środa, 5 maja 2021

Seriale animowane TVP 2 - część 6

Dziś we wpisie dotyczącym animowanych seriali emitowanych w latach dziewięćdziesiątych w telewizyjnej dwójce znajdziecie aż... dziewięć tytułów. Nie oznacza to jednak, że aż tyle seriali opisuję szczegółowo. Tradycyjnie pięć z nich zostało opisanych szerzej, a pozostałe to uzupełnienie, chodzi bowiem o tytuły, które już wcześniej w cyklu się pojawiły, a które po raz kolejny zagościły na antenie telewizji.
W przygotowaniu kolejne części cyklu przypominające bajki, które oglądały osoby urodzone w latach osiemdziesiątych, a może i urodzone na początku lat dziewięćdziesiątych.
Kacper i jego przyjaciele.
Animacja doskonale mi znana, choć na dwójce jej nie oglądałem. Wcześniej jednak, w 1992 roku, pojawiała się w Wieczorynce (jako Kacper i przyjaciele). Bajka emitowana była w piątki od lipca do grudnia. Prawdopodobnie wyemitowano wówczas 26 odcinków.
W programie drugim serial po raz pierwszy pojawił się 5 stycznia 1994 roku i emitowany był w kolejne środy aż do końca roku - wyemitowano więc 52 odcinki. Jeśli założymy, że te epizody, które wcześniej pokazała jedynka, nie zostały powtórzone na dwójce, wówczas musielibyśmy uznać, że pokazano wszystkie odcinki, które powstały (łącznie 78 odcinków).
Głównym bohaterem był "wyrodny" mały duszek o imieniu Kacper, który - w przeciwieństwie do innych duchów - nie miał ochoty straszyć, ale próbował zaprzyjaźnić się z wszystkimi napotkanymi ludźmi. Nie było to jednak łatwe... Amerykańska produkcja powstała w latach 1952-57 w ramach "The Harveytoons show". Podejrzewam, że na dwójce, podobnie jak w Wieczorynce, puszczano animację z lektorem. Intro - kliknij tutaj.
I jeszcze jedna uwaga - odcinki składały się z trzech lub czterech krótkich filmów, których bohaterem nie zawsze był duszek (ale przynajmniej raz w każdym odcinku), dlatego też w tytule mamy "i jego przyjaciele". 
Przygody Supermana. Serial powrócił na antenę 4 marca i pojawiał się do 15 lipca. Łącznie wyemitowano 20 odcinków. Biorąc pod uwagę, że za pierwszym razem pokazano 16 epizodów - może w tych dwóch turach wyemitowano cały, 36-odcinkowy pierwszy sezon? Aha, ponownie emitowano odcinki w piątki.
Wojownicze żółwie ninja. Animacja powróciła na antenę 18 kwietnia 1994 roku i tym razem pojawiała się w poniedziałki (emisję zaplanowano na 41 poniedziałków). Na pewno pojawił się wówczas cały czwarty sezon liczący 39 odcinków, a dwa pozostałe to, według mnie, jakieś wybrane powtórki. Podkreślam jednak, że pewnym jest jedyne to, że emitowano pełny czwarty sezon. O animacji ogólnie pisałem już jakiś czas temu.
Sandokan.
Premierę miał 29 maja 1994 roku i początkowo emitowany był w niedzielę, we wrześniu (od dziesiątego) przeniesiony został jednak na soboty.  Ostatni odcinek wyemitowano 19 listopada. Choć większość animacji emitowana przez dwójkę powstała w Japonii lub USA, ta, z 1991 roku była produkcji hiszpańskiej. Liczyła 26 odcinków - wszystkie zostały wyemitowane w Telewizji Polskiej. Niestety, nie widziałem żadnego epizodu, nie wiem więc, czy TVP 2 emitowała wersję z dubbingiem czy lektorem.
Anime nawiązuje do słynnego pirata Sandokana, zwanego też Tygrysem z Malezji. Walczy on o odzyskanie tronu Królestwa Sarawaku. Co ciekawe - bohaterowie kreskówki mają postać zwierzęcą. Oczywiście po pseudonimie głównego bohatera łatwo wywnioskować, jakim "zwierzęciem" uczynili go twórcy...
Batman. Serial, o którym już wcześniej pisałem, powrócił do dwójki 22 lipca 1994 roku. Emitowano kolejne odcinki pierwszego sezonu, według moich wyliczeń pojawiło się 28 epizodów (emitowane w przypadkowej kolejności). W kilka piątków anime nie pojawiało się.
Max i szczurza ferajna -
premierę w dwójce serial miał 5 września 1994 roku. Inaczej jednak niż animacje, o których dotychczas pisałem, nie był emitowany w godzinach porannych czy popołudniowych, a o 19.30 (od poniedziałku do środy). Liczył zaledwie trzynaście odcinków, toteż już po miesiącu emisja została zakończona. Oryginalny tytuł "Capitol Critters". Kraj produkcji - Stany Zjednoczone, rok powstania - 1992. 
Max, młoda mysz, po śmierci rodziny (deratyzacja) ucieka z dotychczas zamieszkiwanej farmy i przenosi się do miasta. Zamieszkuje w Waszyngtonie z kuzynem i dwoma szczurami. Tak utworzona grupa mierzy się z grupą kotów zamieszkujących tzw. Biały Dom. Zbieżność nazw nieprzypadkowa, postacie owych kotów odnoszą się bowiem do szeroko rozumianych "mieszkańców" Białego Domu w czasach, gdy produkowano serial. Wybrane odcinki poruszały dość trudne tematy, jak narkotyki czy handel bronią, pewnie też dlatego serial trafił na antenę o innej porze (skierowany bardziej do "starszaków" - tak oceniam po opisie).
Przygody Animków.
Wiele osób bardzo miło wspomina tę animację, lubiło ją oglądać. Niektórzy wręcz uważają za jedną z najlepszych, jakie oglądali w dzieciństwie. Ja do tej grupy nie należę. Nie tylko dość późno na nią trafiłem (bo "Wiadomości", a w domu jeden telewizor), ale też dlatego, że nawet po obejrzeniu dwóch czy trzech odcinków nie zachwyciła mnie. I to pomimo, iż uwielbiałem oryginały - czyli Zwariowane melodie, a więc pierwowzór. Głównymi bohaterami amerykańskiego serialu wyprodukowanego w latach 1990-92 jest para królików Kinio i Kinia, a oprócz nich występuje wiele innych postaci, w tym Kaczor Tasior i Prosiak Pucuś.
Łącznie powstało 98 odcinków serialu animowanego (trzy sezony). Oryginalny tytuł to "Tiny Toon Adventures". W Polsce premierowa emisja rozpoczęła się 11 września 1994 roku, a odcinki pojawiały się w każdą niedzielę o 19.30 (wersja dubbingowana). Wyemitowano tylko jeden sezon (65 odcinków), a ostatni epizod pojawił się... 31 grudnia 1995 roku. A jeśli chcecie zobaczyć intro - kliknijcie tutaj.
Hrabia Kaczula.
Polski debiut serialu nastąpił w wakacje 1993 roku w jedynce. Wyemitowano wówczas 21 odcinków, prawdopodobnie w wersji lektorskiej. Pozostałe 44 odcinki, już zdubbingowane, wyemitowano na dwójce, począwszy od 5 października 1994 roku. Epizody pojawiały początkowo od poniedziałku do środy o 19.30 (pomijając dni, w których miały miejsce ważne wydarzenia - np. sportowe), a następnie jedynie we wtorki (do wakacji 1995 roku). Jeśli ramówki nie kłamią, wyemitowano wówczas jedynie 40 odcinków - a więc pominięto cztery.
Oryginalny tytuł animacji "Count Duckula". Brytyjska produkcja powstała w latach 1988-93. Jak nietrudno domyślić się po tytule - główny bohater jest kaczką-wampirem z Transylwanii. Jest to jednak zupełnie wyjątkowy wampir-wegetarianin, niekoniecznie przepadający za ludzką krwią (wynik pomyłki podczas przywracania go do życia - zamiast krwi użyto sosu pomidorowego). Kaczula posiadał zamek o wyjątkowych zdolnościach - mógł się on przenosić w dowolne miejsce i czas. Jednym z towarzyszy Hrabiego był niejaki Igor...

2 komentarze:

  1. Dla mnie Animki - choć generalnie je lubię - wzbudzają kontrowersje ze względu na ten odcinek, gdzie kupowali piwo. Ale teraz nie pamiętam dokładnie o co chodziło.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Max i szczurza ferajna" to miało grube tematy. Jedyny odcinek, który pamiętam do dziś dotyczył przeprowadzenia przez szczury zamachu na jakiegoś kota. Zamachu takiego całkiem na serio, gdzie szczury chyba na strychu Białego Domu znalazły... rewolwer. Chwilę przed ujawnieniem tego artefaktu nastąpiła nawet słowna przepychanka na nazwy coraz to potężniejszych, prawdziwych rodzajów broni, która chyba skończyła się na Magnum 357.I wcale nie jestem pewien czy nie dotyczyło to tego znaleziska. Znaleziony rewolwer był nawet z historią wytłumaczoną w odcinku. Miał to być prezent dla jakiegoś wymienionego z nazwiska polityka z lat 50 czy 60, który był wtedy jakimś senatorem czy innym kongresmenem.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora