wtorek, 16 grudnia 2014

Czwartkowe seriale kryminalne - część 3

   Wyborom pozycji w dany czwartek w czasach PRL przez ludzi z TVP nie towarzyszyła chyba żadna logika, dlatego też chyba któregoś pięknego dnia zdecyduję się w tym miejscu na dokładniejsze przedstawienie, jak to skakano z serialu na serial... Ale póki co kolejna porcja seriali, jakie pojawiały się w czwartki.
   Kojak - świetnie znany serial amerykański z Tellym Savalasem w roli głównej, który premierę w Polsce miał w latach siedemdziesiątych. Podobno w epizodach wystąpili Sylwester Stallone, Richard Gere i Paul Anka. W latach 1973-1978 nakręcono w sumie aż 118 odcinków. Chyba prawie wszyscy kojarzą łysego porucznika, którego często nieodłącznym elementem były... lizaki. A podobno zastanawiano się, czy główną rolę nie powinien zagrać Marlon Brando...
   Gliniarz i prokurator - Joe Penny jako Jake i William Conrad jako prokurator - któż nie pamięta tej pary? Zresztą grubemu prokuratorowi często towarzyszył pies... W latach 1987-1992 nakręcono 106 odcinków serialu, który wiele razy był emitowany w Polsce. Najpierw przez TVP 1, a później zdaje się pojawiał się także m.in w TV 4, TV Puls i Polsacie. Serial u nas pojawił się pod koniec lat 80 lub na początku 90. Ciekawie brzmi oryginalny tytuł serialu - Jake and the Fatman
   Herkules Poirot (Poirot) - Serial kręcony był w latach 1989-2013, premierę w Polsce miał zaś w 1990 roku. Łącznie powstało 70 odcinków. Główną rolę grał David Suchet. Serial powstał na podstawie twórczości Agaty Christie, która w wielu swoich książkach bohaterem czyniła właśnie Herkulesa Poirot, detektywa, który cechował się niezwykłym intelektem i instynktem, dzięki czemu rozwiązywał nawet najbardziej zawiłe zagadki kryminalne.
   Spotkania w mroku (oryginalny tytuł: rendez-vous en noir) - To sześcioodcinkowy serial produkcji francuskiej, który premierę w Polsce miał bodaj w styczniu 1980 roku. Wyrzucona z samolotu przez bawiących się przyjaciół butelka trafiła dziewczynę powodując jej śmierć. Jej chłopak odnajduje po kolei bawiących się i mści się za to wydarzenie... Jedną z głównych ról zagrał Daniel Auteuil.
   Powrót świętego - Kilka odcinków serialu pojawiło się chociażby w 1980 roku. Główną rolę grał Ian Ogilvy. Serial był niejako kontynuacją serialu "Święty" z lat 60 (wówczas główną rolę grał Roger Moore), a główna postać zwała się oczywiście Simon Templar. Angielski serial został nakręcony w latach 1978-1979, powstały łącznie 24 odcinki. Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, o co w nim chodziło - w jednym zdaniu: główny bohater pomagał rozwikłać różnego rodzaju problemy nie tylko swoim znajomym. Kiedyś jednak telewizja miała dziwną praktykę - nadawała seriale po kilka odcinków, przerywała emisję i wracała do niego (lub nie) po pewnym czasie, dlatego też między poszczególnymi odcinkami pojawiały się m.in. kolejne odcinki serialu Aniołki Charliego...
   Brygady tygrysa - serial francuski, który zdaje się miał premierę w Polsce w 1976 roku, pojawił się też cztery lata później. Serial był kręcony w latach 1974-1983, łącznie powstało 36 odcinków. Tygrys, a więc jeden z francuskich polityków utworzył specjalne brygady zmotoryzowane (czyli takie, które z rowerów i koni przesiadła się na bardziej nowoczesne środki lokomocji). To właśnie jej śledztwa przedstawia serial. Akcja dzieje się w latach 1907-1929. Głównym bohaterem jest jeden z komisarzy - Valentin, którego grał Jean Claude Bouillon
   Van der Valk - W Polsce wybrane odcinki emitowane były m.in. w 1980 roku. Nie nadano oczywiście wszystkich odcinków, które zostały kiedykolwiek nakręcone z prostego powodu. Serialu, którego pierwszy odcinek powstał w 1972 roku, ostatni, 32 został nakręcony dwadzieścia lat później. Odcinki nadawane w 1980 roku trwały godzinę, te kręcone w latach 90 już dwie godziny. Akcja angielskiego serialu dzieje się w okolicach Amsterdamu. Jak to zwykle bywa - główny bohater o nazwisku Van der Valk rozwiązuje różnego rodzaju zagadki związane z przestępczością. Główną rolę zagrał Barry Foster.
   Komisarz Moulin. Tytułową rolę w tym francuskim serialu zagrał Yves Renier. Wybrane odcinki serialu były emitowane między innymi w 1979, 1980 i 1982 roku. W latach 1976-2006 nakręcono łącznie 70 odcinków. Na początku XXI wieku część z nich wyemitowała stacja Tele 5.
   Komisarz Maigret prowadzi śledztwo - Nie wiem, kiedy pojawił się po raz pierwszy, za to wiem, że na pewno jeden z odcinków pojawił się w roku 1980. Biorąc pod uwagę fakt, że wyemitowano wówczas odcinek 37, prawdopodobnie wcześniej już ten serial się w Polsce pojawił. postaram się to w przyszłości ustalić dokładniej i napisać. Co do serialu - główną rolę grał Jean Richard, a w latach 1967-1990 nakręcono 88 odcinków.
   McCloud - serial z lat 1970-77 z Dennisem Weaverem w roli głównej. Nakręcono 46 odcinków. Część z nich pojawiła się w Polsce w 1980 roku. Charakterystyczną cechą serialu był strój dobrodusznego głównego bohatera, nijak nie przystający do realiów Nowego Jorku, gdzie rozgrywał się serial.

1 komentarz:

  1. Dzięki za przypomnienie tych fajnych seriali z mojej młodości.

    OdpowiedzUsuń