wtorek, 16 grudnia 2014

Czwartkowe seriale kryminalne - część 3

Wyborom pozycji w dany czwartek w czasach PRL przez ludzi z TVP nie towarzyszyła żadna logika, dlatego też chyba któregoś pięknego dnia zdecyduję się w tym miejscu na dokładniejsze przedstawienie, jak to skakano z serialu na serial... Ale póki co kolejna porcja seriali, jakie pojawiały się w czwartki.


Kojak - świetnie znany serial amerykański z Tellym Savalasem w roli głównej, który premierę w Polsce miał w latach siedemdziesiątych. Podobno w epizodach wystąpili Sylwester Stallone, Richard Gere i Paul Anka. W latach 1973-1978 nakręcono w sumie aż 118 odcinków. Chyba prawie wszyscy kojarzą łysego porucznika (akcja działa się w Nowym Jorku), którego często nieodłącznym elementem były... lizaki i który świetnie radził sobie z rozwiązywaniem kryminalnych spraw. A podobno zastanawiano się, czy główną rolę nie powinien zagrać Marlon Brando...

Opening - kliknij tutaj


Gliniarz i prokurator - Joe Penny jako Jake i William Conrad jako prokurator - któż nie pamięta tej pary rozwiązującej sprawy kryminalne? Zresztą grubemu prokuratorowi często towarzyszył pies... W latach 1987-1992 nakręcono 106 odcinków serialu, który wiele razy był emitowany w Polsce. Najpierw przez TVP 1, a później zdaje się pojawiał się także m.in w TV 4, TV Puls i Polsacie. Serial u nas pojawił się pod koniec lat 80 lub na początku 90. Ciekawie brzmi oryginalny tytuł serialu - Jake and the Fatman. Akcja działa się na początku w Los Angeles, ale potem zdaje się, przeniosła się na Hawaje.

Intro - kliknij tutaj

Herkules Poirot (Poirot) - Serial kręcony był w latach 1989-2013, premierę w Polsce miał zaś 7 lutego 1991 roku - wyemitowano wówczas pierwszy, dziesięcioodcinkowy sezon, choć wydaje mi się, że odcinki puszczano w przypadkowej kolejności

Łącznie powstało 70 odcinków. Główną rolę grał David Suchet. Serial powstał na podstawie twórczości Agaty Christie, która w wielu swoich książkach bohaterem czyniła właśnie Herkulesa Poirot, detektywa, który cechował się niezwykłym intelektem i instynktem, dzięki czemu rozwiązywał nawet najbardziej zawiłe zagadki kryminalne.

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

Spotkania w mroku (oryginalny tytuł: Rendez-vous en noir) - To sześcioodcinkowy serial produkcji francuskiej, który premierę w Polsce miał 3. stycznia 1980 roku. Powstał trzy lata wcześniej na podstawie powieści Cornella Woolricha (wydanej pod pseudonimem) "Rendez-vous in black". Akcja dzieje się w USA przed i w trakcie drugiej wojny światowej. 

Wyrzucona z samolotu przez bawiących się przyjaciół butelka trafiła dziewczynę powodując jej śmierć. Jej chłopak (o imieniu Jean) zatrudnia się na lotnisku, by ustalić listę pasażerów, a następnie odnajduje po kolei bawiących się i mści się za to wydarzenie... Badająca sprawę policja dopiero po dłuższym czasie wpada na właściwy trop, zauważając, że zbrodnie popełniane są w dzień śmierci Catherine (dziewczyny Jeana)... Rolę Jeana zagrał Didier Haudepin.

Fragment serialu - kliknij tutaj.

Powrót Świętego - Kilka odcinków serialu pojawiło się chociażby w 1980 roku. Główną rolę grał Ian Ogilvy. Serial był niejako kontynuacją serialu "Święty" z lat 60 (wówczas główną rolę grał Roger Moore), a główna postać zwała się oczywiście Simon Templar.  Oryginalny tytuł: "The return of the Saint".

Angielski serial został nakręcony w latach 1978-1979, powstały łącznie 24 odcinki. Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, o co w nim chodziło - w jednym zdaniu: główny bohater pomagał rozwikłać różnego rodzaju problemy nie tylko swoim znajomym. Kiedyś jednak telewizja miała dziwną praktykę - nadawała seriale po kilka odcinków, przerywała emisję i wracała do niego (lub nie) po pewnym czasie, dlatego też między poszczególnymi odcinkami pojawiały się choćby kolejne epizody serialu Aniołki Charliego...

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.


Brygady tygrysa - serial francuski, który zdaje się miał premierę w Polsce w 1976 roku, pojawił się też cztery lata później. Kręcony był w latach 1974-1983, łącznie powstało 36 odcinków. Oryginalny tytuł: "Les brigades du Tigre".

Tygrys, a więc jeden z francuskich polityków utworzył specjalne brygady zmotoryzowane (czyli takie, które z rowerów i koni przesiadła się na bardziej nowoczesne środki lokomocji). To właśnie jej śledztwa przedstawia serial. Akcja dzieje się w latach 1907-1929. Głównym bohaterem jest jeden z komisarzy - Valentin, którego grał Jean Claude Bouillon.

Jeden z odcinków (z lektorem) - kliknij tutaj.

Van der Valk - W Polsce wybrane odcinki emitowane były m.in. w 1980 roku, kilka odcinków wyemitowano też w wakacje 1991 roku. Nie nadano oczywiście wszystkich epizodów, które zostały kiedykolwiek nakręcone z prostego powodu. Serialu, którego pierwszy odcinek powstał w 1972 roku, ostatni, 32 został nakręcony dwadzieścia lat później. Odcinki nadawane w 1980 roku trwały godzinę, te kręcone w latach 90 już dwie godziny. 

Akcja angielskiego serialu dzieje się w okolicach Amsterdamu. Jak to zwykle bywa - główny bohater o nazwisku Van der Valk rozwiązuje różnego rodzaju zagadki związane z przestępczością. Główną rolę zagrał Barry Foster.

Intro - kliknij tutaj.

Komisarz Moulin. Tytułową rolę w tym francuskim serialu zagrał Yves Renier. Wybrane odcinki serialu były emitowane między innymi w 1979, 1980 i 1982 roku. W latach 1976-2006 nakręcono łącznie 70 odcinków. Na początku XXI wieku część z nich wyemitowała stacja Tele 5. Oryginalny tytuł "Commissaire Moulin".

Nikogo nie zdziwi fabuła - tytułowy komisarz i jego ekipa rozwiązują zagadki kryminalne. Jeśli internetowe doniesienia nie kłamią (nie widziałem tego serialu), wraz z upływem lat główny bohater przechodzi lekką przemianę - z wielkiego macho do bardziej "ludzkiego".

Jeden z odcinków - kliknij tutaj.


Komisarz Maigret prowadzi śledztwo - Nie wiem, kiedy pojawił się po raz pierwszy, za to wiem, że na pewno jeden z odcinków pojawił się w roku 1980. Biorąc pod uwagę fakt, że wyemitowano wówczas odcinek 37, prawdopodobnie wcześniej już ten serial się w Polsce pojawił. postaram się to w przyszłości ustalić dokładniej i napisać. 

Co do serialu - główną rolę grał Jean Richard, a w latach 1967-1990 nakręcono 88 odcinków. Oryginalny tytuł to "Les Enquetes du commissaire Maigret". Powstał na podstawie powieści Georgesa Simeona. Według filmwebu w jednym z odcinków pojawiła się Beata Tyszkiewicz.

Tradycyjnie, jak to w tego typu serialach, chodzi o to, by złapać bandytów, którzy dopuścili się przestępstw. Nieodłącznym elementem towarzyszącym komisarzowi jest fajka. Jeden z odcinków - kliknij tutaj.

McCloud - serial z lat 1970-77 z Dennisem Weaverem w roli głównej. Nakręcono 46 odcinków. Część z nich pojawiła się w Polsce w 1980 roku. Oryginalny tytuł identyczny jak w Polsce.

Charakterystyczną cechą serialu był strój dobrodusznego głównego bohatera, nijak nie przystający do realiów Nowego Jorku, gdzie rozgrywał się serial. Wszystko dlatego, że Sam McCloud trafił do nowojorskiej policji z niewielkiego miasteczka...

Krótki urywek - kliknij tutaj.

3 komentarze:

  1. Dzięki za przypomnienie tych fajnych seriali z mojej młodości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Van der Valk był tez emitowany w 1991 puścili 4 odcinkowy 4 Sezon. 1 Odcinek 11 Lipca 1991 ostatni 4 odcinek 1 Sierpnia 1991

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora. Uwaga - niedopuszczalne jest umieszczanie w polu "autor" adresu internetowego.