udział w finale. Aby wziąć udział w teleturnieju, trzeba było mieć 13 lat (stąd nazwa programu). Zwycięzca otrzymywał nie tylko nagrodę dla siebie, ale wygrywał też coś dla szkoły, a przynajmniej tak mi się kojarzy.

W późniejszych latach zmieniono nieco zasady, nie odgadywano krzyżówki, ale hasła ułożone obok siebie (od najkrótszego do najdłuższego). Tej wersji już jednak nie oglądałem. Miałem ochotę pod koniec lat dziewięćdziesiątych wziąć udział w tym programie, nie miałem wówczas jednak internetu, nie za bardzo wiedziałem, czy to ja powinienem wysłać zgłoszenie, czy to może szkoła powinna się zgłosić, a może zaproszenia sami z siebie wysyłali producenci... Z udziału w programie wyszły więc nici.

Co ciekawe swoistym prequelem tego teleturnieju (ale tylko w dwójce) był teleturniej emitowany kilka miesięcy wcześniej podczas ferii zimowych. Nazywał się Ferie z krzyżówką. Emitowany był w 1995 i 1996 roku, a możliwe, że także w 1994 roku, ale tylko w telewizji regionalnej (od poniedziałku do piątku ok. 15.00), a zasady były takie same jak w Krzyżówce trzynastolatków. Rozgrywano wówczas swoisty turniej - to znaczy najlepsi (chyba dziewięć z najwyższymi wynikami) kwalifikowali się do kolejnej rundy (półfinału). Program rozpoczynała piosenka, która brzmiała mniej więcej tak: "Skończyły się już nudy. Czas wreszcie ruszyć główką, nie musisz iść do budy, masz ferie z krzyżówką." Link do programu - kliknij tutaj.

Zasady obydwu nieco się różniły. W "Ferie z krzyżówką" było nieco bardziej dziecinnie - hasło trzeba było np. ułożyć z puzzli, odgadnąć co jest w skrzyni (poprzez dotyk), pytanie z innej beczki (jaki przedmiot znajdował się w beczce), itp. Jeśli ktoś nie odgadł jakiegoś hasła, pytanie przechodziło na sąsiada. Ten, kto odgadł hasło finałowe, wybierał jeden z trzech plecaków (w każdym była nagroda). Można było wygrać np. wycieczkę, zegarek, rower, itp. 

W krzyżówce trzynastolatków pytania do krzyżówki czytała publiczność (tworzyły ją koledzy z klasy/szkoły uczestników). Jeśli uczestnik nie odgadł hasła, odpowiedzieć próbował czytający. Ten, kto odpowiedział (uczestnik lub osoba z publiczności) miał szansę na drobną nagrodę (np. słodycze, książki, itp.), ale decydował o tym los - losowano ze skrzyni kulę. Zielona dawała nagrodę, czerwona - to porażka, a żółta pozwalała losującemu na odpowiedzenie na kolejne pytanie (w późniejszym czasie zaniechano losowań i nagrody były przyznawane od razu). Pozostały puzzle i tym podobne beczki... Fragment - kliknij tutaj.

Teleturniej emitowany był w latach 1994-2002, ale początkowo chyba tylko w Telewizji Regionalnej Wrocław, a w dwójce dopiero od września 1995 roku (poniedziałki, o 19.35). Potem zmieniano dzień i porę (m.in. we wtorki o 14.35).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora. Uwaga - niedopuszczalne jest umieszczanie w polu "autor" adresu internetowego.